Wybieramy farby do wykończenia elewacji

2010-05-06 14:10:35

Kiedy chcemy coś sobie uszyć, zwracamy baczną uwagę zarówno na rodzaj i jakość materiału, jak i na jego kolor. Te same zasady powinniśmy mieć na względzie, planując „ubranie“ naszego domu w odpowiednią elewację.

Z tego też powodu warto przyjrzeć się farbom elewacyjnym, dostępnym na rynku, i poszukać odpowiedniej dla naszych potrzeb cech użytkowych i kolorystyki.

Farby akrylowe nadal są popularne
Mimo pojawiania się wielu nowinek, wciąż popularne są farby akrylowe, zwane popularnie emulsyjnymi lub dyspersyjnymi. Ze względu na bardzo dobrą przyczepność do podłoża, mogą być one stosowane do malowania pierwotnego i renowacyjnego. Powłoki malarskie, jeżeli zostały właściwie dobrane, mają dużą trwałość i odporność na ścieranie, dobrze też kryją.
Śmiało można nazwać je ekonomicznymi. Ponadto, malowanie nimi jest łatwe, a że są wodorozcieńczalne, nie budzą zastrzeżeń ekologów. Ze względu na niską paroprzepuszczalność nie powinny być jednak stosowane do malowania tynków silikatowych i wapiennych. Mogą występować w postaci suchej (do rozrobienia z wodą), częściej jednak oferowane są jako wyrób gotowy do użycia.

Nowa generacja: silikatowe i silikonowe
Coraz częściej inwestorzy decydują się na farby nowej generacji: silikatowe i silikonowe. Wyróżniają się one bardzo dobrą przepuszczalnością pary wodnej, co umożliwia odparowanie jej z malowanych powierzchni. Farbami silikatowymi, ze względu na ich właściwości, można malować świeże tynki — już po kilku dniach od zakończenia tynkowania.
Zaletą farb silikonowych jest natomiast to, że nie przywiera do nich brud ani kurz, dzięki czemu pomalowane nimi powierzchnie są w stanie same się oczyszczać pod wpływem opadów atmosferycznych. Ma to szczególne znaczenie w rejonach miejskich i uprzemysłowionych.
Nietypową i interesującą odmianę farby silikonowej stanowi Atlas Fastel Nova. To farba hybrydowa, dzięki kombinacji spoiw, łącząca w sobie cechy wszystkich wymienionych tu typów farb elewacyjnych. Z akrylowej bierze wytrzymałość i elastyczność, z silikatowej — zdolność „oddychania“, a z silikonowej — nieprzepuszczalność dla wilgoci i możliwość samooczyszczania.

O czym mówi nam określony kolor
Barwy pastelowe rozjaśniają elewację budynku, wprawiając nas w dobry nastrój. Kolor żółty, naturalny i ciepły, działa słoneczną jasnością. Często spotykana biel nie tylko koi czystością i spokojem, ale też dobrze komponuje się z innymi barwami. Jasny błękit wywołuje wrażenie przestrzenności i lekkości. Beż kojarzy się z powściągliwością i delikatnością.
Kształt domu świetnie podkreślają z kolei kolory żywe, nasycone, zwłaszcza gdy budynek jest prosty, bez wielu detali architektonicznych. Ostre czerwienie sugerują zamożność, ekspansywność i niebanalny gust właścicieli domu, na pewno też świadczą o ich odwadze. Co więcej, na zasadzie kontrastu świetnie komponują się z otaczająca zielenią. Z drugiej strony, coraz modniejsze stają się właśnie elewacje w tonacjach zieleni. Te doskonale wtapiają dom w otoczenie.
Ciemna kolorystyka elewacji, zwłaszcza na ścianach o dużej powierzchni, ma zasadniczą wadę. Tak pomalowane ściany absorbują mnóstwo energii słonecznej, przez co zbytnio nagrzewają się latem, a zimą narażone są na nadmierne wychłodzenie. W efekcie, dodatkowe naprężenie termiczne w warstwie tynku grozi uszkodzeniem elewacji. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie ciemnych barw tylko dla wyeksponowania elementów architektonicznych — portali, gzymsów, balkonów i np. płaskorzeźb.

Przetestuj zestawienie, zanim pomalujesz dom
Dobieranie barw jest rzeczą bardzo subiektywną, inwestor powinien zaufać więc przede wszystkim własnemu gustowi. Nowoczesne techniki komputerowe pomogą mu samodzielnie przetestować rozwiązania kolorystyczne dla domu, ułatwiając podjęcie właściwej decyzji. Na stosownych stronach internetowych znajdziemy narzędzia, które umożliwią nam kolorystyczne zaprojektowanie elewacji, nawet z uwzględnieniem faktury ścian.
Ważne, abyśmy pamiętali o kilku elementarnych zasadach kolorystyki. Im mniejsza przeciwwaga kolorów, tym dom wyglądać będzie bardziej naturalnie i lekko. Liczy się też odpowiednie zestawianie barw. Żółcie i zielenie łączy się zwykle z odcieniami kolorów neutralnych — bielą i brązem. Błękity zaś — z bielą i szarością. Czerń, stosowana bardzo oszczędnie, może wydobyć urodę innego koloru, podkreślić ciekawy odcień, zaakcentować elementy konstrukcji, zwrócić uwagę na detale.

Farba dobrana do tynku
Anna Dydycz, ekspert producenta chemii budowlanej
Nieodpowiedni dobór farby elewacyjnej może spowodować nie tylko łuszczenie się nowej powłoki, ale nawet uszkodzenie tynku. Problem taki występuje najczęściej w przypadku ścian nieocieplanych lub ocieplonych wełną mineralną. Jeżeli ściana zostanie pomalowana farbą o niskiej paroprzepuszczalności, ograniczającą odparowywanie wilgoci, powłoka po kilku latach może się złuszczyć. Mało tego, woda zamarzająca w murze może spowodować pękanie tynku i — w efekcie — jego odpadanie.
Tynk mineralny możemy pokryć zarówno farbami akrylowymi, jak i silikonowymi lub silikatowymi. Akrylowy stanowi podłoże tylko pod farbę akrylową lub silikonową. Najbardziej wymagający jest tynk silikonowy. Na nim farba też musi być silikonowa.

Rafał Śliwiak

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB