Harmonia z tradycją, czyli nowe wzory dachówki ceramicznej

2010-05-26 14:25:28

Dach jest zwieńczeniem całego domu, chroniącym budynek i jego mieszkańców przed wiatrem i opadami atmosferycznymi. Aby służył nam przez długie lata, trzeba wybrać dachówki, które będą nie tylko estetyczne i stylowe, ale także trwałe.

Historia dachówek sięga czasów Imperium Rzymskiego, a ich obecność w europejskim budownictwie trwa nieprzerwanie do dziś. Tradycyjne, ceglastoczerwone, od stuleci zdobią dachy świątyń, pałaców i eleganckich kamienic. Są tak mocno zakorzenione w naszej tradycji budowlanej, że trudno wyobrazić sobie krajobraz bez widoku domów z czerwonymi dachami. Współcześnie ten rodzaj materiału pokryciowego również cieszy się wielką popularnością, zarówno w przypadku budownictwa jednorodzinnego, jak i nowoczesnych obiektów użyteczności publicznej.

Są ulepione z najlepszej gliny
Podstawy wytwarzania dachówek od lat pozostają niezmienne, ale rozwój technologii stworzył nowe możliwości w zakresie ich kolorystyki oraz parametrów technicznych.
— Najpopularniejszym materiałem do wykańczania dachu pozostają dachówki ceramiczne, które od lat symbolizują prestiż i elegancję — zapewnia Cezary Łosko z hurtowni materiałów budowlanych w Olsztynie. — Są one wytwarzane z wyselekcjonowanej gliny, a po uformowaniu — wypalane w specjalnych piecach. Mogą mieć barwę naturalną — ceglastoczerwoną lub inny kolor, powstały w wyniku barwienia gliny w procesie angobowania lub glazurowania. Możliwości technologiczne są ogromne, niektórzy producenci oferują już dachówki w ponad 50 kolorach.

Zapewnią ciepło, ciszę i bezpieczeństwo
Dachówki ceramiczne są niezwykle trwałe, mogą przetrwać w świetnym stanie nawet sto lat. Większość urokliwych, starych dachów pokryta jest właśnie takimi dachówkami. Dobrze znoszą one skoki temperatury, a ich właściwe ułożenie zapewnia dobry przepływ powietrza pod dachem oraz łatwe spływanie wody opadowej do rynien. Są odporne na działanie promieniowania ultrafioletowego, szkodliwych substancji i groźnych kwaśnych deszczy. Nadają się do krycia dachów nawet o najbardziej skomplikowanych kształtach. Dachówka ceramiczna tłumi hałas, dlatego tak chętnie jest układana na takich obiektach, jak szpitale, kościoły, szkoły i urzędy.

Modne i stylowe, ale muszą pasować
Producenci oferują tak szeroki asortyment dachówek, w różnych kształtach i kolorach, że czasem trudno dokonać nam wyboru najlepszego pokrycia dachu. Wybierając dachówki warto pamiętać, że powinny one współgrać stylistycznie z pozostałymi elementami naszego domu — pasować kolorystycznie do okien, tynków i innych detali architektonicznych. Im więcej płaszczyzn na dachu, tym dachówki powinny być mniejsze — duże dachówki najlepiej wyglądają na dużych powierzchniach.
— Duży wpływ na wybór pokrycia dachu mają obowiązujące trendy i nowe tendencje — przekonuje Cezary Łosko. — Jednak moda zmienia się tak często, że warto zainwestować w rozwiązanie ponadczasowe.

Nowe dachówki, tradycyjny wzór
Takim rozwiązaniem może być nowa dachówka oferowana przez Creaton, czołowego producenta dachówek ceramicznych, od lat obecnego na polskim rynku. Harmonie Neu to elastyczna, małoformatowa dachówka, nawiązująca wyglądem do tradycyjnej holenderki, która przez stulecia była używana w naszym regionie. Jednak oprócz nieprzemijającego piękna, posiada też świetne parametry techniczne. Zwiększona tolerancja długości krycia, tolerancja przesuwu oraz przysłaniające łączenie zawijane, zapobiegające osadzaniu się zanieczyszczeń — dzięki tym wszystkim zaletom otrzymamy piękny, bezfugowy obraz powierzchni dachu.

Harmonijnie współgra z każdym dachem
— Nowa dachówka będzie niezawodnym i estetycznym elementem pokrycia każdego dachu — twierdzi Cezary Łosko. — Jej niewielki ciężar, duża poręczność i niska cena, połączone ze stylowym i harmonijnym układem dachu, na pewno zachwycą każdego inwestora. Harmonie Neu jest najbardziej elastycznym produktem w swojej klasie, świetnie sprawdzi się na rozmaitych typach dachów: skośnych, pochyłych, sklepieniowych, krótkich i długich. Jest wytrzymała i trwała — producent daje na nią 50-letnią gwarancję.
Dostępna w szerokiej gamie kolorystycznej, może być kładziona na obiektach nowo budowanych, remontowanych i zabytkowych. Dzięki niej każdy budynek zyska oryginalne piękno, styl i tradycyjny wygląd.

Anna Banaszkiewicz

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB