Dom przyjazny najmłodszym

2010-05-28 14:28:10

Z chwilą, gdy pod naszym dachem pojawia się dziecko, wszystko zaczyna kręcić się wokół niego. Zmienia się nasz styl życia i przyzwyczajenia. Wraz ze wzrostem i rozwojem malucha przeobrażają się też różne pomieszczenia w domu.

Po pierwsze ma być bezpiecznie. Dlatego też skwapliwie usuwamy przed potomkiem wszelkie łatwe do połknięcia przedmioty, zabezpieczamy ostre kanty, usuwamy ciężkie i niestabilne dekoracje. Nie bez znaczenia jest i rozwój estetyczny. Dlatego też niektórzy co bardziej zapobiegliwi rodzice już od pierwszych dni życia dziecka zawieszają nad jego kołyską np. czerwony balonik, mający stymulować i skupiać uwagę.
Kolejny krok to urządzanie pokoju, którego wystrój i tak przez lata będzie się zmieniał — coraz bardziej odbiegając od życzeń rodziców, coraz bardziej oscylując wokół indywidualnych upodobań i wymagań swojego małego mieszkańca.

W łazience jak z bajki o krasnoludkach
Z kolei łazienka zwykle bywa urządzona wedle gustu mamy lub taty. A może warto pomyśleć o urządzeniach przeznaczonych dla najmłodszych użytkowników?
W ofercie producentów znajdziemy m.in. specjalne kolekcje umywalek, w odpowiedniej wielkości, ze specjalnymi nadrukami. Zdobienia wykonane są w dwóch — zależnych od płci dziecka — wzorach. Na dziewczynki czekają bajkowe biedronki, chłopcom zapewne spodoba się rysunek kosmicznej rakiety. Model Ceti — małej umywalki, zaprojektowanej w kształcie kwadratu, doskonale nadaje się na aranżację kącika czystości dla dzieci. Wykonana została ona z lekkiego i higienicznego materiału nazywanego lanym marmurem. Maluchom zapewne przypadnie do gustu to, że jest ona miła i ciepła w dotyku.

Urządźmy kącik na Dzień Dziecka
Kiedy myślimy o upominku z okazji Dnia Dziecka, w przypadku najmłodszych pierwszą myślą jest zakup nowej zabawki. Lepiej jednak zamiast maskotki wybrać grę lub układankę edukacyjną czy zestaw pomocny w rozwijaniu określonego talentu malucha, np. plastycznego czy muzycznego. Innym dobrym rozwiązaniem są przedmioty uzupełniające aranżację dziecięcego kącika.
— Rodzicom, którzy chcą sprawić swoim latoroślom wyjątkowe, ale także praktyczne prezenty, proponuję oryginalną pościel z bohaterami ulubionej bajki — doradza Agnieszka Rybka z firmy oferującej dodatki do mieszkania. — Polecam ją szczególnie rodzicom dzieci, które wieczorami nie kwapią się do snu — tak „ubrane“ łóżko zachęci niejednego nocnego Marka do wtulenia się w poduszkę, a i sny będą zapewne bardziej kolorowe.
Można także skusić się na poduszki łączące swoją praktyczną funkcję z typową przytulanką, np. w kształcie rybki czy słoneczka.

Rafał Śliwiak

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB