Jakie materiały i jakie zaprawy zastosować, aby stanął dom murowany?

2010-06-11 14:37:56

Ściany murowane kojarzą się z solidnością. Mają one chronić mieszkańców przed wieloma czynnikami zewnętrznymi, powinny zatem być trwałe i wytrzymałe.

Niezależnie od tego, co pojawi się nad ziemią, podstawą domu zawsze jest solidny fundament. Na ławach fundamentowych buduje się ściany fundamentowe, będące w budynkach podpiwniczonych ścianami piwnicznymi. Tutaj bezsprzecznie króluje ściana murowana. Materiałem, z którego może być ona wykonana, są bloczki betonowe lub cegła ceramiczna pełna. Do wznoszenia takich ścian nie wolno stosować pustaków trocino- i wiórobetonowych, pustaków ceramicznych i bloczków z betonu komórkowego — czyli materiałów chłonących wilgoć.

Najważniejsza jest zaprawa
Mur to jednak nie tylko cegła lub gotowy bloczek. To również zaprawa, która powinna trwale zespolić poszczególne elementy w jedną, spójną i wytrzymałą całość. Aby zaprawa dobrze spełniała swoje zadania, powinna odznaczać się wysoką wytrzymałością i niską nasiąkliwością, a nade wszystko łatwą obrabialnością, dzięki której będzie możliwe właściwe wypełnienie spoin i prawidłowe związanie.
Najprostszym sposobem jest zastosowanie gotowej suchej zaprawy, której ostateczne przygotowanie polega na zmieszaniu z wodą w odpowiednich proporcjach. Taka zaprawa to mieszanina cementu i kruszywa kwarcowego wraz z dodatkami uszlachetniającymi — plastyfikującymi i napowietrzającymi. Charakteryzuje się ona wysoką wytrzymałością na ściskanie (kategoria M5), znakomitą przyczepnością i wysoką plastycznością. Z uwagi na swój skład i cechy, dobrze nadaje się do wznoszenia ścian piwnic i murów fundamentowych. Inną jej istotną cechą jest długi okres przydatności do użycia.
Po wymieszaniu z wodą, zaprawa zachowuje swoje właściwości przez cztery godziny. Należy nakładać ją kielnią równomiernie. Zarówno spoiny poziome, jak i pionowe powinny być dokładnie wypełnione. W ścianach przewidzianych do tynkowania należy pozostawić niewypełnioną spoinę (na głębokość 5-10 mm) przy zewnętrznych licach. Grubość spoiny powinna być równomierna dla całej warstwy i wynosić od 6 do 40 mm.

Budujemy ściany z bloczków
Popularnym materiałem, wykorzystywanym do wznoszenia ścian, są elementy drobnowymiarowe, takie jak beton komórkowy, bloczki silikatowe itp. Łączą one w sobie cechy materiału konstrukcyjnego i termoizolacyjnego. Aby jednak dobrze wykorzystać tę drugą właściwość, należy wyeliminować możliwość pojawienia się mostków termicznych w miejscach spoin. Aby tego uniknąć, trzeba maksymalnie zredukować grubość spoiny między bloczkami. Taką możliwość dają specjalne zaprawy do betonu komórkowego oraz do elementów silikatowych.
Przy ich zastosowaniu możemy uzyskać spoiny o grubości 2-3 mm. To grubość zupełnie nieistotna przy obliczaniu strat ciepła, uciekającego przez przegrodę. Zaprawy są łatwe i wygodne w użyciu, charakteryzują się bardzo dobrą urabialnością, plastycznością i wysoką przyczepnością, są wytrzymałe na ściskanie.

Wznosimy mur z klinkieru
Piotr Idzikowski, ekspert producenta chemii budowlanej
Cegła klinkierowa to materiał trwały i odporny na działanie czynników atmosferycznych, takich jak mróz, a także na korozję chemiczną i biologiczną. Posiada on też niewątpliwe zalety estetyczne, a dzięki bogatej gamie kolorystycznej jest w stanie zadowolić najbardziej wybrednych inwestorów. Aby jednak uzyskać właściwy efekt, należy przede wszystkim prawidłowo dobrać zaprawę murarską. Odpowiednią zaprawą jest np. taka, która zawiera tras — minerał pochodzenia wulkanicznego, ograniczający możliwość wystąpienia wykwitów na powierzchni muru. Zaprawa jest wytrzymała na ściskanie, charakteryzuje się wysoką przyczepnością i plastycznością.
Przed rozpoczęciem prac należy uwzględnić zarówno warunki atmosferyczne, w których prowadzone są roboty, jak i warunki, w których przebiegać będzie proces wiązania i wysychania zaprawy. Wszelkie prace należy prowadzić w temperaturze od 5 do 30 st. C. W trakcie robót oraz po ich zakończeniu — przez minimum siedem dni, wymurowane elementy należy osłaniać folią lub matami zabezpieczającymi przed ewentualnymi opadami i zbyt szybkim wysychaniem zaprawy, spowodowanym działaniem wiatru i słońca. Nie wolno prowadzić prac w czasie opadów atmosferycznych. Zaleca się również, by nie rozpoczynać robót, gdy prognozy pogody przewidują w ciągu najbliższych dni opady deszczu lub obniżenie temperatury. Ponadto, murowana konstrukcja i jej fundamenty muszą być zabezpieczone odpowiednimi izolacjami przed niekontrolowanym napływem wilgoci, np. podciąganej kapilarnie z podłoża.

Rafał Śliwiak

Komentarze (1)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. polecam #887727 | 178.182.*.* 17 lis 2012 15:22

    polecam producenta bloczków betonowych www.i-beton.pl

    ! - + odpowiedz na ten komentarz