Jak dobrze położyć płytki na balkonie, tarasie czy w łazience

2014-05-13 14:28:27 (ost. akt: 2014-05-13 14:31:32)

Wiosenna aura sprzyja małym i większym remontom. Zabieramy się więc za malowanie balkonowych balustrad, uzupełniamy płytki na balkonie lub kładziemy zupełnie nowe, np. wykańczając taras lub łazienkę. Zakup materiałów nie jest problemem. Kłopotliwy może okazać się dobór odpowiedniego kleju. Podpowiadamy więc, jaki zastosować klej do montażu płytek, a jaki do mozaiki czy dużych płyt.

Jak dobrze położyć płytki na balkonie, tarasie czy w łazience

Autor zdjęcia: Sxc.hu

Czym kierować się przy doborze np. cementowej zaprawy klejowej do montowania ceramicznych płytek ściennych i podłogowych, mozaiki czy okładzin z kamienia naturalnego?
Ważna jest oczywiście wydajność, ale jeszcze ważniejsza — przyczepność kontaktowa.
Warto pytać o zaprawy wzmocnione włóknami oraz wzbogacone zwiększonym dodatkiem tworzyw sztucznych, co sprawia, że są one elastyczne, odporne na działanie wysokich temperatur, wody i zmiennych cykli zamarzania i rozmarzania. A to jest szalenie ważne, gdy mamy do czynienia z pomieszczeniami wilgotnymi czy wręcz mokrymi takimi jak np. łazienka, sauna czy basen. Można je także spokojnie stosować zewnętrznie na elewacjach domów, balkonach i tarasach.

Zapytaj sprzedawcę
Zawsze warto zwrócić się o pomoc do sprzedawcy. W zależności od tego, co mamy zamiar mocować i do jakiego podłoża, doradzi nam metodę mocowania — cienko- oraz średniowarstwową na ścianach, półpłynną do pełnego i pozbawionego pustek powietrznych układania płyt na podłogach. Podpowie też co zrobić, aby uzyskać konsystencji do szpachlowania. Uzyskanie tych wszystkich informacji i trafne dopasowanie kleju do płytek pozwoli na samodzielne wykonanie remontu.

Żeby nie truło
Przed zakupem zaprawy warto przeczytać informacje wydrukowane na opakowaniu i wybrać produkt, który charakteryzuje się niską zawartością chromianów oraz niską emisją lotnych związków organicznych. kr

RAMKA
Normy europejskie stawiają bardzo wysokie wymagania produktom dostępnym na rynku.
• W przypadku cienkowarstwowych zapraw klejowych do płytek ceramicznych obowiązuje norma PN-EN 12004, która określa kryteria badań i na tej podstawie umożliwia klasy
fikacje i znakowanie produktów cementowych w dwóch podstawowych klasach: C1 i C2, gdzie C1 to standardowe zaprawy klejowe, a C2 to grupa produktów o podwyższonych parametrach, których minimalna przyczepność jest dwukrotnie wyższa od standardowych i wynosi co najmniej 1 N/mm2.
• Pojawienie się liter T i E oznacza spełnianie dodatkowych kryteriów dotyczących spływu (T) oraz wydłużonego czasu otwartego schnięcia.
• Litera S odnosi się do odkształcalności kleju.
• Przykład: jeśli produkt ma na opakowaniu oznaczenie C2 TE S1, to znaczy, że produkt ma dużą wydajność, podwyższone parametry użycia.

RAMA
Skoro balkon mamy już wyremontowany, pora „wprowadzić“ rośliny.
Możemy całą przestrzeń podzielić na strefę kwiatową i ziołową. W strefie kwiatowej najlepiej poczują się kwitnące odmiany sezonowe np. pelargonie, begonie, surfinie. Rośliny te dobrze pielęgnowane kwitną do późnej jesieni.

• Osobom, które nie mają zbyt dużo czasu na zajmowanie się roślinami, a jednak bardzo chcą je mieć na balkonie polecamy np. kompozycje z bylin i pnączy.
• W osobnej skrzynce możemy hodować np. miętę, bazylię, oregano, rozmaryn czy tymianek.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB