Budujemy garaż

2014-05-23 12:56:40 (ost. akt: 2014-05-22 12:58:45)

Każdy właściciel domu jednorodzinnego już na etapie projektowania budynku musi odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie powstanie garaż? Decyzję trzeba podjąć szybko, bo gdy projekt będzie gotowy, możliwości będzie mniej.

Budujemy garaż

Autor zdjęcia: Fotolia

Garaż na posesji może stać samodzielnie albo przylegać do budynku. W tym drugim przypadku może być dobudówką lub też być wpisany w bryłę budynku. To ostatnie rozwiązanie jest najwygodniejsze z punktu widzenia mieszkańców. Można wtedy zaplanować przejście z części mieszkalnej do garażu, co z pewnością docenimy w chłodne i deszczowe dni. Choćby na zewnątrz była ulewa i tak wsiądziemy do samochodu suchą nogą. Garaż wbudowany w bryłę budynku jest rozwiązaniem nie tylko estetycznym, ale też ekonomicznym. Pozwala zaoszczędzić sporo miejsca na działce. Dzięki temu można zrobić większy ogród lub szersze alejki. Garaż wbudowany w bryłę budynku doskonale sprawdzi się w przypadku niewielkich działek.

Na parterze najwygodniej
Garaż, który wpiszemy w bryłę budynku, możemy umiejscowić na parterze lub w piwnicy. Parter ma sporo zalet — przede wszystkim jest tańszy i bardziej wygodny z punktu widzenia mieszkańców. Trzeba się jednak liczyć z tym, że takie rozwiązanie zmniejsza powierzchnię mieszkalną na parterze. Ma to szczególne znaczenie w przypadku niewielkich budynków, w których każdy metr kwadratowy ma znaczenie. Niezwykle istotny jest też sposób połączenia części garażowej z częścią mieszkalną. Trzeba zadbać o to, by były jak najdalej od siebie. Najlepiej przedzielić je pomieszczeniami, które będą pełnić funkcje gospodarcze, np. pralnią, składzikiem na narzędzia. Dzięki temu do wnętrza domu nie będą napływały spaliny ani chłodne powietrze (szczególnie przy garażu nieogrzewanym).

W piwnicy nie zabierze przestrzeni
Jeśli garaż na parterze nie spełnia naszych oczekiwań, możemy go umieścić w piwnicy. Jest to rozwiązanie najbardziej praktyczne pod względem zajmowania powierzchni. Garaż usytuowany piętro niżej niż parter nie zajmuje powierzchni mieszkalnej. Niestety, jego wadą jest wyższa cena — aby go wykonać, trzeba stworzyć piwnicę jako oddzielną kondygnację. Podczas prac przy wykonywaniu garażu w piwnicy koniecznie trzeba wziąć pod uwagę bezproblemowy wjazd oraz liczbę samochodów, które będą w nim stały. Pamiętajmy też, że zjazd do garażu w piwnicy będzie nachylony pod dość dużym kątem. Latem to nie problem, ale zimą, gdy wjazd do garażu zamarznie, może zrobić się naprawdę niebezpiecznie. Niezbędne jest więc wykonanie odwodnienia nawierzchni, a następnie montaż właściwie dobranego systemu przeciwoblodzeniowego.

Wolno stojący na dużych posesjach
Szczęśliwi posiadacze dużych posesji mogą sobie pozwolić na garaż wolno stojący. Można go umiejscowić w większej odległości od budynku mieszkalnego. Ma to swoje zalety, ale też sporo wad — w zimie trzeba będzie pokonać w chłodzie odległość między domem a garażem. Garaż stojący może być świetnym sposobem na połączenie miejsca do przechowywania samochodu z innymi pomieszczeniami gospodarczymi. Można urządzić sobie w nich warsztat, składzik na narzędzia ogrodnicze itp. Kto decyduje się na postawienie garażu wolno stojącego, musi mieć jednak świadomość, że jest to rozwiązanie najdroższe ze wszystkich. Trzeba go bowiem zbudować od początku do końca, przez co zużyjemy więcej materiałów budowlanych. Co więcej — jeśli chcemy, żeby w garażu było ogrzewanie, trzeba będzie w nim wykonać oddzielną instalację. abc

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB