Tapeta płynna

2014-05-22 13:06:00 (ost. akt: 2014-05-22 13:07:45)

Tapeta bawełniana? Czemu nie? Ta forma wykończenia ścian cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród osób aranżujących i remontujących mieszkania. Choć pochodzi z Japonii i jest znana od ponad 300 lat, jeszcze do niedawna była kompletnie niespotykana w polskich domach i mieszkaniach.

Bawełniane tapety, nazywane inaczej tynkiem japońskim, są pewnego rodzaju skrzyżowaniem tynku z tapetą. Są rozwiązaniem, które świetnie prezentuje się na ścianach, jest trwałe i ekologiczne — najważniejszymi składnikami płynnych tapet są bowiem naturalne komponenty: włókna bawełniane, jedwab, minerały i klej roślinny.
Tapety bawełniane można stosować praktycznie wszędzie — na każdej powierzchni i na każdym materiale. Świetnie wyglądają na ścianach, sufitach i różnego rodzaju skosach. Można je nakładać na tynk gipsowy, płyty gipsowo-kartonowe, a nawet płyty drewnopochodne.

Możesz położyć na własną rękę
Tapety bawełniane kupuje się w postaci sypkich mieszanek, które rozrabia się z wodą. Wszystkie składniki, włącznie z klejem, są już w środku. Nakładanie jest niezwykle proste, dlatego można poradzić sobie z tym samodzielnie, bez konieczności wynajmowania profesjonalnej ekipy remontowej. Przygotowaną masę nakładamy pacą w taki sposób, by powstająca warstwa nie była zbyt gruba — maksymalna grubość to około 3 mm. Gdy tapeta zostanie nałożona, trzeba dać jej kilka dni na wyschnięcie.

Zdobią, izolują, czystość utrzymują
Tapety bawełniane są ciekawą, nowatorską formą ozdobnego wykańczania ścian. Nie tylko podnoszą estetykę wnętrza, ale też maskują różnego rodzaju nierówności — po nałożeniu tynku załamania na suficie czy drobne pęknięcia w ścianach będą po prostu niewidoczne. Ale to nie koniec zalet. Tapeta bawełniana to doskonały sposób, by zwiększyć izolacje cieplną i akustyczną w pomieszczeniu. Doskonale wygłusza i jednocześnie utrzymuje ciepło we wnętrzu. Pogłos skraca się nawet o połowę. W pomieszczeniach skąpo umeblowanych lub z dużą powierzchnią płyt gipsowo- kartonowych możemy delektować się wysokiej jakości sprzętem audiowizualnym. Bez płynnych tapet pogłos by nam to uniemożliwił. Koszty ogrzewania zmniejszają się, w zależności od rodzaju tapety, od 5 do 20 proc. Osoby, które cenią ład i porządek, powinny wybrać płynne tapety ze względu na łatwość utrzymania ich w czystości. Możemy odkurzać je szczotką lub odkurzaczem. Co więcej wielu zanieczyszczeń na takiej
powierzchni w ogóle nie
widać. abc

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB