Mur z cegły klinkierowej

2014-07-22 14:15:28 (ost. akt: 2014-07-24 14:18:21)

Fasada domu pełni dwie podstawowe funkcje — estetyczną i ochronną. Elewacja z cegły klinkierowej, dodaje budynkowi elegancji, jednak narażona na nieustanne działanie warunków atmosferycznych może stracić na wyglądzie i szczelności. Podpowiadamy czego unikać już na początku murowania, aby uzyskać piękną, szczelną fasadę.

Mur z cegły klinkierowej
Murowanie z cegły klinkierowej wymaga szczególnej staranności. Fuszerka szybko się zemści. Ulewne deszcze ściekające strugami po murze czy topniejący śnieg oraz silne nasłonecznienie, gwałtowne zmiany temperatury i uszkodzenia mechaniczne szybko zweryfikują jakość wykonanej pracy.
Największym problemem muru z cegły klinkierowej są wykwity. Brudne zacieki, białe i szare plamy o różnej intensywności, a nawet powiększające się pęknięcia mogą pojawić się krótko po zakończeniu murowania lub jeszcze w trakcie prac. Należy pamiętać, że nie tylko wpływają na wygląd, ale przede wszystkim zmniejszają termoizolację elewacji i stabilność całego budynku. — Często są też przyczyną odpadania tynków czy zawilgocenia, które sprzyja rozwojowi groźnych dla zdrowia pleśni i grzybów — zauważa Tomasz Witczak, doradca techniczny. - Usunięcie uporczywego nalotu jest trudne i wymaga długotrwałych zabiegów. Istnieje kilka prostych zasad wykonawczych, których przestrzeganie zmniejsza do minimum ryzyko wystąpienia wykwitów — dodaje.

Skąd te wykwity?
Niezależnie od tego czy mamy do czynienia z wykwitami wapiennymi czy solnymi, zawsze bezpośrednią przyczyną problemów jest woda i temperatura. Cegły opuszczają fabrykę szczelnie opakowane i w tak nienaruszonym stanie powinny dotrwać do chwili zakończenia murowania. — Warto pamiętać o ich prawidłowym przechowywaniu na budowie, tj. składowaniu w suchych i zadaszonych miejscach lub na paletach, pod przykryciem z folii — wyjaśnia Tomasz Witczak.

Technika i zaprawa
Podczas murowania bardzo istotne jest dobranie odpowiedniego rodzaju zaprawy i techniki murowania do określonego typu cegieł. Najpewniejszym rozwiązaniem będzie stosowanie gotowych zapraw o czystym kruszywie z dodatkami uszczelniającymi i wiążącymi wapno wewnątrz zaprawy.
Prace murarskie należy wykonywać zgodnie z zasadami sztuki budowlanej. Tzw. murowanie czyste, po którym mur nie wymaga dodatkowego czyszczenia z resztek zaprawy, pozwala uzyskać piękną elewację bez niepożądanych zabrudzeń. Przede wszystkim należy dbać o to, by do murowania nie używać cegieł zabrudzonych błotem, zaprawą czy innymi substancjami. Do przygotowania zaprawy należy używać czystej wody i czystych narzędzi.

Wrogowie elewacji

Ostateczny wygląd i wytrzymałość elewacji zależy również od warunków, w jakich prowadzone są prace murarskie oraz w jakich wysycha mur. Optymalny zakres temperatur mieści się w przedziale od +5 st. C do +25 st. C. Zarówno cegły, jak i świeżo wybudowany mur powinny zawsze być zabezpieczone przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych.
Należy unikać intensywnego nasłonecznienia i silnego wiatru, które przyspieszają proces wiązania zaprawy, co z kolei może prowadzić do spękań i tym samym obniżyć siłę wiązania. Wystąpienie opadów deszczu to sygnał do natychmiastowego przerwania prac i osłonięcia muru folią lub plandeką, ale w sposób umożliwiający jego przewietrzanie. Zabezpieczenie usuwa się dopiero po stwardnieniu zaprawy, czyli około po ok. 3-4 dniach od zakończenia murowania. kr

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB