Ja pozbyć się pleśni z fasady domu

2014-07-31 13:03:09 (ost. akt: 2014-07-31 13:05:47)

Elewacja jest wizytówką domu, ważne jest więc, by nie straszyła brzydkim wyglądem. Zadbana i regularnie odnawiana nie powinna przysparzać kłopotów. Jednak mimo starań, przy braku odpowiedniej izolacji przeciwwilgociowej mogą pojawić się na elewacji grzyby pleśniowe czy też wykwity glonów. Wskazujemy źródło takich problemów oraz skuteczne metody na pozbycie się ich.

Ja pozbyć się pleśni z fasady domu

Autor zdjęcia: Quartec

Utrzymujące się zawilgocenie w przypadku elewacji tradycyjnych, może spowodować szereg niekorzystnych zmian w przegrodach budowlanych. Chodzi przede wszystkim o niezdrowy klimat w pomieszczeniach, wykwity, grzyby pleśniowe, odpadanie tynku, a w konsekwencji obniżenie wartości obiektu. Trzeba też pamiętać, że z uwagi na zawilgocenie materiału, przegrody tracą swoje własności izolacyjne.

Workowce na ścianie
Wilgotność już na poziomie 10 proc. może spowodować rozwój grzybów pleśniowych. Materiały budowlane mają bowiem budowę kapilarno-porowatą umożliwiającą pochłanianie wody, która wnikając w głąb materiału wypełnia jego pory częściowo lub całkowicie.
Wraz ze wzrostem zawartości wilgoci maleje ich trwałość, a na zawilgoconych materiałach budowlanych rozwijają się grzyby pleśniowe należące do klas workowców i grzybów niedoskonałych. Niektóre z nich potrzebują dla swojego rozwoju niewielkie ilości organicznych substancji pokarmowych i mogą się rozwijać w szczególności na płytach gipsowo-kartonowych, tynkach, ścianach, murach, materiałach konstrukcyjnych oraz w miejscach o zwiększonej wilgotności.
Można założyć, że nie ma zawilgoconego materiału o pochodzeniu organicznym i nieorganicznym, który byłby odporny na niszczące działanie mikroorganizmów. Pożywkę dla pleśni mogą stanowić nawet zanieczyszczenia w postaci pyłków kurzu pochodzenia organicznego, osiadające na przegrodach, materiałach, murach i tynkach.

Bakterie w ataku
Często w miejscach silnego zawilgocenia razem z grzybami pleśniowymi występują bakterie, które są szczególnie widoczne na powłokach malarskich. Grzyby pleśniowe wywołując biodegradację materiałów budowlanych, obniżają estetykę wnętrz, niszczą przechowywane produkty oraz wpływają niekorzystnie na samopoczucie i zdrowie ludzi oraz zwierząt. Szczególnie niebezpieczne może to być dla dzieci, u których mogą wywoływać różnego rodzaju choroby takie jak astma, choroby płuc i alergie.

Specjalna płyta elewacyjna
Istotą prawidłowo wykonanej elewacji jest swobodny przepływ powietrza w przestrzeni pomiędzy warstwą ocieplenia a zewnętrzną okładziną elewacyjną budynku.
Warto więc, już na etapie budowy, wybrać system elewacji wentylowanej z płytą elewacyjną c-c ELL-TEC, który stanowi wytrzymałą i efektowną powłokę elewacji. Wełna mineralna znajdująca się w przestrzeni pomiędzy ścianą budynku, a płytą elewacyjną jest stale wentylowana, co daje maksymalne efekty izolacyjne. Stały przepływ powietrza między poszczególnym warstwami przegrody powoduje, że woda jest stale odprowadzana i nie będzie stanowić właściwego środowiska dla rozwoju grzybów.
Rozwiązanie to pozwala nie tylko na zoptymalizowanie kosztów remontu elewacji, ale także wpłynie na oryginalne zaprojektowanie elewacji, która swoim wyglądem będzie zachwycać przez wiele lat. kr

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB