Jak utrzymać znośną temperaturę w domu

2014-08-11 14:15:43 (ost. akt: 2014-08-11 14:21:08)

W czasie upałów trudno utrzymać w domu odpowiednią temperaturę. Przegrzane pomieszczenia mogą oznaczać, że do budowy domu zastosowano nieodpowiednie materiały. Jeśli problem pojawia się w domu tzw. energooszczędnym, to znak, że błędy popełniono już na etapie projektowania. Czy można to teraz naprawić?

Jak utrzymać znośną temperaturę w domu

Autor zdjęcia: Velux

Większość Polaków rozumie znaczenie oszczędzania energii i stara się stosować w praktyce wypracowane zasady. Jednak w ok. 30 proc. użytkowanych obecnie budynków w Polsce panują warunki niezgodne z tymi zasadami, co może źle wpływać na zdrowie mieszkańców.
— Wpółczesne domy powinno się projektować zachowując równowagę pomiędzy energooszczędnością, ekonomią, a komfortem życia — uważa nasz ekspert Piotr Pawlak. — W poprawnie zaprojektowanym, wykonanym i ocieplonym domu nie jesteśmy narażeni na duże wahania temperatur w ciągu doby oraz poszczególnych pór roku — dodaje.

Temperatura a bezsenność
Wśród najważniejszych czynników zapewniających komfort życia w domu i mieszkaniu są: utrzymanie zdrowego mikroklimatu oraz optymalnej temperatury. Najzdrowsza dla człowieka jest ta mieszcząca się pomiędzy 18 a 22 st. C. w zależności od rodzaju pomieszczenia, indywidualnego stylu życia, wieku, płci, czy aktywności. Zbyt wysoka temperatura wewnątrz budynku może powodować rozdrażnienie, trudności z odpoczynkiem i snem, obniżenie wydajności, zdolności do koncentracji oraz analitycznego myślenia. W przegrzanych pomieszczeniach częściej odczuwa się bóle głowy, spadek ciśnienia krwi, zmęczenie i osłabienie.
Szczelność w cieniu drzewa
Utrzymanie komfortu o każdej porze roku — zarówno latem, jak i zimą — jest możliwe, jeżeli wiemy, jakie elementy budynku mają wpływ na mikroklimat i temperaturę panującą wewnątrz. Jednym z nich jest z pewnością podwyższona szczelność. Wbrew panującym powszechnie opiniom, występowanie szczelin nie pomaga w zachowaniu odpowiedniej jakości powietrza wewnątrz. Powodują one bowiem, że przy silnym wietrze do domu dostaje się zbyt wiele powietrza, zaś w bezwietrzne dni jego wymiana jest niewystarczająca.
Poziom ochrony przed przegrzaniem zależy też od wykonania dachu. W domu energooszczędnym musi być on dobrze zaizolowany, najlepiej dwuwarstwowo, aby latem gorące powietrze nie przedostawało się do wnętrza, a zimą nie dochodziło do strat ciepła.
Ważne jest również stosowanie architektonicznych elementów zacieniających w konstrukcji budynku oraz dobrze zaprojektowanego, tradycyjnego systemu chłodzenia latem, czyli wentylacji grawitacyjnej. Nie bez znaczenia jest także optymalne zagospodarowanie przestrzeni na zewnątrz, a przede wszystkim zasadzenie drzew i pnączy, które w słoneczne dni będą rzucać cień na budynek.

Zasłoń okno
Bardzo ważne są szczelne, otwierane okna i drzwi balkonowe oraz osłony, takie jak: żaluzje zewnętrzne i wewnętrzne, rolety, markizy. Rolety zewnętrze spełniają kilka funkcji. Oprócz tego, że zatrzymują promienie słoneczne zanim dotrą one do szyby i nagrzeją mieszkanie, izolują także okna, dają efekt zaciemnienia, tłumią hałas z zewnątrz oraz zapewniają większą prywatność.
Z kolei markizy służą przede wszystkim ochronie przed przegrzewaniem. Najlepsze rezultaty osiągniemy instalując je od strony południowej lub południowo-zachodniej.

Wymień szyby
W budynkach z dużymi przeszkleniami, umieszczonymi od strony słonecznej, rozwiązaniem może być także szkło o wysokiej przepuszczalności światła i niskiej przepuszczlności energii słonecznej np. wysokoselektywne szkło, łączące właściwości niskoemisyjne z przeciwsłonecznymi. Takie szkło zapewnia doskonałe doświetlenie powierzchni mieszkalnej światłem dziennym, a przede wszystkim chroni ją przed intensywnym nagrzewaniem się latem gwarantując jednocześnie dobrą izolacyjność cieplną zimą.
Innym ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie szyb zespolonych z żaluzjami znajdującymi się w przestrzeni międzyszybowej. kr

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB