Żeby dom się nie zapalił

2014-09-03 11:17:30 (ost. akt: 2014-09-02 11:21:53)

Produkty budowlane oznaczane są odpowiednimi euroklasami obowiązującymi w Unii Europejskiej. Produkty niepalne oznaczone są symbolem A1, zaś łatwopalne symbolem F. Dobrze o tym wiedzieć kupując materiały budowlane dla naszego wymarzonego domu.

Żeby dom się nie zapalił

Autor zdjęcia: Sxc.hu

Z czego wybudować dom, aby nie zapalił się od nieszczelnego komina? Wybór jakich produktów zminimalizuje zagrożenie pożarem?

Test na etykiecie
W materiały warto zainwestować i kupić te niepalne. Jak sprawdzić czy dany produkt odpowiada tym wymaganiom? Łatwo to sprawdzić — wystarczy uważnie czytać etykiety naklejone na opakowaniu. Szukajmy informacji dotyczącej euroklasy produktu.
Euroklasa to kombinacja trzech oznaczeń – klasy podstawowej i dwóch uzupełniających.
Klasa podstawowa jest głównym kryterium oceny. Określa jak dany materiał reaguje na ogień.

Ważne symbole
Materiały oznaczone symbole A1 są najbardziej bezpieczne, odporne ogień. Kolejne A2, B, C, D, E do F, przy czym F oznacza produkt łatwopalny. Klasom A2, B, C oraz D towarzyszą dodatkowo klasy uzupełniające, które oznaczają ilość dymu wydzielającego się w czasie palenia się materiału (s1, s2 lub s3).
To oczywiście jest przydatne jeśli chcemy wiedzieć jakie w razie pożaru wystąpią dodatkowe zagrożenie, czyli zadymienie, które może być przyczyną zatrucia lub utrudnić ewakuację i akcję gaśniczą.
Produkty oznaczone symbolem A1 zazwyczaj nie mają już innych oznaczeń, gdyż nie palą się, a więc nie wydzielają dymu i etc.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB