Dachówka cementowa

2014-09-03 08:34:03 (ost. akt: 2014-09-02 12:36:02)

Tak jak koniec wieńczy dzieło, tak budowa dachu jest zwieńczeniem całego budynku. Dachówki stanowią architektoniczne uzupełnienie domu, chronią też jego mieszkańców przez deszczem i wiatrem.

Fotolia

Fotolia

Wybór najwłaściwszej dachówki nie jest zadaniem prostym. Producenci pokryć dachowych oferują szeroką gamę produktów, a najprzeróżniejszych wzorach, kształtach i kolorach. Jednak to nie wygląd dachówki powinien być kwestią najważniejszą, a jej wytrzymałość, trwałość i bezpieczeństwo. Estetyka dachu w niczym nam nie pomoże, jeśli pokrycie będzie nieszczelne lub niestabilne. Zwróćmy na to uwagę już na etapie wyboru konkretnego producenta pokryć dachowych. Warto od razu zainwestować w wysoką jakość. Oszczędności na dachówkach, podobnie jak w przypadku innych materiałów budowlanych, mogą w kolejnych latach generować dodatkowe koszty.

Betonowe są estetyczne
i wytrzymałe

Od stuleci mocno zakorzenione w tradycji budowlanej są ceglastoczerwone dachówki ceramiczne, które pokrywają dachy domów, kościołów i pałaców. Choć dachówki cementowe (nazywane też betonowymi) nie mogą pochwalić się tak długą tradycją, dziś z powodzeniem konkurują z ceramiką. Ich głównymi składnikami są: piasek kwarcowy, cement, barwniki oraz woda, a ich wytwarzanie nie wymaga stosowania skomplikowanych i drogich maszyn. Dachówki wycinane są z masy betonowej po wcześniejszym wytłoczeniu na formach aluminiowych. nie trzeba wypalać ich w piecu, dzięki czemu sama produkcja jest szybsza i bardziej prosta. Jakość dachówek cementowych uzależniona jest od ilości kwarcu w piasku — im jest ona wyższa, tym dachówki są mocniejsze i bardziej trwałe.

Tańsze,
ale równie solidne

Szybki rozwój produkcji dachówek cementowych nastąpił zwłaszcza po II wojnie światowej, gdy ważny był krótki cykl technologiczny i prostota produkcji. Obecnie nowoczesne metody wytwarzania, staranny dobór surowca, bogate wzornictwo i odpowiednie wykończenie sprawiają, że cementowe pokrycia nie tylko nadają estetyczny wygląd, ale też zapewniają wysoką szczelność dachów, ich trwałość i odporność na warunki atmosferyczne. Dużą zaletą w przypadku dachówek cementowych jest stosunek jakości do ceny pokrycia. Cement kosztuje o wiele mniej niż ceramika, a jednocześnie ma niemal tyle samo zalet. dzięki temu możemy wykonać pokrycie dachowe niższym kosztem, nie schodząc jednocześnie z jakości.

Wraz z budynkiem
tworzą całość

Wybierając dachówki warto pamiętać, że powinny współgrać stylistycznie z pozostałymi elementami domu, pasować kolorystycznie do okien, tynków i innych detali architektonicznych. Im więcej płaszczyzn na dachu, tym dachówki powinny być mniejsze. Na szczęście, producenci pokryć cementowych oferują coraz więcej modeli, wzorów i kolorów, dzięki czemu można bez problemu dopasować rodzaj pokrycia do potrzeb konkretnego dachu. Na klasycznych budynkach sprawdzą się tradycyjne dachówki o klasycznym kształcie i barwach. Natomiast na nowoczesnych obiektach można pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa zarówno stylistycznego, jak i kolorystycznego.

Ciężkie,
ale solidne pokrycie

Dachówki cementowe, choć kojarzą się z wyjątkowo ciężkim pokryciem, w rzeczywistości są sporo lżejsze od dachówek ceramicznych. Pokrycie cementowe to waga około 45 kg na metr kwadratowy dachu, tymczasem dachówki ceramiczne to co najmniej 70 kg na metr kwadratowy. Niemniej jednak, także dachówki cementowe należą do ciężkich pokryć dachowych. Zanim je zamontujemy, musimy mieć pewność, że konstrukcja dachu wytrzyma tak duże obciążenie. W przypadku budynków, które dopiero powstają problem jest niewielki — wystarczy na etapie projektu budowlanego uwzględnić ciężar pokrycia cementowego. Natomiast w sytuacji, gdy remontujemy stary dach, trzeba sprawdzić, czy więźba dachowa udźwignie dodatkowe kilogramy. W wielu przypadkach może być najpierw konieczny remont dachu.

Na stromych i łagodnych dachach
Dużą zaletą dachówek cementowych jest ich szerokie zastosowanie, między innymi szerszy zakres kąta nachylenia dachu, na którym można je zastosować. Optymalny będzie kąt nachylenia połaci od 22 do około 60 stopni. Można więc montować dachówki cementowe zarówno na dachach zbliżonych do płaskich,jak i na bardzo stromych połaciach. W jednym i drugim przypadku uzyskamy trwałe, solidne i szczelne pokrycie, które dodatkowo będzie prezentować się efektownie i elegancko. Dachówki cementowe są proste w montażu i nie wymagają specjalistycznych urządzeń — dzięki specjalnym zakładkom szybko się je układa, co znacznie skraca czas prowadzenia prac na dachu.

Trwałość
na dziesięciolecia
Jak długo pokrycie cementowe będzie spełniało swoje funkcje? To zależy od wielu czynników, między innymi jakości materiału pokryciowego oraz prawidłowości montażu. Dobre dachówki cementowe od renomowanego producenta mogą przetrwać na dachu przez około 70 lat. Jest to sporo mniej niż najlepsze pokrycia ceramiczne, jednak dla inwestorów indywidualnych, którzy budują dom dla siebie, a nie na kilka pokoleń wstecz — kilkadziesiąt lat niezawodnego funkcjonowania pokrycia dachowego w zupełności powinno wystarczyć.
abc

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB