Wypoczynek w świetle

2014-09-16 08:00:00 (ost. akt: 2014-09-15 15:06:26)

Czy domek jednorodzinny czy letniskowy, obydwa powinny nadawać się i do mieszkania i do wypoczynku. W obu też przypadkach ważne jest światło. Im go więcej, tym lepiej się czują w nim jego mieszkańcy.

Wypoczynek w świetle

Autor zdjęcia: Fot. MS więcej niż OKNA

Dokąd najchętniej uciekamy z miasta? Za miasto. Zatopieni w miejskiej codzienności pragniemy czasem z niej uciec, aby odpocząć. Przeszklony domek letniskowy to optymalne rozwiązanie dla osób chcących korzystać z dobrodziejstw nie tylko urbanizacji, lecz także natury. Warto więc skorzystać z nowoczesnych rozwiązań konstrukcyjnych, aby zapewnić sobie dużo naturalnego światła.

Domek na wsi

Taki domek to doskonałe rozwiązanie dla osób, które cenią sobie wypoczynek z dala od zgiełku miasta. Najlepiej postawić go na działce na wsi, przy terenach rekreacyjnych — zyskamy wówczas przytulny kącik, idealny na letnie, weekendowe wypady. W przypadku domów jednorodzinnych, dobrym pomysłem jest również zbudowanie letniaka we własnym ogrodzie, zwłaszcza, gdy często odwiedzają nas goście. Będzie to sympatyczne lokum, zapewniające maksymalną swobodę i prywatność.
Ważnym elementem takiego obiektu są przeszklenia, które sprawią, że pomieszczenia wypełnią się naturalnym światłem, sprzyjającym komfortowemu wypoczynkowi.

Wypoczywaj
bez pośpiechu

Świeże powietrze i przyroda za oknem zachęcają do pieszych wędrówek i bezstresowego wypoczynku. Tu życie toczy się bez pośpiechu.
Budowa chatki może się również okazać prawdziwą przygodą, jeśli zaangażujemy się w nią osobiście, biorąc czynny udział w kolejnych etapach prac. Chcemy, aby powstał projekt z duszą, który sprosta naszym wyobrażeniom o przytulnym gniazdku. Dlatego warto wcześniej określić plany budowlane i dopasować je nie tylko do swoich możliwości, lecz także uwarunkowań prawnych.

Papiery i pozwolenia
Przy budowie domku letniskowego należy zasadniczo spełnić podobne formalności jak w przypadku inwestycji w dom jednorodzinny. Dotyczy to sytuacji, gdy planowany obiekt będzie trwale związany z gruntem. Musimy wtedy pamiętać o uzyskaniu pozwolenia na budowę (na razie obowiązuje), a po jego otrzymaniu, zawiadomić powiatowy inspektorat nadzoru budowlanego o terminie rozpoczęcia robót.
Nadzór budowlany informujemy również o zakończeniu inwestycji. Odstępstwo od tych zasad stanowi inwestycja w domek, który nie jest trwale związany z gruntem, co kwalifikuje go do kategorii tymczasowych obiektów budowlanych. Taka konstrukcja jest zwolniona z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę — wystarczy wówczas samo zgłoszenie.
Obecnie trwają prace nad nowelizacją ustawy Prawo Budowlane, która ma na celu przyspieszenie procesu budowlanego w odniesieniu do większości inwestycji. Ostateczna wersja ustawy pokaże, czy zakładane zmiany obejmą również budowę domków letniskowych.

Otwórz okno na oścież
W zanurzonym w naturze domku letniskowym sprawdzi się wystrój z drewna. Zastosowanie wykonanej z tego materiału stolarki okiennej może się jednak okazać zbyt kosztowne. Dobrym rozwiązaniem jest wówczas wybór okien PVC, które wyglądają jak drewniane. kr

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB