Wrześniowe prace ogrodowe

2014-09-18 13:52:47 (ost. akt: 2014-09-18 13:54:12)

Wrzesień to dla posiadaczy ogrodów i działek czas wytężonej pracy. Nie tylko zbieramy warzywa i owoce, a następnie przerabiamy je na przetwory, ale też przygotowujemy ogród do zimowego uśpienia. Im lepiej to zrobimy, tym mniej pracy będziemy mieć w przyszłym roku na wiosnę.

Wrześniowe prace ogrodowe

Autor zdjęcia: Fotolia

Wczesna jesień w ogrodzie jest naprawdę piękna – to wtedy otrzymujemy nagrodę za wielomiesięczne dbanie o rośliny ozdobne i przede wszystkim uprawne. Świeże warzywa prosto z ogrodu czy szarlotka ze świeżo zerwanych jabłek wynagradzają trudy wiosennego pielenia, grabienia i systematycznego podlewania. Jednak jesień nie jest jedynie czasem zbiorów, ale też kolejnych prac.

We wrześniu nadal na działkach i w ogrodach jest pięknie i różnokolorowo – kwitną późne kwiaty, takie jak hortensje i wrzosy. Jednak ciesząc się ich widokiem i zapachem nie zapominajmy, że noce są już coraz chłodniejsze, a pod koniec września mogą pojawić się pierwsze, zgubne dla naszych roślin przymrozki. Aby zdążyć przed nimi, musimy już teraz zabrać się za ogrodowe prace — spulchnienie gleby, wyrywanie chwastów i obcinanie przekwitających kwiatów. Powinniśmy też powyrywać rośliny jednoroczne i dwuletnie, które zakończyły kwitnienie i teraz zamiast ozdabiać ogród, zaczynają go szpecić.

Zadbajmy
o właściwy nawóz

Początek września jest ostatnią chwilą, aby posadzić rozsadę dwuletnich roślin ozdobnych: bratków, goździków, ogrodowych dzwonków, malw, niezapominajek i stokrotek. To dobry czas również na przesadzanie i dzielenie bylin kwitnących wiosną i wczesnym latem: barwinków, bergenii, bodziszków, jastruni, krwawników, skalnic, a także turzyc i zimozielonych traw.
We wrześniu sadzimy też rośliny cebulowe (tulipany, narcyzy, krokusy, lilie), zimujące w gruncie. Na przełomie września i października możemy też zakładać trawnik, o ile zdążymy przed pierwszymi przymrozkami. Pamiętajmy, że jesienią rośliny trzeba odpowiednio odżywić nawozami specjalnie przygotowanymi na tę porę roku. W ten sposób zaopatrujemy rośliny na czas zimy w składniki pokarmowe. Nawozy te zawierają mniej azotu, a więcej fosforu i potasu. Dzięki temu rośliny są w zimie odżywione, a nie zwiększają swojej masy zielonej.

Jedne sadzimy,
inne chowamy

Na początku jesieni powinniśmy wykopać rośliny, które źle znoszą niskie temperatury. W drugiej połowie września wyjmujemy z gleby mieczyki. Co dwa, trzy lata wykopujemy lilie, które po przesuszeniu i oczyszczeniu przesypujemy trocinami i ustawiamy w chłodnej piwnicy, albo od razu przesadzamy na nowe miejsce w ogrodzie. Zanim nadejdą przymrozki, rośliny uprawiane na balkonach i tarasach również przenosimy do pomieszczeń.
Sadzenie drzew i krzewów iglastych trzeba zaplanować na pierwszą połowę miesiąca. To też dobra pora na sadzenie i dzielenie rozrośniętych roślin strefy bagiennej. Na sadzenie roślin wodnych jest już, niestety, za późno. Pod koniec września, gdy robi się już bardzo chłodno i pojawiają się przymrozki, przygotowujemy do zimowania rośliny wodne. Przycinamy ich pędy kilka centymetrów powyżej miejsca, z którego wyrastają korzenie. Rośliny wrażliwe przenosimy do ciepłego i widnego pomieszczenia, a mniej wrażliwe gatunki opuszczamy w najgłębsze miejsca stawu.

Przygotuj do zimy oczko wodne
Jakie prace należy wykonać jesienią, aby zima nie zniszczyła naszego oczka wodnego?
To zależy od tego, jakiej wielkości jest oczko. Jeśli jest płytkie (mniej niż 1 metr głębokości), z pewnością pozostawiona w nim woda zamarznie aż do dna. Żyjące w nim ryby trzeba więc wyłowić i umieścić na zimę w przygotowanym wcześniej akwarium. Jeśli ma więcej np. ok. 160 cm, możemy pozostawić żyjące w wodzie zwierzęta. Trzeba tylko zapewnić im stały dopływ powietrza. Jak to zrobić? Nie wycinać wystających z wody pędów roślin szuwarowych. Można też pozostawić w wodzie kawałek styropianu.
Odpompować należy wodę ze zbiorników z laminatów i oczka płytkie o niewielkiej powierzchni.
Przed pierwszymi przymrozkami także demontujemy wszelkie wodne urządzenia takie jak fontanny, wodotryski i pompy. abc

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB