Dom optymalny

2014-09-19 09:59:27 (ost. akt: 2014-09-18 14:00:52)

Dom jednorodzinny to marzenie wielu mieszkańców bloków. Jednak przeszkodą w jego postawieniu zwykle są wysokie koszty, nie tylko budowy, ale też późniejszego utrzymania. Dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się domy energooszczędne, które zapewniają mieszkańcom komfort użytkowania, a jednocześnie są wyjątkowo ekonomiczne.

Dom optymalny

Autor zdjęcia: Fotolia

Budując dom efektywny ekonomicznie i energetycznie, inwestor staje przed dwoma głównymi wyzwaniami: musi podjąć takie decyzje i wybrać takie rozwiązania, które w dłuższej perspektywie obniżą koszty eksploatacyjne i zrekompensują początkowe koszty budowy, oraz inwestycja ta musi być na tyle opłacalna, by zwrócić się w stosunkowo krótkim czasie.

Tańsze materiały
nigdy nie są lepsze

Warto pamiętać, że tańsze materiały czy urządzenia instalacyjne to tylko pozorna oszczędność. Są one bowiem mniej trwałe i bardziej narażone na usterki. Z biegiem lat konieczne będzie ciągłe naprawianie uszkodzeń i niedoróbek, co pociągnie za sobą dużo wyższe koszty. Co więcej, tanie materiały nie zapewniają dobrej izolacyjności termicznej – oznacza to, że dom będzie drogi w eksploatacji, a rachunki za jego ogrzewanie będą stałym obciążeniem dla domowego budżetu.

Oszczędności
szukaj w izolacji

Już na etapie projektowania budynku koniecznie trzeba wybrać taką grubość ocieplenia, która pomoże obniżyć zużycie energii. Oczywiście, grubość materiału izolacyjnego jest uzależniona od jego rodzaju. Tradycyjne materiały, jak wełna mineralna czy styropian muszą być grubsze, natomiast nowoczesne termoizolacje, jak pianka poliuretanowa czy granulat celulozowy mogą mieć nieco mniejszą grubość.

Ważna prawidłowa wentylacja
Drugim obszarem jest wentylacja, przez którą również tracimy duże ilości ciepła. Rozwiązaniem ograniczającym straty jest wentylacja mechaniczna. Musi ona zostać wykonana w całości w jednym etapie, ponieważ projekty domów w nią wyposażone zazwyczaj nie przewidują wentylacji przewodami grawitacyjnymi. Jeśli chodzi o system grzewczy, to niezależnie od wyboru paliwa można się wcześniej zdecydować na instalację przyłączy i rur do kolektorów słonecznych, by część ciepła pozyskiwać później ze źródeł odnawialnych.
Postaw na dom optymalny
Dzięki wzrostowi świadomości i wiedzy na temat efektywności energetycznej, Polacy mogą zyskać coś więcej niż komfort mieszkania w nowoczesnych domach. Podczas gdy architekt tworzy układ odpowiadający oczekiwaniom i potrzebom inwestora, ten ostatni może we własnym zakresie przekonać się, jakie wymierne korzyści przyniesie mu budowa domu optymalnego. To układ, który opłaca się wszystkim. abc

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB