Ciepło z ziemi dla domu

2014-09-21 14:11:53 (ost. akt: 2014-09-18 14:14:03)

Chociaż temperatury na zewnątrz nadal nas rozpieszczają, to zbliżająca się nieuchronnie jesień, a po niej zima wielu właścicieli domów przyprawia o ból głowy. Główną bolączką jest oczywiście ogrzewanie. Co więc robić, aby rachunki za prąd czy błękitne paliwo nie wyprowadzały nas z równowagi? Może zainstalować pompę ciepła?

Ciepło z ziemi dla domu

Autor zdjęcia: Fotolia

Dziś poszukujemy alternatywnych źródeł energii. Niestety, w zimie u nas słońca jak na lekarstwo, trudno więc zaprząc je do ogrzewania budynku. Co więc robić? Na zachodzie Europy dużą popularnością cieszą się pompy ciepła. Już niebawem w Niemczech systemy te w swoich domach będzie instalowała połowa użytkowników. Podobnie jest w Szwajcarii. W Polsce również pompy są montowane coraz częściej. Decyzję w tej kwestii pomagają podjąć wysokie koszta paliw kopalnych. Pompa działa bez względu na pogodę i warunki atmosferyczne. To stałe źródło energii.

Jak to działa?
Pompę można instalować na dwa sposoby. W jednym z nich wykonuje się odwierty z sondami, a w drugim układa się na działce rury. Wydajniejsze są odwierty wykonywane w głąb ziemi na kilkadziesiąt metrów głębokości. Warto jednak pamiętać o tym, że lepszy będzie jeden odwiert głęboki niż kilka płytszych. Potrzebna jest również instalacja wewnętrzna. A ile to kosztuje? System ogrzewania dla średniej wielkości domu jednorodzinnego to koszt około 60-70 tys. zł.
To mniej więcej trzykrotnie drożej niż chociażby instalacja z kotłem gazowym kondensacyjnym. Plusem są jednak stosunkowo niskie koszty eksploatacji, bo pozyskiwana energia pochodzi z gruntu.
Ziemia magazynuje ciepło w okresie wiosenno-letnim. W zimie z kolei poniżej poziomu przemarzania temperatura ziemi jest zawsze dodatnia. Ciepło to można odzyskać właśnie dzięki pompie ciepła. Jak to się dzieje? Ziemia powoli chłonie energię i powoli ją oddaje. Na początku lata temperatura ziemi sięga około 7 stopni. Jesienią, po kilku miesiącach podskakuje do około 10 stopni. To właśnie ta, wydawałoby się niewielka różnica jest w zupełności wystarczająca na ogrzewanie budynku podczas zimy.

Czysto
i bez obsługi

System grzewczy budynku, gdzie zamontowano pompę, może składać się z ogrzewania podłogowego lub zamontowanego w ścianach. Mogą to być również dobrze nam znane kaloryfery. System działa na zasadzie obiegu termodynamicznego w układzie zamkniętym. Właściwie wszystko odbywa się bezobsługowo.
Pompa to również komfort użytkowania. Nie trzeba martwić się chociażby uzupełnianiem paliwa. Przy instalacji niepotrzebne są dodatkowe pomieszczenia na opał. Pompa nie wymaga również stawiania komina. Stąd najlepiej montować system już podczas budowy nowego domu. Zresztą nie da się ogrzewać w ten sposób leciwego domu ze starą instalacją i grzejnikami, bez odpowiedniej termoizolacji, bo byłoby to nieopłacalne. Dobierając właściwą pompę do budynku, należy wziąć pod uwagę jego wielkość oraz rodzaj użytej termoizolacji. Istotne jest również samo położenie budynku czy wiejące wiatry.
System ten jest ekologiczny ze względu na wykorzystanie niewyczerpalnego źródła energii. Warto dodać, że w procesie przetwarzania ciepła do środowiska nie są emitowane żadne zanieczyszczenia. Co ważne, pompę można wykorzystać jako urządzenie klimatyzujące. W gorące, upalne dni pomieszczenia w domu dzięki pompie będą przyjemnie schłodzone.
woj

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB