Mały domek na drzewie

2014-09-30 12:00:00 (ost. akt: 2014-09-30 12:35:59)

Któż z nas w dzieciństwie nie marzył o własnej chatce zawieszonej nad ziemią, wśród gałęzi? Domek na drzewie to znakomite miejsce dla dziecięcych zabaw, ale i okazja wykazania się talentem stolarskim. Podpowiadamy jak sprostać temu zadaniu. Jakich użyć materiałów i narzędzi.

Mały domek na drzewie

Autor zdjęcia: Profix

Zaszyty wśród zieleni domek na drzewie to duża frajda i znakomity prezent dla naszych dzieciaków. Jego konstrukcję możemy wykonać samodzielnie, tworząc funkcjonalną i wytrzymałą budowlę, w której nasze pociechy bezpiecznie będą się bawić.

Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo dzieci przebywającym w domku jest priorytetem, dlatego przy budowie trzeba zadbać o to, aby chatka była umiejscowiona niezbyt wysoko, na solidnych podporach i stabilna nawet przy silnych wiatrach.
Wybieramy drzewo zdrowe o rosłym pniu, pozwalającym na częściowe oparcie na nim budowli. Jeśli zdecydujemy się na drewno jako materiał budowlany, obiekt będzie znakomicie współgrał z roślinnością. Ziemia, która znajdzie się bezpośrednio pod domkiem, nie powinna być pokryta twardym materiałem, takim jak kostka brukowa czy betonowe płyty. Najlepszy będzie miękki trawnik.

Zaplanuj, rozrysuj
Przygotujmy projekt i plan działań. Zacznijmy od wymierzenia ramy przyszłej podłogi domku i przycięcia desek, które ją stworzą. Po przygotowaniu desek, obierzmy punkty, w których ustawione będą słupy wspierające. Słupy wkopujemy w ziemię upewniając się wcześniej, że są umieszczone idealnie pionowo. Liczbę podpór dobieramy w zależności od konstrukcji domku. Następnym krokiem jest połączenie ramy z podporami. Skuteczne scalenie uzyskamy dzięki wkrętom i metalowym łącznikom.

Od ścian po dach
Teraz pora na konstrukcję podłogi, ścian bocznych, dachu oraz wejścia. Do chatki można się dostać po specjalnie wykonanej drewnianej drabince. Jej najprostszą wersję stworzymy z dwóch desek o przekroju 5x10 cm oraz szczebli poprzecznych. Drabinę należy dopasować do ciężaru osób, które będą jej używać.
Podłogę chatki deskujemy i wzmacniamy od spodu dodatkowymi elementami. Stelaż dla ścian bocznych i dachu stworzą natomiast grube deski, które należy solidnie zamontować do podłogi za pomocą metalowych łączników i wkrętów bądź gwoździ. Ściany wykonujemy z desek lub płyt OSB. Pamiętajmy o otworze wejściowym oraz otworach, które zapewnią dostęp naturalnego światła do wnętrza obiektu.
Zwieńczenie domku stanowi dach. Najlepszy będzie spadzisty, z którego łatwo spłynie woda. Do desek tworzących podstawę ścian bocznych przybijamy poziomo belki, które będą stanowić oparcie dla przyciętych pod skosem listew, czyli krokwi. Krokwie łączymy gwoździami na dole i na górze — umieszczamy tam podłużną listwę (płatew kalenicową), dodatkowo wzmacniającą konstrukcję.
Do takiego stelaża możemy zamontować pokrycie dachowe w postaci desek lub płyt OSB, a następnie przykryć je papą. kr

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB