Odporne i trwałe płyty cementowo-celulozowe

2014-10-27 07:45:39 (ost. akt: 2014-10-27 10:49:15)

Jednym z najbardziej popularnych materiałów służących do wykończenia ścian są płyty gipsowo-kartonowe. Alternatywę dla tego rozwiązania stanowią płyty cementowo-celulozowe. Czym się różnią i co wybrać?

Odporne i trwałe płyty cementowo-celulozowe

Autor zdjęcia: Quatec

Wysoka jakość wykończenia, możliwość dowolnej kreacji aranżacji wnętrz i niezwykle szybki i prosty proces mocowania płyt to zalety, które doceniają inwestorzy i projektanci wykorzystujący system suchej zabudowy.

Gips i karton

Na rynku dostępne są płyty gipsowo-kartonowe oraz, od niedawna, płyty cementowo-celulozowe. — Powszechnie stosowane płyty gipsowo-kartonowe sprawdzają się w suchych pomieszczeniach mieszkalnych — zauważa nasz ekspert Remigiusz Zabolski. — Zastosowanie tego rodzaju materiału, nawet w wersji impregnowanej w łazience, kuchni czy na basenach skutkuje znacznym spadkiem wytrzymałości. Przy badaniach klejów do płytek ceramicznych przy zrywaniu zawsze płyta gipsowo-kartonowa jest najsłabszym elementem. Przy zawilgoceniu płytki ceramiczne mogą same odpaść pod własnym ciężarem. Oznacza to często konieczność wykonywania dodatkowych, kosztownych remontów i napraw — dodaje.

Wyższość cementu i celulozy
Na zawilgoconej płycie znacznie szybciej rozwijają się szkodliwe dla zdrowia ludzi grzyby pleśniowe, co również wiąże się z ich usuwaniem i remontami. Przeprowadzone badania i testy płyt cementowo-celulozowych pokazują, że są one co najmniej 5 razy mniej podatne na wchłanianie wody niż płyty, a co za tym idzie są bardziej odporne na utratę wytrzymałości i pojawianie się pleśni i grzybów. Montaż systemu suchej zabudowy, szczególnie w miejscach narażonych na uderzenia, powoduje, że ściany są chronione przed uszkodzeniami mechanicznymi. — Ponadto płyty cementowo-celulozowe są bardziej wytrzymałe. Wykazują one bowiem wytrzymałość na zaginanie na poziomie 25 MPa, gdy płyty g-k jedynie 5 MPa. Oznacza to aż 5 razy wyższą wytrzymałość materiału — mówi ekspert.
Sytuacja ta zmienia się po zanurzeniu płyt w wodzie, ponieważ różnica wytrzymałości wzrasta już 15 krotnie na korzyść płyty cementowo-celulozowej. Z kolei odporność na uderzenia pokazuje, że płyty c-c są twardsze i tym samym 5 razy bardziej odporne.

Ogień niestraszny, kolor wskazany
Podczas pożaru w tradycyjnej płycie otulina kartonowa szybko się spala, a cała płyta rozsypałaby się już po kilku minutach. Płyty kompozytowe c-c, wykonane są z naturalnych składników, które wytrzymują co najmniej godzinę. Istotnym elementem jest też kolor. Mamy tu do wyboru szeroką paletę kolorystyczną w oryginalnych strukturach. Montaż płyt pozwala na efektowne wykończenie ścian bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z zakupem farby lub też tynku.
Garaż też można
Warto także podkreślić, że wykończenie garażu zajmie nam tylko 1 dzień. Płyty używane do wykończenia ścian i sufitów niwelują nierówności powierzchni, umożliwiają dowolną aranżację wnętrz. Przed wyborem konkretnego rozwiązania warto zasięgnąć opinii eksperta, który wskaże najbardziej optymalne rozwiązanie. Warto zabezpieczyć nasze ściany i sufity przed uszkodzeniami mechanicznymi, zawilgoceniem czy atakiem pleśni. kr

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB