Szczelne okucia, wytrzymałe uszczelki

2014-12-17 13:04:43 (ost. akt: 2014-12-17 13:06:15)

Pogoda za oknem zwiastuje zbliżającą się wielkimi krokami zimę. To ostatni dzwonek na sprawdzenie, czy nasze okna i drzwi są w odpowiednim stanie, by przetrwać najbliższe trzy miesiące. Jeśli zadbamy o te newralgiczne elementy możemy być pewni pewni, że one zadbają o nas, gdy mrozy na dobre zawitają do naszego kraju.

Szczelne okucia, wytrzymałe uszczelki

Autor zdjęcia: Oknoplast

Zima to dla konstrukcji budynków najbardziej wymagająca pora roku. Bardzo niska temperatura wraz z silnym wiatrem, któremu towarzyszą opady deszczu i śniegu zagraża stolarce w naszych domach. Dlatego też warto zadbać o jej odpowiednie zabezpieczenie. Prawidłowo przygotowane okna i drzwi ograniczą odpływ ciepła z budynku, co obniży koszty ogrzania go, a dodatkowo przedłuży ich żywotność.
Zabiegi konserwujące okna przed zimą należy zacząć od rzeczy najprostszej, czyli od ich umycia. Przede wszystkim wybierzmy taki dzień, kiedy będzie dość ciepło, ale też słońce nie będzie zbyt silne. Równie ważny jest środek czyszczący, jakiego użyjemy do ich umycia. Na rynku dostępny jest bogaty wybór preparatów, dlatego najlepiej zastosować specjalnie przeznaczone do tego celu płyny. Znajdziemy je w każdym hipermarkecie. Warto pamiętać, że do umycia okien wystarczy mała ilość substancji oraz dobór miękkiej, nieposiadającej szwów ścierki.
Wyczyszczenie okien przed zimą ma bardzo duże znaczenie, ponieważ zalegający na ramie kurz jest pożywką dla mikroorganizmów stopniowo niszczących warstwę ochronną profilu. Tworzą one mikroskopijne pory w powierzchni ramy, w które wnikają zanieczyszczenia. Natomiast przy czyszczeniu okuć pamiętajmy, aby stosowane środki nie naruszyły powłoki antykorozyjnej.

Sprawdź stan techniczny
Po umyciu okien, następną czynnością jest kontrola techniczna okna. Na początek sprawdźmy, czy wszystkie ruchome części i okucia działają prawidłowo. Jeśli zauważymy, że okno ciężko się otwiera lub zamyka czy też jest nieszczelne, powinniśmy wyregulować je według instrukcji podanej przez producenta stolarki. Pamiętajmy, że nieszczelne okna zimą znacznie zwiększą nasze rachunki za ogrzewanie, gdyż może przez nie uciec nawet 25 proc. energii używanej do ogrzania budynku.
Kolejnym elementem okna, który należy sprawdzić to uszczelki, ponieważ są one szczególnie narażone na wpływ warunków atmosferycznych, zwłaszcza te w dolnej części ramy. Uszczelki posiadające odpowiednie właściwości odznaczają się elastycznością, pozwalającą na bardzo szybki powrót do pierwotnego kształtu po odkształceniu oraz wytrzymałością na niskie temperatury. W zachowaniu tych właściwości pomoże pielęgnacja smarem silikonowym lub wazeliną techniczną.

Czy okucie działa prawidłowo?
Przed zimą powinniśmy skontrolować również siłę docisku skrzydła do ramy, którą możemy sprawdzić w bardzo prosty sposób. Wystarczy w tym celu wziąć kartkę papieru i wsunąć pomiędzy skrzydło i ościeżnicę. Jeśli przy zamkniętym oknie papier swobodnie się wysuwa oznacza to, że okucia mogą wymagać regulacji. We współczesnych oknach okucie obwiedniowe posiada pewien zakres regulacji docisku skrzydła do ościeżnicy. Zależnie od pory roku, należy dokonywać regulacji docisku. Unikniemy w ten sposób sytuacji, gdy zimą okno nie zapewnia odpowiedniej izolacji cieplnej, a w lecie niedostateczną wymianę powietrza z otoczeniem.

Nie zapomnij
o drzwiach
Zazwyczaj w domu są jedne drzwi zewnętrzne, dlatego wydawać by się mogło, że ucieczka ciepła przez nie będzie nieporównywalnie mniejsza niż przez okna. Jednakże nie należy lekceważyć ich znaczenia w przygotowaniu stolarki otworowej przed zimą. Niezabezpieczone przed wpływem warunków atmosferycznych drzwi mogą stracić swoje właściwości, co skutkować będzie ich nieprawidłowym funkcjonowaniem. Duża różnica temperatur pomiędzy wnętrzem budynku, a klimatem panującym na zewnątrz może spowodować wypaczenie skrzydła drzwi. W rezultacie będą one trudne do zamknięcia lub mogą ocierać się o ościeżnicę. Dlatego zwróćmy uwagę na elementy konstrukcyjne drzwi zanim będzie za późno.
Po pierwsze należy sprawdzić stan powłoki lakierniczej na drzwiach, zwracając przy tym szczególną wagę czy nie ma żadnych pęknięć lub uszkodzeń mechanicznych. W ciągu całego roku drzwi są szczególnie narażone na ten drugi rodzaj uszkodzeń, dlatego warto uważnie je obejrzeć. Równie ważna jest inspekcja połączeń stolarskich przy ramiakach pionowych i poziomych, jak również połączeń w rogach ramek mocujących przeszklenia, o ile nasze drzwi je posiadają. W przypadku wykrycia braków w opisanych detalach można je uzupełnić zaprawkami lakierniczymi.
Kolejnym elementem jest badanie szczelności drzwi. Sprawdzenie szczelności drzwi należy przeprowadzać przy zaryglowanych zamkach. Nie powinniśmy wyczuć wtedy żadnych przewiewów. W przypadku ich pojawienia się, prawdopodobną przyczyną jest wypaczenie skrzydła, zły montaż ościeżnicy lub też zużycie uszczelek. Nieszczelności te uda nam się usunąć regulując drzwi na zawiasach i w blachach kątowych w ościeżnicy od strony zamka. Pamiętajmy jednak, aby regulacji dokonać przy dodatniej temperaturze. Zmiany wykonane w trakcie mrozów mogą uszkodzić skrzydło drzwi, ponieważ zachodzi wówczas zmiana właściwości materiału. W przypadku zużycia uszczelek, wystarczy je wymienić na nowe.
abc

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB