Zimowe prace przy elewacji

2015-01-02 13:43:56 (ost. akt: 2015-01-02 13:44:32)

Ze względu na panujący w Polsce klimat, prowadzenie prac budowlanych późną jesienią i zimą jest znacznie utrudnione. Niskie temperatury i duża wilgotność powietrza czasami wręcz uniemożliwiają aplikację tynków zewnętrznych oraz ich malowanie. Efektem jest wydłużenie czasu wykonania inwestycji oraz zwiększenie jej kosztów. Jak tego uniknąć?

Zimowe prace przy elewacji

Autor zdjęcia: Foveo Tech

Niekorzystne warunki atmosferyczne często wymuszają na wykonawcach przerwanie prac remontowo-budowlanych. Niezabezpieczona na zimę fasada może ulec uszkodzeniu na skutek działania deszczu, mrozu, wiatru lub promieniowania UV. W efekcie, przed wiosennym wznowieniem inwestycji, konieczna może być naprawa zniszczonych fragmentów styropianu czy siatki zbrojącej. Wyjściem z tej sytuacji jest zastosowanie nowoczesnych rozwiązań, które pozwolą na wykonywanie wypraw tynkarskich i malowanie elewacji w niskich temperaturach oraz w warunkach podwyższonej wilgotności powietrza.

Prawidłowa aplikacja tynków i farb
Tynki i farby wykorzystywane w pracach związanych z termoizolacją budynków powinny być nakładane w określonych warunkach atmosferycznych. W zależności od rodzaju wyrobów, oznacza to najczęściej konieczność ich aplikacji, gdy temperatura powietrza wynosi od 10 do 25 stopni Celsjusza, przy braku silnego wiatru i opadów. Niskie temperatury oraz opady atmosferyczne wpływają niekorzystnie na proces wiązania i wysychania tynków i farb zewnętrznych, co oznacza, że mogą one nie osiągnąć swoich parametrów użytkowych.
Szczegółowe wytyczne dotyczące warunków pogodowych, w jakich mogą być stosowane dane wyroby znajdują się w ich kartach technicznych. Niesprzyjająca aura nie musi jednak oznaczać zakończenia prac.

Sprytne rozwiązania
na trudne warunki
Inwestorzy, którym zalezy na jak najszybszym wykonaniu prac budowlanych nie muszą czekać do wiosny. Z pomocą przychodzą im specjalistyczne preparaty, dzięki którym moga wykonywać wyprawy tynkarskie oraz malowac fasady nawet w bardzo niskich temperaturach. Specjalna formuła tego typu preparatów przyspiesza etap wiązania i wysychania użytego w tynku spoiwa, przez co znacznie szybciej osiąga on odporność na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych.
Zastosowanie specjalistycznych preparatów daje wykonawcy możliwość aplikacji tynków i farb fasadowych w temperaturze od 0 do 10 stopni Celsjusza oraz przy wilgotności powietrza nawet do 80 procent. Tego typu produkty są najczęściej dostępne w łatwej do użycia formiegotowego płynu i w żaden sposób nie wpływają na zmianę kolorystyki bądź parametrów wytrzymałościowych wyrobów, do których są dodawane.

Nie rozcieńczaj
Warto pamiętać, aby gotowych preparatów nie rozcieńczać wodą w celu zwiększenia ich ilości. Stracą wtedy one swoje pierwotne właściwości i nie będą nadawały się do użytku. Co ważne, nie można ich również nakładać na zmrożone podłoże, a po aplikacji należy chronić wykonane powierzchnie — za pomocą folii lub gęstej siatki osłonowej — przed czynnikami atmosferycznymi, aż do momentu pełnego związania. Bardzo istotne jest także, aby temperatura podłoża i otoczenia podczas stosowania produktów i w ciągu ośmiu kolejnych godzin nie spadła poniżej zera. abc

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB