Ten sprzęt pomoże ci zdrowo gotować!

2015-02-02 10:00:00 (ost. akt: 2015-01-29 13:00:10)
Ten sprzęt pomoże ci zdrowo gotować!

Autor zdjęcia: Fotolia

Chcesz zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie? Postaw na zdrowe gotowanie. W tym celu należy zreorganizować nie tylko listę codziennych zakupów, ale też urządzeń i sprzętów, z których na co dzień korzystasz w kuchni.

Zdrowe gotowanie wymaga odpowiedniego sprzętu. Stare, wysłużone garnki i patelnie, choć jeszcze całkiem przydatne do przygotowania niedzielnego obiadu czy codziennego posiłku, niekoniecznie są bezpieczne dla naszego zdrowia. Przede wszystkim postawmy na patelnie z powłoką teflonową, dzięki czemu będzie możliwe smażenie bez tłuszczu. W ten sposób ograniczymy nie tylko kaloryczność przygotowywanych potraw, ale też ich właściwości zdrowotne – smażenie w głębokim tłuszczu na starych patelniach powoduje uwalnianie się wielu toksycznych związków chemicznych. Oczywiście ich ilości są śladowe, ale codzienne jedzenie tak przygotowywanych potraw powoduje kumulowanie się toksyn w organizmie. Patelnie do smażenia beztłuszczowego są więc doskonałą inwestycją w nasze zdrowie i dobre samopoczucie.

Domowe grillowanie

Świetną alternatywą dla patelni i smażenia może być domowy grill. Urządzenia takie są dostępne w większości sklepów ze sprzętem AGD i cieszą się stale rosnącym zainteresowaniem klientów. Grillowane potrawy (zarówno mięso, jak i warzywa) są lekkie i zdrowe, bo przygotowywane bez dodatku tłuszczu. Równie popularne stają się różnego rodzaju urządzenia do pieczenia chleba. Coraz więcej osób decyduje się na wytwarzanie w domu chleba na zakwasie, gdyż sklepowe pieczywo coraz bardziej zaczyna przypominać produkty chlebopodobne. Zamiast kupować chleb czy bułki w supermarketach, warto postawić na domowe, świeże i pachnące pieczywo. Urządzenia do pieczenia chleba są proste w obsłudze, łatwe do zaprogramowania i nie wymagają od nas praktycznie żadnych umiejętności kulinarnych. Wystarczy wrzucić wszystkie niezbędne składniki, a chleb zrobi się sam.

Nie odcedzaj witamin i minerałów

W zdrowej kuchni wyjątkowo przydatnym przyrządem będzie parowar, dzięki któremu będziemy mogli gotować warzywa czy mięso bez konieczności zanurzania ich w bulgoczącej wodzie. Choć gotowanie w wodzie uważane jest za zdrowe, w rzeczywistości powoduje wypłukiwanie najcenniejszych składników odżywczych. Jeśli gotujemy warzywa w wodzie, najwięcej witamin i mikroelementów tracimy podczas ich odcedzania. Parowar pozwoli na przyrządzanie potraw w taki sposób, że zachowają one najwyższe właściwości smakowe i odżywcze. Nowoczesne parowary wyposażone są w kilka komór, co pozwala na jednoczesne gotowanie różnych grup produktów.

Zdrowe przechowywanie

Do prowadzenia zdrowej kuchni przyda się też nowa lodówka. Pamiętajmy, że zupełnie innych warunków przechowywania wymagają owoce i warzywa, a innych sery, mięso czy ryby. Doskonałym rozwiązaniem tej kwestii będą lodówki, których wnętrze jest wyposażone w specjalną powłokę antybakteryjną oraz komory przedłużonej świeżości dla różnych grup produktów. Jeśli będziemy przechowywać poszczególne produkty we właściwych miejscach, możemy być pewni, że na dłużej zachowają świeżość i najwyższe właściwości smakowe. Ciekawym rozwiązaniem są też specjalne pojemniki z pompką próżniową do chłodziarek – takie dodatkowe wyposażenie zapewni trwałość także tym produktom, które przechowujemy w zamrażalniku.

Sprzęt, który na pewno się przyda

Zdrowe gotowanie wymaga stosowania odpowiednich przepisów, w których każda szczypta może mieć znaczenie. Przyda się więc elektroniczna waga kuchenna, która pomoże dokładnie zważyć poszczególne produkty. Waga posłuży także osobom będącym na diecie, które skrupulatnie liczą i zapisują liczbę spożywanych w ciągu dnia kalorii. W zdrowej kuchni nie powinno zabraknąć także blendera do rozdrabniania warzyw czy innych produktów oraz dobrej jakości sokowirówki, dzięki której będzie można na co dzień cieszyć się smakiem świeżo wyciśniętych soków warzywnych i owocowych.
abc

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB