Rośliny, które warto mieć w domu

2015-02-28 10:00:00 (ost. akt: 2015-02-27 13:36:30)
Rośliny, które warto mieć w domu

Autor zdjęcia: Fotolia

Rośliny w mieszkaniu nie tylko poprawiają estetykę wnętrza. Mają też sporo właściwości praktycznych i prozdrowotnych. Mało kto wie, że są rośliny, które mogą oczyszczać powietrze z toksyn i metali ciężkich. Dla oczyszczenia atmosfery warto więc zainwestować w kwiaty doniczkowe.

Jedną z najpopularniejszych roślin doniczkowych w naszych mieszkaniach i miejscach pracy jest paprotka. Jej rozłożyste zielone liście ładnie się prezentują i pomagają odpocząć oczom podczas intensywnej pracy. Paprotka ma jednak jeszcze inne zalety — oczyszcza powietrze z toksyn, jakie wydzielają sprzęt gospodarstwa domowego, meble, wykładziny, tapety czy nawet farby, którymi malujemy ściany. Pochłania też formaldehyd, który znajduje się między innymi w lakierach do paznokci czy dezodorantach w aerozolu. Co więcej, paprotka w pokoju, gdzie stoi telewizor czy komputer, neutralizuje szkodliwe promienie emitowane przez te urządzenia.

Nie wymagają, a oczyszczają


Kolejną rośliną, którą warto postawić w salonie czy sypialni, jest dracena. To niezwykłe drzewko ładnie się prezentuje, jest mało wymagające i nie trzeba go podlewać zbyt często. Świetnie sprawdza się we wnętrzach o różnej stylistyce. Dracena oczyszcza powietrze w pomieszczeniu z takich szkodliwych substancji, jak benzen, formaldehyd, a nawet tlenek węgla. Poza swoimi właściwościami, jest świetną ozdobą pomieszczenia. Początkowo niewielkie drzewko w ciągu kilku lat zamienia się w pokaźnych rozmiarów roślinę, która cieszy oczy domowników.
W oczyszczaniu powietrza świetnie sprawdzi się także bluszcz. To roślina, która nie tylko szybko rośnie, ale też ma niewielkie wymagania dotyczące wilgoci czy nasłonecznienia. Równie bujnie będzie rosła w jasno oświetlonym salonie, jak i w ciemnych zakamarkach przedpokoju. Bluszcz w domu pomaga oczyścić powietrze z benzenu, formaldehydu. ksylenu i trójchloroetylenu.

Imponujący daktylowiec


Efektowną ozdobą wnętrza jest też palma. Może osiągać naprawdę imponujące rozmiary, ale jest przy tym bezproblemowa w pielęgnacji i nie wymaga częstego podlewania. Jeśli chcemy mieć w domu palmę, która najefektywniej oczyszcza powietrze, warto wybrać roślinę o nazwie daktylowiec niski. Doskonale sprawdzi się zarówno we wnętrzach mieszkalnych, jak i biurowych. Palma oczyszcza powietrze przede wszystkich z tych szkodliwych substancji, które znajdują się w urządzeniach biurowych. Usuwa toluen, benzen, formaldehyd i amoniak. Co więcej, nie tylko świetnie oczyszcza powietrze, ale też rewelacyjnie je nawilża. Dzięki temu zapewnia w pomieszczeniu idealny mikroklimat.

Niezbyt wymagający fikus


Na parapetach czy półkach na kwiaty warto w dużych ilościach postawić fikusy. To jedne z najpopularniejszych roślin doniczkowych w naszych domach i mieszkaniach. Mają piękne, błyszczące liście, nie wymagają zbyt częstego podlewania i doskonale radzą sobie w pomieszczeniach, w których nie ma zbyt dużo światła. Fikusy oczyszczają powietrze z toksyn takich jak benzen czy amoniak, dlatego warto mieć ich w mieszkaniu jak najwięcej.

abc

Komentarze (1)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Monika Dryk #1743029 | 77.65.*.* 28 maj 2015 14:59

    Ooo proszę, bardzo ciekawych rzeczy się tutaj dowiaduję. Z pewnością wcielę te porady w życie. Polecam także porady serwisu gramozycie.pl, w całości poświęcone zdrowej diecie oraz zdrowemu sercu!

    ! - + odpowiedz na ten komentarz