MdM wspiera rodziny

2015-03-03 09:15:01 (ost. akt: 2015-03-03 15:47:30) Artykuł sponsorowany

O zmianach w programie Mieszkanie dla Młodych mówi Anna Dodo, kierownik działu sprzedaży mieszkań Grupy ARBET.

MdM wspiera rodziny
—Wiele osób liczyło, że nowelizacja ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi wejdzie w życie na początku 2015 roku, ale tak się nie stało.
— Coraz głośniej mówi się już, że będzie to raczej połowa 2015 roku. Obserwując proces legislacyjny, zauważyć można ciągłość prac i aktualizację wpisów, które jako ostatnie pojawiły się 23 lutego. Proponowane zmiany mogą wpłynąć na znaczne zwiększenie zainteresowania programem, pomimo i tak niemałej jego popularności.

— Jakie są najkorzystniejsze zmiany?

— Jednym z głównych założeń przygotowanego przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju projektu zmian jest zwiększenie prorodzinnego oddziaływania programu MdM, które przede wszystkim ma polegać na zwiększeniu finansowego wsparcia dla rodzin z większą liczbą dzieci oraz rezygnacji z warunku „pierwszego mieszkania” w przypadku nabywców wychowujących co najmniej troje dzieci. Proponowane rozwiązania w tym zakresie umożliwiają skorzystanie ze zróżnicowanej wysokości finansowego wsparcia przez kredytobiorcę w oparciu o liczbę dzieci w gospodarstwie domowym. Po wejściu w życie znowelizowanej ustawy zdecydowanie większe korzyści będą miały te gospodarstwa domowe, które wychowują więcej niż jedno dziecko.

— Co jeszcze zyskają rodziny wielodzietne?

— W przypadku rodzin z dwójką dzieci dofinansowanie wzrośnie z obecnych 15 proc. do 20 proc., a w przypadku rodzin z trójką dzieci z obecnych 15 proc. do 25 proc. Ta ostatnie grupa uzyska również dodatkową korzyść w postaci zwiększenia powierzchniowego parametru do wyliczania wysokości dofinansowania z 50 m do 65 m. Rezygnacja z warunku „pierwszego mieszkania” w praktyce będzie oznaczała możliwość nabycia przez rodziny wielodzietne nieruchomości mieszkaniowej pomimo posiadania własnej. Obecnie obowiązujące przepisy wykluczają taką możliwość, stawiając jako jeden z głównych warunków umożliwiających ubieganie się o dofinansowanie fakt, że nabywca do czasu zakupu lokalu mieszkalnego nie był właścicielem innego mieszkania czy domu jednorodzinnego. Dlatego też, jeżeli posiadana przez rodzinę z trójką dzieci nieruchomość nie spełnia określonych standardów, niezbędnych do prawidłowego jej funkcjonowania, możliwość uzyskania finansowego wsparcia i zakup nowej nieruchomości wpłynie na poprawę jej warunków mieszkaniowych.

— Nowelizacja pomoże również tym, którzy pomimo dofinansowania wkładu własnego nie posiadają zdolności kredytowej.
— Proponowane zmiany w oparciu o tą grupę nabywców polegały będą na zniesieniu warunku według którego charakter „dodatkowego kredytobiorcy” posiadać może jedynie inny członek rodziny nabywcy, a do których w aktualnie obowiązujących przepisach należą: zstępni, wstępni, rodzeństwo, małżonkowie rodzeństwa, ojczym, macocha czy teściowie nabywcy.
Rządowy projekt nowelizacji ustawy zakłada również zwiększenie oferty mieszkań w segmencie mieszkań popularnych, które będą kwalifikowały się do finansowania w ramach programu MdM. Zjawisko to dotyczyło będzie głównie zwiększenia możliwości udziału w programie osób zainteresowanych zaspokajaniem potrzeb lokalowych za pośrednictwem spółdzielni mieszkaniowych. Zmiany w tym aspekcie dadzą możliwość uzyskania dofinansowania na zakup lokalu spółdzielczego w oparciu o zawieraną ze spółdzielnią umowę o budowę lokalu, której zapisy pozwolą na weryfikację wielkości powierzchni oraz wartości wkładu budowlanego. Poddając analizie aktualne zapisy ustawy w tym zakresie zauważamy, że wprawdzie nabywcy lokali mieszkalnych od spółdzielni mieszkaniowych realizowanych na zasadach deweloperskich oraz nieruchomości budowane na rzecz członków spółdzielni, mogą uzyskać dofinansowanie jednak dopiero w sytuacji, kiedy budowa została już zakończona i można ustalić w umowie przenoszącej własność (stanowiącej podstawę do przedłożenia w banku celem ubiegania się o dofinansowanie), ostateczną cenę nieruchomości.

— To jeszcze nie koniec zmian?
— Po przeprowadzeniu analiz z pierwszych kilku miesięcy funkcjonowania programu wsparcia krąg proponowanych zmian obejmuje również możliwość ubiegania się o dofinansowanie przez nabywców tych lokali mieszkalnych, które zostały nabyte w ramach prowadzonej działalności gospodarczej od osoby, która wybudowała dane lokale w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Elementem kolejnym wymagającym zmian stała się również konieczność doprecyzowania pojęcia „nowego mieszkania”, co skutkowało będzie możliwością uzyskania dofinansowania wkładu własnego na nowy lokal mieszkalny, który powstał w wyniku przebudowy czy adaptacji obiektu niemieszkalnego.


Cykl artykułów „Gazety Olsztyńskiej” i ARBETU „Mieszkaj szczęśliwie” ukazuje się w naszym dodatku „Dom.wm.pl” co dwa tygodnie. Kolejny odcinek cyklu już 17 marca. Tym razem zajmiemy się zmianami w ustawie o upadłości konsumenckiej i ich prawdopodobnymi skutkami.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Anna i Tomek #1741490 | 94.254.*.* 26 maj 2015 14:17

    Przez to, że program idzie do przodu i ewoluuje na lesze zdecydowaliśmy się z mężem na kupno mieszkania z programu MDM, a może też dlatego, że trafiliśmy na dobrego dewelopera na Śląsku. Pracownicy biura Trojan w Katowicach bardzo dobrze zorientowani w przepisach programu Mieszkania dla Młodych, pomagają w doborze odpowiedniego kredytu dopasowanego możliwości klienta. Jeśli ktoś jest zainteresowany podaję bezpośredni link http://trojan.katowice.pl/ można skorzystać z porady a także zapoznać się z inwestycjami.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz