Czerwone drewno na elewacji

2015-04-09 10:00:00 (ost. akt: 2015-04-08 15:01:53)
Czerwone drewno na elewacji

Autor zdjęcia: NSG Group

Drewniana elewacja zapewnia trwałe i estetyczne wykończenie budynku, a jednocześnie nadaje mu szyku i efektownie wkomponowuje w naturalne otoczenie. Nieco egzotyki nadamy elewacji, wykonując ją z drewna meranti.

Drewno jako wykończenie elewacji jest coraz powszechniej stosowane zarówno w budownictwie indywidualnym, jak i publicznym. Za jego popularnością przemawiają: doskonałe parametry techniczne, naturalność, ekologiczność, a także przede wszystkim oryginalny wygląd, który nadaje architekturze szlachetnego wyrazu. Ponadto uniwersalna natura tego surowca umożliwia tworzenie efektownych połączeń z innymi materiałami budowlanymi, jak beton, cegła, stal, czy szkło. Dzięki temu drewno zyskuje jeszcze szersze zastosowanie zarówno pod względem funkcji i stylu budynku, jak i jego lokalizacji — na obszarach typowo miejskich, a także na terenach w otoczeniu przyrody. Świetnie sprawdza się w klasycznej, tradycyjnej stylistyce, jak i w nowoczesnym budownictwie, pełnym innowacyjnych rozwiązań architektonicznych. Dużą popularnością w budownictwie i aranżacji wnętrz cieszy się nie tylko nasze rodzime drewno, takie jak sosna, dąb czy buk. Coraz częściej nasze zainteresowania biegną w kierunku drewna egzotycznego. Do wyboru jest sporo gatunków, jednak na prowadzenie pod względem jakości i popularności wysuwa się zdecydowanie meranti.
Egzotyczne meranti wyróżnia się spośród innych gatunków drewna energetyczną barwą, przechodzącą od ciepłego brązu aż do intensywnej czerwieni. Ożywiający kolor szczególnie efektownie prezentuje się w nowoczesnym budownictwie bazującym na odważnych połączeniach i kontrastach. W zestawieniu z surowością betonu i chłodem stali sprawia, że minimalistyczna kompozycja staje się lżejsza i zyskuje przyjazny, ocieplony charakter.

Drewno meranti ma bardzo delikatne usłojenie, przez co z pewnej odległości sprawia wrażenie jednolitej struktury. Mimo to, gdy spojrzymy bliska, stojąc już na posesji, płaszczyzna utworzona z desek meranti tworzy ciekawy wzór za sprawą szerokiej rozpiętości tonalnej. Dzięki temu elewacja nie jest monochromatyczna i nie sposób przejść obok niej obojętnie.

Wykończenie fasady przy użyciu szlachetnego drewna meranti podnosi prestiż zabudowy i podkreśla jej oryginalny i niebanalny styl. Rozwiązanie to sprawdzi się w jednorodzinnych domkach na przedmieściach, na eleganckich miejskich osiedlach mieszkaniowych, w nowoczesnych hotelach, czy biurowcach. To uniwersalne i modne rozwiązanie, które nawet niepozornej budowli nada nowe, intrygujące oblicze. Jeśli zamienimy nasze rodzime drewno na jego egzotyczny zamiennik, z pewnością nasz dom będzie przyciągał spojrzenia.

Drewno egzotycznych gatunków wyróżnia się bardzo dobrymi parametrami technicznymi, które czynią je doskonałym materiałem do stosowania na zewnątrz budynku. Pochodzące z Azji meranti ma wysoką odporność na działanie czynników atmosferycznych oraz na uszkodzenia mechaniczne. Nie trzeba obawiać się niszczącego działania wiatru, silnego deszczu, gradu czy intensywnego słońca. Drewno przez wiele lat wygląda tak samo świeżo, jak tuż po położeniu.

Zastosowane jako pokrycie elewacji meranti skutecznie chroni budynek przed wilgocią oraz zmniejsza utratę ciepła, dzięki czemu pomieszczenia mają zapewniony komfortowy mikroklimat. Drewno ma właściwości termoizolacyjne i ogranicza straty ciepła podczas ogrzewania budynku w sezonie zimowym.

Istotną zaletą drewnianej okładziny fasady jest izolacyjność akustyczna, która znacznie ogranicza docieranie hałasów do wnętrza obiektu. Dzięki temu mieszkańcy mogą cieszyć się ciszą i spokojem i nie są niepokojeni hałasami z zewnątrz.

Aby elewacja wykonana z drewna meranti zachowała swój atrakcyjny wygląd przez wiele lat, należy odpowiednio o nią zadbać. Na szczęście, nie jest to zbyt skomplikowane, gdyż wystarczy jedynie raz na kilka lat zakonserwować ją odpowiednimi środkami —mogą to być lazury impregnacyjne, oleje lub specjalne impregnaty do drewna. W ten sposób szybko przywrócimy drewnu jego pierwotny blask.
abc

Komentarze (1)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Milik #1761871 | 212.91.*.* 24 cze 2015 16:38

    Dla kolorystyki drewna gatunek nie ma większego znaczenia ponieważ każde drewno można wybarwić na dowolny kolor. Istotna jest natomiast trwałość i stabilność drewna. Wysokimi parametrami cechuje się na Thermory thermo drewno - http://www.komplexmarket.pl/produkty/ele wacje-drewniane/thermory-thermo-sosna-am erykanska/deska-elewacyjna-thermory-ther mo-sosna-amerykanska,p1702108663?PHPSESS ID=81e2189e665543bd2ec6074ed05a7dfe

    ! - + odpowiedz na ten komentarz