Dom pod stałą kontrolą, czyli monitoring mobilny

2015-05-12 12:00:00 (ost. akt: 2015-05-12 11:53:07)
Dom pod stałą kontrolą, czyli monitoring mobilny

Autor zdjęcia: AC SOFTWARE

Latem, kiedy większość z nas wyjeżdża na urlopy, wzrasta liczba włamań. O odpowiednim zabezpieczeniu domu i jego otoczenia powinniśmy jednak myśleć przez cały rok. Jakie rozwiązania można zastosować, żeby mieć pod kontrolą to, co się dzieje na naszej posesji, kiedy nas nie ma? Mamy dla was przegląd dostępnych rozwiązań monitorujących, które stanowią alternatywę dla skomplikowanych systemów alarmowych.

Nie tylko wakacje, ale częste podróże, wyjazdy służbowe, długie godziny w pracy powodują, że nasze domy na wiele godzin pozostają bez kontroli podczas naszej nieobecności. Problemem są nie tylko ewentualne odwiedziny nie zawsze przychylnych nam gości, ale również brak możliwości obserwacji obecnych w naszym M pozostałych domowników – często ludzi starszych, dzieci czy zwierząt. Są jednak rozwiązania, które warto zastosować, by zapewnić ochronę naszego lokum i móc na bieżąco kontrolować sytuację.

Wdrożenie systemów alarmowych i jest często dosyć skomplikowaną sprawą ze względu m.in. na wymogi sprzętowe. Na rynku od pewnego czasu dostępne są usługi monitoringu online, który jest prostszy w montażu i obsłudze. Wystarczy zaopatrzyć się w kamery – mogą to być zarówno kamery komputerowe, USB jak i IP. Co ważne, możliwa jest współpraca różnych typów kamer, co także obniża koszty całej inwestycji. Usługi monitoringu internetowego oferują często program, integrujący pracę naszych kamer. Musimy jedynie zarejestrować się w serwisie i pobrać program, którego konfiguracja jest zazwyczaj nieskomplikowana. Obraz pochodzący z kamer możemy zobaczyć w konsoli na przeglądarce – także tej w telefonie komórkowym. Minusem monitoringu online jest to, że w opcji podstawowej, czyli bezpłatnej, zazwyczaj nie możliwości archiwizacji zarejestrowanego obrazu.

Nie tylko monitoring, ale też komunikację z domem umozliwi nam specjalny domofon, z którego korzystamy za pośrednictwem między innymi urządzeń mobilnych, obsługując go np. poprzez smartfona, instalując w nim odpowiednią aplikację. Urządzenie umożliwia nam kontakt z każdym, kto w danej chwili dzwoni do furtki podczas naszej nieobecności - łączy się wówczas z naszym smartfonem lub tabletem, na którym wyświetla się obraz z kamery. Na swoim telefonie nie tylko zobaczymy tę osobę, ale również porozmawiamy z nią, a nawet otworzymy jej bramę wjazdową, jeśli jest to np. kurier, który chce zostawić nam przesyłkę. Jeśli nie możemy odebrać połączenia w danej chwili, istnieje opcja nagrania i sprawdzenia w wolnej chwili, kto nas odwiedził.

Aplikacja domofonu w smartfonie ma także funkcję wykrywania otwarcia lub zamknięcia bramy. Jeśli zapomnieliśmy ją zamknąć, urządzenie powiadomi nas o tym. Wówczas możemy ją zamknąć sami lub jeśli jesteśmy poza domem zrobić to zdalnie, chroniąc posesję i dom przed wstępem osób niepożądanych. Konfiguracja systemu pozwoli również na automatyczne zamknięcie bramy bez wiedzy użytkownika.

Jednym ze sposobów na ochronę naszego domu może być zamontowanie specjalnych kamer, które pozwolą monitorować teren otwarty wokół niego. Zaprojektowane, by pracować na zewnątrz bez względu na warunki atmosferyczne, zazwyczaj umieszczane są na fasadzie budynku, drzewie czy słupie. Rejestrują dźwięk i obraz, które potem są wysyłane na telefon użytkownika. Skomunikować można się z nimi za pomocą sieci GSM i poprzez komendy SMS. Dostaniemy je w sklepach ze sprzętem monitorującym lub detektywistycznym. To opcja popularna zwłaszcza wśród inwestorów budujących domy, dla ich ochrony jeszcze na etapie prac budowlanych. To jednak nie jedyne zastosowanie. Dzięki temu rozwiązaniu możemy chronić wszystko, co posiadamy na terenie naszej posesji - garaż czy wyposażenie naszych posesji – np. meble ogrodowe, place zabaw naszych dzieci, grille czy baseny.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB