Wzór na dobre orynnowanie

2015-05-16 10:04:54 (ost. akt: 2015-05-15 14:13:22)
Wzór na dobre orynnowanie

Autor zdjęcia: Galeco

Wybór systemu rynnowego jest jednym z ostatnich etapów budowy domu. I nie mamy wyjścia – musimy się z tym zmierzyć. I znowu dylemat – co wybrać? Oferta producentów systemów rynnowych przyprawia o prawdziwy zawrót głowy. Czym jest profil rynny i jak wybrać parametry systemu, które wpiszą się w nasze potrzeby? Wyjaśniamy podstawowe kwestie związane z odprowadzaniem wody deszczowej z dachu.

Obok głównych elementów: rynny i rury spustowej w skład systemu rynnowego wchodzą także elementy wyposażenia takie jak odpływy, łączniki, kolana, trójniki, narożniki, mufy itd. oraz elementy mocujące – obejmy i haki. Skuteczne odprowadzenie wody poopadowej z dachu budynku i zabezpieczenie elewacji przed zawilgoceniem to bardzo ważna kwestia, która ma niemały wpływ na trwałość elementów konstrukcyjnych budynku. By system funkcjonował sprawnie i efektywnie, w pierwszej kolejności musimy zdecydować o jego wymiarach.

Poznaj te liczby


Wymiar systemu rynnowego składa się z dwóch wartości:
• pierwsza określa przekrój rynny
• druga: średnicę rury spustowej.

Są one dobrane przez producentów w sposób umożliwiający optymalną pracę całego systemu. Zadaniem inwestora jest wybranie właściwego systemu dla dachu o konkretnych wymiarach. – Podstawą w dokonaniu takiej decyzji jest oczywiście obliczenie powierzchni efektywnej dachu, możemy przyjąć jednak pewne założenia ogólne, które ułatwią inwestorowi orientację w bogatej ofercie systemów rynnowych. Oczywiście, im większa jest powierzchnia dachu, tym szersze muszą być rynny i rury spustowe.

Kierując się tą zasadą możemy przyjąć poniższy schemat:
• Garaże, altany, małe budynki gospodarcze - PVC 90/50
• Większe budynki mieszkalne, małe obiekty przemysłowe - PVC 110/80, STAL 120/90
• Małe domy jednorodzinne - PVC 130/100, PVC 130/80, STAL 135/100, STAL 135/90, LUXOCYNK 135/100
• Hale przemysłowe - PVC 150/100, STAL 150/100 i 150/120

Wyliczenie jest proste


Do szczegółowych wyliczeń będzie nam potrzebna znajomość efektywnej powierzchni dachu. Dane, których potrzebujemy, to:
– wysokość dachu – wartość mierzona od podstawy do zwieńczenia (C)
– połowa szerokości dachu – odległość od szczytu do kalenicy (B)
– długość dachu (L).

By obliczyć powierzchnię efektywną dachu, mierzoną w metrach kwadratowych, wystarczy skorzystać z wzoru: EPD = (C/2 + B) x L

Wybierając przekrój rynnowy pamiętajmy także, że dachy mają różną konstrukcję. Musimy uwzględnić np. czy dach jest wyposażony w narożniki. Istotną kwestią jest także usytuowanie spustu, czyli miejsca, w którym woda przechodzi z rynny do rury spustowej. Rura spustowa umieszczona na końcu rynny może przyjąć znacznie mniej wody niż ta, zamontowana pośrodku – takie rozwiązanie wymaga zatem szerszego przekroju. – W przypadku skomplikowanych konstrukcji dachowych zawsze warto zwrócić się do fachowca, który pomoże w dokładnych wyliczeniach. Najważniejsza decyzja, dotycząca wymiarów systemu, poprzedza kolejne – o rodzaju materiału i kolorze. Dobrze dobrany system rynnowy będzie skutecznie chronił nasz dom przed nadmiarem wilgoci, stanowiąc estetyczne wykończenie bryły budynku, warto więc poświęcić mu chwilę uwagi – podsumowuje Magdalena Gardyła z firmy produkującej systemy rynnowe.
kr

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB