Bezpieczne mieszkanie podczas urlopu – jak nie dać się okraść?

2015-07-30 08:00:00 (ost. akt: 2015-07-29 14:25:00)
Bezpieczne mieszkanie podczas urlopu – jak nie dać się okraść?

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: AC SOFTWARE

Lato nas w tym roku nie rozpieszcza, dlatego często na urlop wybieramy się na przykład za granicę. Gdziekolwiek jednak byśmy nie wyjeżdżali, dom czy mieszkanie podczas naszej nieobecności jest łatwym celem dla złodzieja. Oto sześć kroków, które pozwolą wam zabezpieczyć dobytek i wypoczywać spokojnie!

Pierwszym, co przychodzi na myśl odnośnie zabezpieczeń przed złodziejami, jest alarm przeciwłamaniowy. Ale to nie wszystko. Wcale nie trzeba inwestować w skomplikowany system alarmowy, aby zadbać o bezpieczeństwo naszego domu i spokojny urlop. To też kwestia odpowiednich zachowań, które zdecydowanie zmniejszą szanse, że twój dobytek padnie łupem włamywacza.

1. Nie pisz o wszystkim w mediach społecznościowych


Po pierwsze – uważaj na to, co udostępniasz w postach na Facebooku i innych popularnych serwisach społecznościowych. W internecie zostawiamy coraz więcej informacji na swój temat - także tych kluczowych, które nam wydają się nieistotne, ale dla innych mogą stanowić kopalnię wiedzy na temat naszej aktywności. Profile społecznościowe potrafią dostarczyć cennych informacji m.in. o statusie majątkowym użytkownika, miejscu zamieszkania czy terminach planowanych urlopów oraz miejsc, w które się na wakacje wybieramy. Zamieszczanie zdjęć i publiczny dostęp do tego typu informacji powodują, że potencjalny złodziej w prosty sposób może dowiedzieć się kiedy będziemy poza domem, a także co znajduje się w naszym dobytku. Zanim więc zaczniemy publikować zdjęcia, zastanówmy się czy fotografie nowego domu, auta, sprzętu RTV i terminy planowanych wyjazdów to najlepsze tematy naszych postów.

2. Zadbaj o dobre kontakty sąsiedzkie


Działanie wszystkich inteligentnych rozwiązań monitorujących budynki warto wesprzeć tradycyjnymi metodami. Należy do nich po pierwsze dobra współpraca z sąsiadami z najbliższej okolicy – sąsiedniej klatki czy domu obok. Pozostawione w wakacje mieszkania czy domy mogą być skutecznie chronione dzięki uważnej obserwacji naszych sąsiadów. Straż sąsiedzka to nieco zapomniana, ale warta ożywienia koncepcja, która na zasadzie wzajemności może nam zagwarantować upragniony spokój podczas wypoczynku. Sąsiad może za naszą zgodą wyjmować i przechować korespondencję, by przepełniona skrzynka nie informowała złodzieja o naszej nieobecności, ale także może zapalić wieczorem światło w różnych pomieszczeniach lub otworzyć okno, żeby dom nie sprawiał wrażenia pustego. Reakcja sąsiada na podejrzanie zachowujące się osoby, kręcące się w pobliżu domu może być skuteczną prewencją przed włamaniem. Takie doraźne sojusze zawiązane np. w okresie wakacyjnym mogą być zdecydowanie poprawić bezpieczeństwo na całym osiedlu.

3. Sprawdzaj na odległość, kto cię odwiedza


Przebywanie z dala od domu nie oznacza, że musimy całkowicie tracić kontakt z tym, co się dzieje wokół niego. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym możemy kontrolować zarówno to, kto nas w tym czasie odwiedza, jak również w pewien sposób dbać o bezpieczeństwo naszego domu i posesji, zarządzając zdalnie pewnymi obszarami. Taki nowoczesny domofon możemy obsługiwać przez urządzenia mobilne. Dzięki niemu wszystko będziemy mieć stale pod kontrolą. Więcej o takiej zdalnej kontroli domu przeczytacie TUTAJ .

4. Zabezpiecz okna i drzwi


Złodziej najczęściej włamuje się do domu czy mieszkania przez okno, dlatego warto zadbać o solidne rozwiązania stolarki okiennej, zwracając uwagę na te parametry antywłamaniowe. Eksperci twierdzą, że o solidności okien świadczy liczba stalowych wzmocnień, stąd wniosek, że im cięższe okno, tym większa szansa na to, że będzie ono bardziej odporne na próby wyważenia. Starajmy się wybierać te modele, które posiadają jak najwięcej elementów antywyważeniowych, o solidnej konstrukcji, posiadające m.in. elementy ryglujące we wszystkich narożnikach, specjalne wzmocnienie zawiasu dolnego zapobiegające podniesieniu i wyważeniu skrzydła, klamkę z kluczykiem i osłoną chroniącą przed rozwierceniem.


5. Nie chowaj kluczy pod wycieraczkę


Rada może wydawać się śmieszna, ale z doświadczeń firm ubezpieczeniowych i policji wynika, że często zdarzają się takie praktyki. Wyjeżdżając na urlop, potrafimy „ukrywać” klucze pod wycieraczką, w doniczkach czy rynnach. Podobnie ma się rzecz z przechowywaniem naszego majątku w domu czy mieszkaniu. Biżuterię, gotówkę czy cenne akcesoria Polacy potrafią trzymać w najbardziej oczywistych dla złodziei miejscach – w puszkach z żywnością, pod materacem, pod dywanem, w szafach czy książkach. W ten sposób w razie włamania zwiększamy skalę zniszczeń, bo znajdując ukryte w ten sposób kosztowności, złodzieje będą dalej przeszukiwać kolejne skrytki, zostawiając więcej szkód. Jeśli więc mamy gotówkę, cenną biżuterię czy inne kosztowności, to lepiej, zwłaszcza na czas urlopu znaleźć dla nich lepsze schronienie – naprawdę cenne przedmioty możemy przechować w sejfie, a klucze powierzmy zaufanemu sąsiadowi.

6. Zniechęć złodzieja


Sposobem na ochłodzenie zapału zwłaszcza tych niezbyt wyspecjalizowanych złodziei może być skorzystanie z usług firmy ochroniarskiej i podpisanie z nią umowy przed wyjazdem na wypoczynek. Czasem samo umieszczenie przed domem tabliczki z napisem "Obiekt strzeżony" odstraszy amatorów cudzego dobytku.

oprac. jk

Komentarze (1)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Piotr #1949002 | 89.73.*.* 8 mar 2016 21:55

    Złodzieje pokonac moga różne przeszkody: drzwi, okna, siatkę. Zainwestowanie więc w dodatkowe urządzenia alarmowe to dobry pomysł. Ja dodatkowo korzystam z fotopułapki (kupiłem ja w sklepie detektywistycznym Alfatronik) która przed samym wtargnieciem złodziei nie uchroni, ale moze zaalarmowac na czas o włamaniu.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz