Krzesełko dla ucznia

2015-08-16 13:42:33 (ost. akt: 2015-08-18 11:17:06)
Krzesełko dla ucznia

Autor zdjęcia: Fotolia.com

Jedne są obrotowe o siedzisku wykonanym z antypoślizgowego materiału. Inne są tapicerowane tkaniną przepuszczającą powietrze. Jeszcze inne wyposażone są w ergonomicznie, wyprofilowane oparcia. Które z nich wybrać dla ucznia?

Na rynku nie brakuje różnych krzeseł biurowych dla mniejszych, jak i większych uczniów. Są wykonane z nowoczesnych materiałów i zarazem ergonomiczne. Wybór tego jedynego nie jest jednak taką prostą sprawą, bo między innymi od krzesła zależy to, czy nasze dziecko będzie miało właściwą postawę.

Z dzieckiem na zakupy


Przede wszystkim na zakupy należy wybrać się z dzieckiem, aby przymierzyło się do niego i wypróbowało je.
Zapewne na początku będzie wykorzystywało jego wszystkie możliwości i jeżeli będzie obrotowe, kręciło się w kółko.
Nie przejmujmy się jednak tym, bo głód ruchu w okresie szkolnym to normalna sprawa.
Jak więc dobrać fotel do dziecka? Eksperci twierdzą, że w przypadku, jeżeli dziecko będzie korzystało z krzesła tylko podczas odrabiania lekcji, nie musi mieć ono podłokietników, co pozwoli siedzieć mu bliżej blatu biurka. W przypadku gdy dziecko będzie używało krzesła podczas zabawy oraz czynności związanych z użyciem komputera, podłokietniki na pewno się przydadzą. Jeżeli chodzi o ustawienie monitora, to powinien być on nieco nachylony i stać w odległości 60-70 cm, na wysokości jego oczu.

Ważne stopy


Podnóżek pod stopy oraz nakładki na biurko to również elementy, które mogą być niezbędne w przypadku, kiedy dziecko nie dosięga stopami podłogi i zamiast siedzieć nimi macha. To nie sprzyja utrzymaniu właściwej postawy. Wspomniana, pochyła nakładka na biurko ułatwi z kolei proste siedzenie i zapobiegnie garbieniu się nad książką.
Warto zdać sobie sprawę, że to biurko razem z krzesłem stanowi całość miejsca pracy naszego ucznia, a nie tylko krzesło lub biurko. Bo na co zda się fotel, który nie będzie dobrany do biurka? Wygodne biurko do pracy powinno mieć więc głębokość rzędu 80-90 cm i nieco większą szerokość, aby można było swobodnie z niego korzystać. Jego wysokość powinna być dostosowana do wzrostu dziecka. Na pewno nie należy ustawiać go tyłem do okna. Biurko osoby praworęcznej powinno stać lewym bokiem do okna, natomiast leworęcznej prawym bokiem do dziennego światła. Podobna zasada obowiązuje, jeżeli chodzi o oświetlenie sztuczne. Skupieniu nad książkami pomogą kolory pastelowe, nie malujmy więc ścian w pokoju dziecka na agresywne barwy.

Zadbaj o przerwy


Należy pamiętać o tym, że nawet najlepsze ergonomiczne krzesło nie zapewni właściwego rozwoju naszemu dziecku. Potrzebne są chociażby przerwy podczas odrabiania lekcji. Nawet kilkuminutowe sprawią, że nasz maluch się odpręży i z większą ochotą zasiądzie do kolejnych zadań.
Ćwiczenia przy biurku to jednak nie wszystko. Powinno zapewnić się dorastającemu dziecku odpowiedni wysiłek fizyczny i to nie tylko podczas zajęć szkolnych na wuefie. To musi być dynamiczne granie w piłkę lub jazda na rowerze po lekcjach i to każdego dnia. Bez tego nawet najlepsze krzesło i najlepsza postawa za biurkiem nie zdadzą się na nic. woj

Komentarze (1)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. dudu #2210195 | 87.239.*.* 27 mar 2017 12:55

    Jak fotel do odrabiania lekcji to tylko ergonomiczny. Taki zapewni prawidłową postawę przy nauce i będzie wygodny dla dziecka. Ja mojemu synowi kupi lam na mildis.pl mają tam wygodne i co najwazniejsze dobre dla zdrowia fotele

    ! - + odpowiedz na ten komentarz