Okna narożne przełamuje bryłę budynku, dodaje jej lekkości oraz większej finezji. Główną zaletą takiego okna jest to, że pozwalają na maksymalne doświetlenie wnętrz, a ponadto dają szeroki widok na otoczenie w różnych kierunkach. Takie konstrukcje okienne są jednak bardziej narażone na oddziaływanie warunków pogodowych, dlatego powinny charakteryzować się podwyższonymi parametrami technicznymi pod względem termoizolacyjności czy szczelności.
Okna narożne sprawdzają się najlepiej zwłaszcza w strefach dziennej aktywności mieszkańców, takich jak salon, kuchnia czy pokój do pracy. Ich zasadniczą zaletą jest zapewnienie maksymalnego dostępu światła dziennego do każdej części pomieszczenia, a zwłaszcza do zazwyczaj zacienionych rogów. Dzięki nowoczesnym technologiom PVC wykonywanie narożnych konstrukcji okiennych nie jest już problemem. W strukturze elewacji można zaprojektować przeszklenia o różnym kącie rozwarcia i estetycznym, nowoczesnym wyglądzie.
Okna narożne są traktowane jako funkcjonalna ozdoba elewacji jednak... strefa naroża jest podwójnie narażona na napory wiatru i zacinający deszcz. - Newralgicznymi miejscami okna narożnego są łączenia słupka narożnego i ramy okiennej – mówi mówi Andrzej Polijaniuk, ekspert producenta okien. - Muszą one być przede wszystkim odpowiednio szczelne i zaizolowane, aby nie dochodziło do powstawania mostków termicznych, utraty ciepła i pojawiania się skropliny wodnej. Najlepiej stosować systemowe okna i łączniki o precyzyjnie dopasowanych parametrach cieplnych zapewniających optymalny rozkład temperatur w profilu i na jego powierzchni – dodaje.
Stabilność konstrukcji i bezpieczeństwo gwarantują solidne wzmocnienia stalowe i uszczelnienia. Zapewniają szczelność na wnikanie chłodnego powietrza i wilgoci, a jednocześnie znakomicie niwelują odkształcenia. Ma to znaczenie szczególnie przy dużych wymiarach przeszkleń. W takich przypadkach zwracajmy uwagę, aby łączniki były uzbrajane w dodatkowe wzmocnienie stalowe, które zwiększa statykę łączenia okien.
Kr
Komentarze (0)
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez