Bezpieczny biokominek

2016-09-07 05:44:44 (ost. akt: 2016-09-07 11:54:54)
Nie wolno wlewać biopaliwa do niewygaszonego, gorącego urządzenia

Nie wolno wlewać biopaliwa do niewygaszonego, gorącego urządzenia

Autor zdjęcia: Kratki.pl

Hitem tej jesieni będą z całą pewnością biokominki. Są mobilne, z prawdziwymi płomieniami dającymi piękne światło. Biokominek to także hit jeśli chodzi o wystrój wnętrz. Podpowiadamy, jak je obsługiwać, aby były bezpieczne. Oto kilka praktycznych rad dla wszystkich, którzy chcą w pełni bezpiecznie korzystać i cieszyć się wizją żywego ognia w domu lub na balkonie.


Biokominki portalowe, podwieszane, do zabudowy, w kształcie misy, osłonięte szybami, z kryształami… Na rynku dostępnych jest tak wiele modeli, że ze znalezieniem takiego, który będzie pasować do wystroju wnętrza nie powinno być problemu.

Rosnąca popularność tych urządzeń wiąże się także z bezproblemową ich obsługą i faktem, że nie wymagają komina, a produktem spalania jest para wodna i znikome ilości dwutlenku węgla.
Aby kominek działał bez zarzutu i był bezpieczny trzeba się z nim odpowiednio obchodzić i umiejętnie dolewać biopaliwo.

- Biopaliwo to substancja wysoce łatwopalna. Dlatego też pod żadnym pozorem nie można dolewać go do gorącego kominka. A już na pewno do jeszcze płonącego – mówi mówi Sylwester Kałwiński, ekspert producenta biokominków. - Próba dolania paliwa do palącego się biokominka może skończyć się poparzeniem. Zatem pamiętajmy – biopaliwo lejemy tylko i wyłącznie do wygaszonego, ostudzonego urządzenia. Wlewanie paliwa zaraz po wygaszeniu, czyli do gorącego jeszcze pojemnika, powoduje uwalnianie się łatwopalnych par o niskiej temperaturze zapłonu, co może skutkować wybuchem – ostrzega nasz ekspert.

Jedynym paliwem, jakiego można używać w biokominkach, jest specjalne biopaliwo. Niech nikomu nie przyjdzie na myśl dolewanie do urządzenia płynnej podpałki do grilla czy benzyny.

Fot. Kratki.pl

- Biopaliwo powinno posiadać certyfikat Państwowego Instytutu Higieny – da to gwarancję odpowiedniej intensywności palenia, jak i pewność, iż do naszych dróg oddechowych nie trafią szkodliwe substancje, będące wynikiem procesu spalania – radzi Sylwester Kałwiński.

Futrzane poduszki, długowłose dywany czy suszone kwiaty przyozdobią nasz dom, ale z pewnością powinny być prezentowane w bezpiecznej odległości od biokominka. Producenci zalecają, by odległość od materiałów łatwopalnych wynosiła co najmniej 150 cm.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by w domu, w którym są dzieci, używać biokominka. Lepiej jednak nie zostawiać najmłodszych samych w pomieszczeniach, w których jest źródło ognia, bo wyobraźnia maluchów nie zna granic.

WAŻNE
Przed wyjściem z domu czy pójściem spać – pamiętaj o wygaszeniu biokominka. Nie zapomnij też o tym, iż urządzenie będzie dłużej służyć, jeśli będziesz je regularnie czyścić, najlepiej przy użyciu delikatnych detergentów, które rekomenduje producent.
Oprac. kr

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB