Narodowy Program Mieszkaniowy ruszy jeszcze w tym roku

2016-09-28 08:30:22 (ost. akt: 2016-09-28 08:59:38)
Narodowy Program Mieszkaniowy ruszy jeszcze w tym roku

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: pixabay.com

Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu, Narodowy Program Mieszkaniowy został przyjęty i będzie wdrażany w IV kwartale 2016 roku. Program zakłada przede wszystkim zwiększenie dostępności tanich mieszkań pod wynajem.

Narodowy Program Mieszkaniowy jest skierowany do osób nie posiadających własnego mieszkania. Rządowa inicjatywa ma umożliwić dostęp do mieszkań tym, których nie stać na ich zakup ani wynajem. W tym celu będą ma powstać więcej mieszkań z niskim czynszem pod wynajem, a także z możliwością późniejszego wykupienia prawa do ich własności. Koszty budowy takich mieszkań mają być niższe poprzez m.in. wykorzystanie gruntów państwowych na tworzenie budynków mieszkalnych. Podmioty instytucjonalne łatwiej będą mogły inwestować w mieszkania pod wynajem.

Kto skorzysta?


Z programu NPM będą mogły skorzystać rodziny, osoby planujące jej założenie, ale również osoby samotne. Program będzie dla nich dostępny bez względu na wiek zainteresowanych. Preferowanymi beneficjentami programu będą jednak rodziny wielodzietne i o niskich dochodach.

Skąd na to pieniądze?


W komunikacie CIR podaje, że program będzie finansowany z Narodowego Funduszu Mieszkaniowego oraz z budżetu państwa, a także z innych środków publicznych (takich jak fundusze europejskie czy Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej). Koszty na poszczególne działania NPM pokryją także środki prywatne z funduszy inwestycyjnych przeznaczonych na budowę mieszkań.

Ile to będzie kosztować?


Średni czynsz (bez uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz mediów) w mieszkaniu na wynajem w ramach NPM wyniesie od 10 do 20 zł za metr kwadratowy. W opcji najmu z docelowym wykupem mieszkania stawka czynszu ma wynieść ok. 12 – 24 zł za metr kwadratowy.


oprac. jm

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB