Twoim majątkiem jest Twój dom, czyli odwrócona hipoteka i umowa o dożywocie

2011-02-24 14:12:58 (ost. akt: 2011-02-24 14:16:30)

Jak sprzedać dom lub mieszkanie bez potrzeby wyprowadzania się z niego? Dzięki nowym rozwiązaniom finansowym emeryci już dziś mogą znacznie poprawić swoją sytuację materialną.

Odwrócona hipoteka pozwala od ręki korzystać z kapitału zamrożonego w nieruchomości

Odwrócona hipoteka pozwala od ręki korzystać z kapitału zamrożonego w nieruchomości

Autor zdjęcia: Fundusz Hipoteczny DOM

Wielu starszym osobom doskwiera brak gotówki na zaspokajanie podstawowych potrzeb, nie mówiąc już o zakupie dóbr bardziej luksusowych, jak np. wycieczki zagraniczne. Często problemem bywa też wysokość opłat za dom czy duże mieszkanie zajmowane przez seniora. Wyjściem z sytuacji jest sprzedaż nieruchomości, ale wtedy pojawia się konieczność przeprowadzki do innego, tańszego w utrzymaniu, a więc i mniejszego lokum.

Zjeść ciastko i mieć ciastko
Jest jednak rozwiązanie, które pozwala korzystać z kapitału zamrożonego w nieruchomości i nadal ją zamieszkiwać. To tzw. odwrócona hipoteka, dostępna dla emerytów posiadających własne mieszkanie lub dom. Warunki zawieranej z instytucją finansową umowy zakładają, że do końca życia senior otrzymuje miesięczną rentę hipoteczną — w zamian za to, że po śmierci jego nieruchomością zarządzi firma wypłacająca świadczenie. Umowa zapewnia jednocześnie, że podpisujący ją emeryt ma prawo do końca życia mieszkać w sprzedanym w ten sposób domu lub mieszkaniu. Czynsz przestaje być problemem, bo jego opłacanie pozostaje w gestii nabywcy.
Zawierając umowę odwróconej hipoteki nadal można pozostawić rodzinie pewną część spadku. Wszystko zależy od wersji podpisywanej przez strony umowy.

Podstawą jest umowa notarialna
Odwrócona hipoteka jest już dostępna w Polsce, ale nadal niezbyt popularna. Banki czekają na ustawę, która ureguluje kwestie związane z tym rozwiązaniem, natomiast inne instytucje finansowe już od ponad roku wypłacają emerytom świadczenia. Podmioty te w swojej działalności opierają się na postanowieniach Kodeksu cywilnego i regulowanej przez KC umowie o dożywocie.
— To gwarantuje, że jeżeli senior nie otrzyma renty, to własność nieruchomości zostanie mu zwrócona, a umowa rozwiązana — tłumaczy Robert Majkowski z funduszu hipotecznego.
Co więcej, wypłacone do tego momentu renty nie muszą być zwracane przez świadczeniobiorcę.
— Aby zapewnić bezpieczeństwo stronom, każda umowa zawierana jest w formie aktu notarialnego — dodaje Robert Majkowski. — Właściciel nieruchomości może także skorzystać z porady prawnej.

Umowa bezpieczna dla stron
Małgorzata Rosińska, prawnik

Umowa o dożywocie jest uregulowana przez Kodeks cywilny (art. 908-916). Jej istotą jest przeniesienie własności nieruchomości przez jej dotychczasowego właściciela (Dożywotnika) na rzecz innej osoby (Nabywcy) — w zamian za dożywotnie utrzymanie. Strony mogą postanowić, że utrzymanie to będzie polegało na comiesięcznym, dożywotnim wypłacaniu Dożywotnikowi pewnej kwoty pieniężnej, oraz na możliwości dożywotniego zamieszkiwania przez niego nieruchomości, jak ma to miejsce właśnie w przypadku odwróconej hipoteki. Wówczas ważne jest, aby ten drugi zapis ujawnić w księdze wieczystej, w postaci tzw. służebności osobistej mieszkania. W przypadku przeniesienia własności nieruchomości (np. poprzez sprzedaż) przez Nabywcę na inną osobę, wszystkie nałożone na niego umową obowiązki przejdą na nowego właściciela.

Rafał Śliwiak

Komentarze (6)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Witold #269142 | 84.56.*.* 2 maj 2011 19:19

  A chorowanie i lewe zwolnienia lekarske to nie zlodziejstwo? To mlodzi oszukuja zus i pracodawcow.. No i zapominaja o rodzicach. Lepsze zycie na kredytach, markowe samochody,nowe mieszkania a rodzice niech zdychaja..

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. zębowa wróżka #217108 | 80.50.*.* 2 mar 2011 12:53

  Pamiętajcie, że są tez ludzie samotni, którzy nie mają rodzin, albo mają takie dzieci, że nie zasługują one na to żeby cokolwiek im zostawiać. Dla takich osób to świetne sprawa.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Gość #216433 | 83.9.*.* 1 mar 2011 19:26

  Emeryci mają już schizofremię i banki za nich główkują.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Yacho #215629 | 83.11.*.* 1 mar 2011 05:59

  Złodziejstwo na każdym kroku.A jak słodko to reklamują w telewizji.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. garnek #215480 | 194.54.*.* 28 lut 2011 21:45

  No pieknie. Do Polski tez przyszedl mechanizm niszczenia rodzin, zupelnie jak na zachodzie :) Najpierw 20 lat bedziemy splacac kredyt studencki, bo studia z czasem beda platne (tak jak w UK). Potem 30 lat bedziemy splacac hipoteke za wlasne mieszkanie. A potem na kolejne 30 lat odwrocimy hipoteke i bedziemy dostawac grosze w zamian za korzystanie za cos za co zaplacilismy juz 20-krotnosc ceny. (Prosze zwrocic uwage, ze 20-krotnosc bieze sie z tego, ze dzieki dostepnosci do kredytow wzrasta popyt na mieszkania nie zwiekszajac ich podazy, a w zwiazku z tym wzrasta znaczaco cena mieszkan do nowego punktu rownowagi, czyli ustalonej wielokrotnosci srednich zarobkow - czysta ekonomia, potem od tego placimy jeszcze odsetki). Wpanialy system na to by klasa niewolnicza nic nie posiadala, nic nie przekazywala dzieciom i nie bogacila sie w kolejnych pokoleniach. Dzieci powtarzaja ten sam schemat, a z rodzicami nic juz ich nie laczy. Jak choruja to do domu starcow, jak umra - im szybciej tym lepiej, to moze skapna jakies pozostale grosze ze spadku, ktory i tak bedzie opodatkowany. Cudownie!! Ludzie nie dajcie sie na to nabrac!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 6. okej #214520 | 178.182.*.* 28 lut 2011 08:50

  Banki od razu niech wpiszą że załatwią domy opieki dla tych rodziców którzy oddadzą bankom mieszkania.Dzieci na pewno nie będą opiekowały się jak rodzice nie zostawią nic dla dzieci.Banki myślą tylko o swych zyskach z mieszkań a nie o tym że kiedyś zachorują ci którzy im mieszkanie sprzedali.Rodzice zastanówcie się zanim popiszecie umowę ,bo czeka was samotność .

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz