Przewodnik, jak wybierać materiał na podłogę

2016-10-05 08:00:10 (ost. akt: 2016-10-04 13:50:36)
Przewodnik, jak wybierać materiał na podłogę

Autor zdjęcia: Parkiety24

Wybierając podłogę do pokoju zazwyczaj najpierw patrzymy na kolor. Ale oczywiście barwa to nie wszystko. Powinniśmy jeszcze wiedzieć jak zachowuje się podłoga, po której chodzimy, a to w głównej mierze zależy od wilgotności czy równości podłoża. Podpowiadamy na co jeszcze zwrócić uwagę, żeby dokonać dobrego wyboru.

Nieważne, co chcemy kłaść: parkiet, panele czy płytki. Podłoże pod nie zawsze powinno być idealnie, czyli musi być wyrównane, zaizolowane i na końcu profesjonalnie pokryte tym, co sobie zaplanowaliśmy. Jeśli tego nie dopilnujemy, narazimy naszą wymarzoną podłogę na wiele potencjalnych problemów.

A pod spodem...


Podkład pełni jedną bardzo ważną funkcję: ma za zadanie skorygować defekty wylewki i wygłuszać podłoże. Bez wcześniejszego położenia go nie należy kłaść paneli bezpośrednio na podłożu. Nie kładźmy też paneli tylko na folii paroizolacyjnej lub miękkiej wykładzinie. Kótkowzroczność takiego rozwiązania będzie skutkowała prędzej czy później deformacjami tak położonej nawierzchni podłogowej.

– Podkład ma jedno ważne zadanie do wykonania: tak dopasować panel do podłoża, by ten dokładnie do niego przylegał. Brak naprężeń to większa wytrzymałość nawierzchni. Zaproszony na konsultację specjalista oceni fachowym okiem, jaki mamy typ podłoża i co należy położyć między nim a nawierzchnią podłogową, by utrzymać panele w dobrej formie. Warto o tym pamiętać, bo kładąc je na źle przygotowanym podłożu, ryzykujemy utratą gwarancji u ich producenta – mówi Krzysztof Krusiewicz, ekspert producenta parkietów.

Cicho, równo i ciepło


Bez odpowiednio wyrównanego podłoża nawet najlepszej jakości panele po jakimś czasie zaczną się wypaczać. Dlatego warto sięgnąć po odpowiedni rodzaj podkładu. Rozróżniamy ich dwa rodzaje: miękkie i twarde, każdy jednak stosuje się w innym przypadku. Gdy wylewka jest już gotowa, ale wciąż widać na niej spore nierówności, trzeba najpierw ocenić, jak duże są te wady. Miękkie podkłady sprawdzą się przy nierównościach o głębokości maks. 2 mm, natomiast twarde – przy większych. Dodatkowo dobrze wykonane, czyli równo położone, redukują odgłos kroków i jednocześnie lepiej izolują.

I jeszcze, żeby sucho było


Suche podłoże to drugi ważny aspekt. Nadmierna wilgoć to duży problem, szczególnie w przypadku podłoży betonowych. Przed przystąpieniem do kładzenia podłogi dobry fachowiec powinien pomierzyć stopień wilgotności podłoża. Pozwoli to uniknąć w przyszłości tzw. łódkowania świeżo położonych paneli czy butwienia nawierzchni. Jednym z częściej stosowanych rozwiązań w przypadku wilgotnych podłoży jest folia paroizolacyjna, która ma tworzyć warstwę przeciwwilgociową. Jej minimalna grubość to 0,2 mm, ale w budynkach wybudowanych na podmokłych terenach przyda się grubsza, min. 1,2-milimetrowa.

Panele impregnowane


Możemy też sięgnąć po bardziej radykalne rozwiązanie, czyli panele zabezpieczone przed nasiąkaniem. — Takie panele są dobrym rozwiązaniem w miejscach chłodnych, położonych poniżej poziomu gruntu, np. piwnice, korytarze, hole. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by je również dodatkowo zabezpieczyć, kładąc na takich podłożach grubszy podkład zabezpieczający — mówi Krzysztof Krusiewicz.
kr

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB