Dobry zarządca nieruchomości, czyli jaki?

2017-03-09 08:56:49 (ost. akt: 2017-03-09 09:29:01)
Dobry zarządca nieruchomości, czyli jaki?

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: pixabay.com

Na czym polega zawód zarządcy nieruchomości, dlaczego warto powierzyć mu budynek? I wreszcie, jaki powinien być dobry zarządca? Na te pytania odpowiadają olsztyńscy zarządcy nieruchomości.

Jaki powinien być dobry zarządca?

mgr inż. Michał Cygan
właściciel firmy „MANEZ“ w Olsztynie, członek Stowarzyszenia Miłośników Zabytków w Olsztynie:

Michał Cygan, właściciel firmy „MANEZ“ w Olsztynie
Fot. Archiwum prywatne
Michał Cygan, właściciel firmy „MANEZ“ w Olsztynie
Dobry zarządca to przede wszystkim osoba odpowiednio wykształcona, mająca szeroką wiedzę w dziedzinach takich jak prawo, finanse, obsługa techniczna nieruchomości, dotacje unijne.

Trzeba pamiętać, że jakość zarządcy ocenia się po jego działaniu, a nie po ilości budynków w zasobie. Działanie to można zweryfikować na podstawie wyglądu zarządzanych budynków i zadowolenie ich właścicieli. Nie ma tu znaczenia wiek zarządcy – nieprawda, że zarządca młody to zarządca niekompetentny, czasem jest wręcz odwrotnie. Młodzi zarządcy działają szybko i sprawnie, bo zależy im na zaistnieniu na rynku, a budynkom i ich właścicielom wychodzi to na dobre.

Dobry zarządca powinien umieć sprawnie zarządzać budżetem wspólnoty, prowadzić obsługę księgową, techniczną, a także, co ważne, powinien sprawnie prowadzić windykację należności. Niewątpliwe wielkim atutem dobrego zarządcy jest umiejętność poruszania się w środowisku organów unijnych, administracji rządowej i samorządowej udzielającej granty na rewitalizację budynków. 

Kolejną ważną cechą zarządcy są umiejętności mediacyjne. Bez nich rozwiązywanie konfliktów sąsiedzkich w sposób satysfakcjonujący strony byłoby niemożliwe. Zdarzają się tzw. trudni lokatorzy, którzy zalegają z czynszem, hałasują, wchodzą w konflikt z sąsiadami. Dobry zarządca będzie potrafił, na drodze negocjacji, regulować i rozwiązywać takie problemy.

Zarządca powinien posiadać umiejętności i wiedzę z zakresu analizowania,dokumentacji technicznej i projektowej, a także ekspertyz technicznych. Można spotkać się z projektami, które przewidują czasowe, a nie docelowe rozwiązanie problemu dla budynku — trzeba umieć je wyłapać, inaczej można narazić wspólnotę na wysokie koszty.

Dobry zarządca powinien profesjonalnie zarządzać wszystkimi sprawami związanymi z funkcjonowaniem powierzonej mu nieruchomości. Stąd wręcz konieczność posiadania przez zarządcę wysokich kwalifikacji.

Zarządzamy budynkiem jak własnym domem

Jarosław Czerniawski
ABN Zarządzanie Nieruchomościami:

Jarosław Czerniawski, ABN Zarządzanie Nieruchomościami
Fot. Archiwum prywatne
Jarosław Czerniawski, ABN Zarządzanie Nieruchomościami
Trzy lata temu (01.01.2014 r.) zawód zarządcy został uwolniony. Co to oznacza w praktyce? Do tej pory kandydat na zarządcę musiał mieć wyższe wykształcenie, ukończyć studia z zakresu gospodarowania nieruchomościami, zdać plan zarządzania nieruchomością we właściwym ministerstwie i wykupić obowiązkowe ubezpieczenie. Obecnie zarządcą może być każdy, kto spełni ostatni z wcześniej obowiązujących warunków. Jak rynek radzi sobie z tym zjawiskiem i jak w tej sytuacji odnajdują się właściciele mieszkań?

Można im doradzić, by uważnie przyglądali się firmom, którym chcą powierzyć zarządzanie swoim budynkiem.O tym komu powierzymy naszą nieruchomość decydują różne kryteria, a nasza firma spełnia je wszystkie. Chodzi przede wszystkim o atrakcyjność cen, która sprawia, że firma staje się konkurencyjna na rynku i pozyskuje nowych klientów. Druga sprawa to biegłość obsługi, którą gwarantują pracownicy — licencjonowani zarządcy, księgowi i inżynierowie. Ja jako właściciel firmy, oprócz licencji zarządcy, posiadam również licencję pośrednika w obrocie nieruchomościami i jestem biegłym sądowym z zakresu zarządzania nieruchomościami. To duży atut. I w końcu nowoczesność – nie wolno zostawać w tyle. Klient pozostanie, gdy będzie mieć obsługę 24h na dobę — telefonicznie, mailowo i za pośrednictwem Facebooka. Obsługiwane przez nas Wspólnoty mają bezpłatny dostęp do e-kartoteki czyli internetowego podglądu stanu finansowego swojego lokalu. Na tym jednak nie poprzestajemy — planujemy także wprowadzenie elektronicznego głosowania nad uchwałami.

Komentarze (8)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Pawel53 #2452084 | 213.156.*.* 2 mar 2018 11:23

  taki jak Progresline, nasza kamienica nigdy nie miała lepszego zarządcy ;)

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Eliza #2447554 | 89.228.*.* 24 lut 2018 16:19

  Tylko i wyłącznie www.MANEZ.pl Nie boi sie bardzo pracowity i duża wiedza.Polexam

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Tylko i wyłącznie www.MANEZ.pl Nie boi się pr #2447552 | 89.228.*.* 24 lut 2018 16:17

  Eliza

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Karol Nadolski #2424140 | 213.156.*.* 23 sty 2018 11:38

  Dobry zarządca? Spotkałem jednego i już nie zamierzam zmieniać. Progresline.pl - Łodzianie, mamy szczęście!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Anitka #2373371 | 213.156.*.* 13 lis 2017 14:08

  Ja też polecam Progresline. Uważam ich za niezwykle kompetentną firmę!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 6. Janusz #2328773 | 213.156.*.* 15 wrz 2017 15:24

  z doświadczenia wiem, że ciężko znaleźć dobrego i kompetentnego zarządcę nieruchomościami. Sam pośliznąłem się już na kilku współpracach, ale od kiedy administrowanie mojej kamienicy przejęła firma Progresline jestem bardzo zadowolony. Właśnie takiego zarządzania oczekiwałem. Załatwiają szybko i sprawnie wszystkie problemy, a ja nie muszę się niczym przejmować. Bardzo polecam.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 7. Kasjusz #2216366 | 213.156.*.* 4 kwi 2017 07:59

  Dobry zarządca, czyli Kwatera Nieruchomości. Zdecydowanie wygrywa

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)