Reklama na elewacji budynku - kiedy można ją umieścić?

2017-03-13 08:00:00 (ost. akt: 2017-03-09 10:50:29)
Reklama na elewacji budynku - kiedy można ją umieścić?

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: Andrzej Sprzączak

Jakie są zasady umieszczania reklam i szyldów na elewacji budynków należących do wspólnoty mieszkaniowej? Kwestię tę wyjaśnił Tadeusz Szeklicki, olsztyński zarządca nieruchomości.

Tadeusz Szeklicki, zarządca ZN Nieruchomości:

Tadeusz Szeklicki, zarządca ZN Nieruchomości
Fot. Archiwum prywatne
Tadeusz Szeklicki, zarządca ZN Nieruchomości
Elewacja budynku zarządzanego przez Wspólnotę Mieszkaniową jest częścią wspólną w częściach ułamkowych członków tej wspólnoty. Jeżeli więc chcemy cokolwiek umieścić na elewacji takiego budynku, musimy otrzymać na to zgodę współwłaścicieli w formie uchwały.

Generalnie na elewacji nie powinno umieszczać się reklam, anten satelitarnych czy klimatyzatorów. Dotyczy to szczególnie elewacji docieplanych, gdyż każda ingerencja w miękką warstwę ociepleniową może spowodować jej zniszczenie, co w efekcie przyczynia się do powstawania tzw. mostków termicznych, przez które z budynku uciekać będzie ciepło.

Reklamę można umieścić na elewacji pod warunkiem otrzymania na to zgody większości współwłaścicieli (duże wspólnoty). Osoba zainteresowana umieszczeniem takiej reklamy powinna wystąpić do zarządu wspólnoty z odpowiednim wnioskiem. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku i uzyskaniu ponad 50 proc. poparcia członków wspólnoty - zostaje podjęta w tej sprawie stosowna uchwała. Zainteresowane strony podpisują także umowę, w której określone jest dokładne miejsce, okres umieszczenia reklamy oraz wysokość opłaty z tytułu korzystania z tej części wspólnej.

Szyldy możemy zawieszać bezpłatnie. Niektóre podmioty np. kancelarie adwokackie mają wręcz obowiązek umieszczenia szyldu, natomiast wspólnota ma obowiązek udostępnienia powierzchni.

Zgodę trzeba także mieć na zamontowanie anteny satelitarnej. Generalnie anten nie powinno się montować na elewacji docieplanej. Talerz anteny jest ciężki, o stosunkowo dużej powierzchni. W czasie podmuchów wiatru zachowuje się jak żagiel i może zostać wyrwana ze ściany, niszcząc warstwę ociepleniową. Spadając może pokaleczyć ludzi lub zniszczyć samochody, wyrządzić szkodę osobom trzecim. Wówczas całą odpowiedzialność za wyrządzone szkody ponosi osoba, która antenę zamontowała lub zleciła taki montaż. Lepszym rozwiązaniem jest umieszczenie anteny na dachu w miejscach wyznaczonych i przystosowanych do tego rodzaju montażu lub na stalowej barierce balkonu, zapobiegnie to zalewaniu nieruchomości przez opady atmosferyczne lub topniejący śnieg. Oczywiście na specjalnym wsporniku.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB