Domofon na straży naszego bezpieczeństwa

2017-04-04 08:24:08 (ost. akt: 2017-03-30 13:51:35)
Coraz częściej w budynkach wielorodzinnych instalowane są domofony całkowicie zautomatyzowane, wyposażone w kamerki i ekran

Coraz częściej w budynkach wielorodzinnych instalowane są domofony całkowicie zautomatyzowane, wyposażone w kamerki i ekran

Autor zdjęcia: Fotolia

Ważnym elementem ogrodzenia posesji jest brama. Ważny jest jej wygląd, ale jeszcze ważniejsze jest jej sprawne działanie. To na bramie zazwyczaj zatrzymują się nieproszeni goście. A co jeśli brama zostanie sforsowana? Wtedy do akcji wchodzi... domofon.

Dużo piszemy o bramach, o ich przeróżnych rodzajach, metodach konserwacji i serwisowania. Zapominamy, że równie ważny jest... domofon. To on stoi w drugim szeregu urządzeń dbających o bezpieczeństwo i wygodę mieszkańców, przy czym wcale nie jest drugoplanowy.


Analogowe i z monitorem


Klasyczne domofony analogowe powoli są wypierane przez te bardziej nowoczesne. Chociaż nadal masowo są montowane w blokach czy kamienicach. Ale i tu wkracza nowoczesność, więc coraz częściej odwiedzając znajomych mieszkających w blokowisku, spotykamy domofony całkowicie zautomatyzowane, wyposażone w kamerki i ekrany. To dzięki nim goście chcący wejść do bloku są widziani na ekranie monitora zamontowanego w dowolnym mieszkaniu.

Co to jest domofon


Domofon jest urządzeniem składającym się z dwóch zasadniczych elementów - kasety zewnętrznej montowanej przy wejściu na posesję oraz unifonu, czyli części przeznaczonej do instalacji wewnątrz lokalu.
W przypadku domofonu też mamy do dyspozycji bardzo szeroką gamę urządzeń przydatnych zarówno w domach jedno- i wielorodzinnych, czasami w biurach i instytucjach.

Na tynku i pod tynkiem


Przewodowy zestaw domofonowy składa się z modułu wewnętrznego (wspomnianego unifonu) z zasilaczem oraz modułu zewnętrznego (bramofonu). Domofony przewodowe umożliwiają prowadzenie rozmowy między modułami oraz bezpośrednią możliwość sterowania ryglem elektromagnetycznym służącym do otwierania drzwi posesji.

Bramofony najczęściej zamknięte są w mocnych obudowach, przeznaczonych do montażu natynkowego lub podtynkowego. Niektóre zestawy posiadają czytnik kart magnetycznych, dzięki którym można zwolnić rygiel bez korzystania z klucza. W takim przypadku wystarczy zbliżyć kartę zbliżeniową lub brelok zbliżeniowy do czytnika, aby drzwi się same otworzyły. Ważna informacja jest taka, że również domofony analogowe są coraz częściej w nie wyposażane.

Strażnik bezpieczeństwa


Widać z tego, że domofon pełni równie ważną do brama swoistą funkcję zaworu bezpieczeństwa. Urządzenie to jest stanowi także barierę psychologiczną. Obca osoba kręcąca się na klatce schodowej czy posesji domu jednorodzinnego - jest widzialna na monitorze i może wzbudzić zainteresowanie, a co za tym idzie zostać w porę spłoszona. Kr

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB