Konkurencja dla gipsowych krasnali, czyli mała architektura ogrodowa

2011-04-27 17:09:25 (ost. akt: 2011-04-27 17:10:14)

W ogrodzie najważniejsze są rośliny, jednak jego klimat tworzą też inne elementy. Muszą być właściwie dobrane, aby wyglądały estetycznie i... świadczyły o dobrym guście właścicieli.

Gabiony można wykorzystać jako element dekoracyjny i funkcjonalny zarówno w ogrodzie, jak i na posesji

Gabiony można wykorzystać jako element dekoracyjny i funkcjonalny zarówno w ogrodzie, jak i na posesji

Autor zdjęcia: Betafence

Na dekoracje ogrodowe powinniśmy zdecydować się już na etapie projektu zagospodarowania ogrodu. Ozdoby muszą wpisywać się w wybraną przez nas stylistykę, współgrać z roślinami i tworzyć przyjemną dla oka całość. Gabaryty i liczba elementów dekoracyjnych zależą przede wszystkim od wielkości ogrodu — na małej przestrzeni każdy szczegół ma znaczenie, bo zostanie zauważony, natomiast na większej bardziej istotne będą szczególnie duże elementy.

Bardziej ozdobnie czy funkcjonalnie?
Czym można upiększyć ogród? Dozwolone jest niemal wszystko: drewniane skrzynki, rzeźby z korzeni, dachówki, cegły, kamienne płyty podłogowe czy tarasowe, betonowe płytki, pnie drzew, skałki, kamienie, kawałki kory, szerokie deski (należy je zagłębić w ziemi). Te ostatnie można przeznaczyć do wykonania dróg, krawężników oraz pokrycia innych powierzchni. Ciekawy klimat tworzą również otoczki z kamieni czy cegieł.
Ogród ozdobią też odpowiednio dobrane drewniane czy metalowe meble, hamaki i huśtawki. Styl mebli ogrodowych, ich wielkość i materiał, z którego są wykonane, musi być dostosowany do przestrzeni i wyposażenia ogrodu oraz miejsca, w którym chcemy je postawić. Warto też zastanowić się, na ile mają być elementem jedynie dekoracyjnym, a na ile także funkcjonalnym.

Lekkie anioły i ciężkie gabiony
W ogrodzie możemy postawić figurki zwierząt, aniołków i krasnali, a także pięknie wyglądające fontanny, dzbany, wiklinowe kosze i ciekawie wykonane kwietniki. Świetnie sprawdzą się też kratki i płyty ogrodowe oraz pergole o różnych kształtach. Są to ozdobne łuki, wykonane najczęściej z drewna. Pod łukiem umieszcza się ławeczkę, a po bokach miejsca na kwiaty lub sadzonki innych roślin ozdobnych. Wzdłuż całego łuku można rozmieścić rośliny pnące.
Coraz częściej do urządzania ogrodów wykorzystywane są także gabiony — kosze ze zgrzewanych siatek, które można wypełniać różnymi materiałami: kamieniami, szkłem, gruzem czy ziemią. W ogrodzie najczęściej stanowią element ogrodzenia, ale można z nich też zbudować skalniaki, ławki i stół, a nawet grilla czy altankę.

A może mały domek w ogrodzie?
Jeśli chcemy podzielić ogród na części lub sztucznie urozmaicić rzeźbę terenu, pomogą nam w tym różnej wielkości ogrodzenia i murki. Możemy nimi odgrodzić warzywnik od części wypoczynkowej ogrodu czy ograniczyć poszczególne rabaty kwiatowe.
W upalne dni świetną ochronę przed słońcem stanowią ogrodowe altanki. Są przeważnie drewniane, mają lekką konstrukcję , ażurowe ściany i dach. Uroku mogą dodawać im oplatające ściany pnącza, dające wrażenie przebywania w sercu natury. Oprócz altanek drewnianych, w niektórych ogrodach możemy spotkać metalowe łączone z elementami drewnianymi, a nawet częściowo murowane. Mogą mieć solidny fundament, zakryty dach, oszklone okna i ozdobne drzwi wejściowe.

Z czego robi się małą architekturę
Mała architektura w ogrodzie może powstawać z różnego rodzaju materiałów. Elementy kamienne najczęściej wykonywane są z granitu, marmuru lub piaskowca. Są twarde, wytrzymałe i nienasiąkliwe. Nie straszne im niskie temperatury, a nawet ostre mrozy. Z kamienia można zrobić kwietniki, fontanny, kolumny, rzeźby czy stylizowane na antyczne meble ogrodowe.
Elementy betonowe powstają z barwionego betonu. Mogą to być pojemniki na kwiaty i inne rośliny, fontanny, rzeźby ogrodowe. Elementy drewniane wykonuje się najczęściej z drewna sosnowego lub świerkowego. Są to różnego rodzaju płotki, altanki, meble ogrodowe, mostki, czy stojące i wiszące kwietniki. Elementy metalowe to przede wszystkim bramy, dekoracyjne kwietniki i meble. Powstają ze stali, brązu, mosiądzu czy żeliwa.

Anna Banaszkiewicz

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  • Polecamy

Biura nieruchomości - Olsztyn, Elbląg

Przetargi - Olsztyn, Elbląg

  • Ogłoszenie