Oszczędzanie zacznij od szczelnych kranów

2018-01-30 06:00:00 (ost. akt: 2018-01-30 12:58:23)
Życiodajna kropla wody — zaoszczędzona nie tylko zmniejsza rachunki, ale pozwala żyć innym.

Życiodajna kropla wody — zaoszczędzona nie tylko zmniejsza rachunki, ale pozwala żyć innym.

Woda ma takie właściwości, że kapie, cieknie, przecieka... Niekontrolowane przecieki nie tylko podnoszą nasze rachunki, ale uszczuplają globalne zasoby wody. Warto więc zadbać i o te zasoby i o komfort naszych finansów.

Słodka woda to jeden z najcenniejszych, a jednocześnie najrzadziej występujących zasobów naturalnych – stanowi zaledwie 2,5 proc. całej wody na Ziemi.

Człowiekowi potrzebna jest nie tylko do picia, ale też by mógł przygotować sobie pożywienie oraz do spełniania podstawowych potrzeb sanitarnych. Bez niej nie byłaby też możliwa produkcja żywności – hodowla zwierząt i roślin.
Jednak, jak przewiduje WHO, do 2025 roku już połowa ludności żyć będzie w strefach zagrożonych tzw. stresem wodnym. Oznacza to, że zasoby wody będą niewystarczające w stosunku do potrzeb lub też jej niska jakość spowoduje, że nie będzie ona zdatna do użycia.

Każdy zaoszczędzony litr wody, to realnie oszczędzone pieniądze, więc mniejsze rachunki.

Przeciętny Amerykanin zużywa do 500 litrów wody na dobę, Europejczyk ok. 200 litrów na dzień, Polak ok. 160 litrów dziennie, natomiast mieszkaniec Afryki może wykorzystać w ciągu dnia mniej niż 10 litrów! Warto sobie uświadomić, że 10 litrów wody to tyle, ile Europejczyk jednorazowo zużywa na spłukanie wody w toalecie.

Od postawy nas wszystkich zależy ilość i stan wody pitnej na całej planecie, dlatego warto myśleć globalnie, działając jednocześnie lokalnie – w domu, pracy, szkole czy przedszkolu.
Oto 10 prostych zasad, które pomogą nam oszczędzać wodę bez utraty komfortu jej używania.
1. Zakręcaj wodę podczas golenia oraz mycia zębów, a do płukania ust przygotuj sobie wcześniej kubeczek z wodą.
2. Bierz szybki prysznic, zamiast kąpieli.
3. Jeśli koniecznie chcesz wziąć kąpiel napełnij wannę w 1/3 jej pojemności – tyle wystarczy – po wejściu do wanny poziom wody podniesie się.
4. Najlepiej zamontuj w toalecie spłuczkę z opcją „oszczędne spłukiwanie”. Nie wyrzucaj też do toalety resztek jedzenia, fusów z kawy czy herbaty – to także konieczność jej dodatkowego spłukania. Pamiętaj – jedno spłukanie wody w toalecie to od 7 do 10 litrów wody.
5. Zawsze sprawdzaj czy kran jest dobrze zakręcony.
6. Zamontuj baterie jednouchwytowe – regulacja temperatury za pomocą 2 uchwytów trwa dłużej i powoduje większe straty wody. Warto też zainstalować na nim tzw. perlator, który napowietrza strumień wody, dzięki czemu jest on silniejszy, a jednocześnie ilość zużytej wody się zmniejsza.
7. Naczynia najlepiej myć w zmywarce, która zużyje mniej wody, niż potrzebne jest do mycia ręcznego. Jeśli nie masz zmywarki – napełnij komorę zlewu wodą z płynem, a następnie naczynia płucz pod niewielkim strumieniem bieżącej wody.
Zmywarki lub pralki używaj, gdy są pełne lub skorzystaj z programu oszczędnego, np. „pół wkładu”.
8. Latem trawnik wystarczy podlewać co 5-7 dni. Najlepiej robić to wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, gdy jest najchłodniej, co pozwoli zredukować straty wody powstałe w wyniku jej odparowania.
9. Jeśli to możliwe zbieraj deszczówkę – doskonale posłuży np. do podlania kwiatów.
10. Zaangażujmy w te działania całą rodzinę – także dzieci. Kr

EKSPERT
Anna Słaboń, psycholog
Aby budować proekologiczną świadomość dorosłych, warto zaczynać, kiedy przyszli dorośli jeszcze są dziećmi. A najbliższe dzieciom miejsca – czyli dom, przedszkole czy plac zabaw, to przestrzenie, w których naturalnie uczą się one zarówno od dorosłych, jak i od rówieśników. To, co wspiera uczenie się nowych nawyków u dzieci jest pewna spójność środowisk, w których przebywają. Jeżeli np. oszczędzanie wody, staje się równie ważnym argumentem zarówno w domu, jak i przedszkolu, dzieciom łatwiej jest przyswoić zachowanie, z którym często mają do czynienia. Jeżeli zatem zobaczą, że mama czy tata zakręcają kran podczas wspólnego mycia zębów, to jest duża szansa, że w obecności rodziców, a w przyszłości także dla samych siebie będą postępować w podobny sposób.Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB