Aby ciepła woda była zdrowa, czyli jak uniknąć zakażenia bakterią Legionelli

2011-06-24 11:31:27 (ost. akt: 2011-06-22 16:32:36)

Domowa instalacja ciepłej wody użytkowej może stać się źródłem zakażenia Legionellą, wywołującą ciężką formę zapalenia płuc. Aby uniknąć zakażenia, warto zainstalować przepływowe podgrzewacze i filtry wody.

Zamontowanie przepływowego ogrzewacza eliminuje konieczność utrzymywania stałej ilości ciepłej, stojącej wody

Zamontowanie przepływowego ogrzewacza eliminuje konieczność utrzymywania stałej ilości ciepłej, stojącej wody

Autor zdjęcia: Dafi

Tzw. „choroba legionistów“ to ciężka forma zapalenia płuc, wywoływana przez bakterię zwaną Legionellą, która rozwija się w stojącej ciepłej wodzie. Zagrożenie zakażeniem nie dotyczy wyłącznie otwartych zbiorników wodnych w okresie letnim, ale także domowych instalacji c.w.u.

Bakterie lubią ciepło i spokój
Idealnym środowiskiem dla rozwoju bakterii Legionelli są miejsca, gdzie temperatura stojącej wody wynosi 22-55 st. C. A taka właśnie temperatura standardowo panuje w zasobnikach wody czy tzw. bojlerach. Dodatkowo, dobre siedlisko dla bakterii stanowią osady kamienia kotłowego.
W Polsce nie prowadzi się statystyk zachorowań na „chorobę legionistów“ czy lżejszą odmianę zakażenia przypominającą grypę. Często schorzenia te nie są też odpowiednio rozpoznawane. A zagrożenie jest realne — szacuje się, że w przypadku zachorowania śmiertelność wynosi 10 proc. osób prawidłowo leczonych.

Domowa instalacja bez zagrożeń
Z powyższych powodów, osobom bardziej narażonym na infekcje układu oddechowego (starszym, o obniżonej odporności, chorującym na płuca), a także rodzicom małych dzieci polecane są rozwiązania, które minimalizują ryzyko zakażenia Legionellą.
— Dobrą alternatywę stanowią tu przepływowe podgrzewacze wody, które pobierają z instalacji i podgrzewają aktualnie potrzebną nam ilość wody w momencie jej przepływu — przekonuje Dariusz Stępień z firmy produkującej urządzenia instalacyjne. — Dzięki temu unikamy konieczności utrzymywania stałej ilości ciepłej wody w zamkniętych zbiornikach, takich jak bojlery czy zasobniki kotłowe.
Nowoczesne podgrzewacze pozwalają na zapewnienie odpowiedniej ilości ciepłej wody dla czteroosobowej rodziny, a korzystanie z nich daje dodatkowo spore oszczędności w zużyciu energii.

Filtry ochronią przed kamieniem
Żeby dodatkowo zabezpieczyć się przed ewentualnością zakażenia, a przy okazji zapewnić sobie naprawdę czystą wodę, możemy zamontować w naszej instalacji przepływowe filtry wody. System takich filtrów eliminuje liczne szkodliwe substancje oraz zapobiega tworzeniu się w instalacji kamienia kotłowego. Filtry mogą być instalowane pojedynczo lub w dowolnych konfiguracjach bezpośrednio na rurze doprowadzającej wodę — zarówno w domach, jak i w mieszkaniach. Dzięki wyeliminowaniu z wody użytkowej uciążliwych osadów wapnia, czyli właśnie kamienia, uniemożliwimy rozwój bakterii Legionelli w domowych instalacjach i zasobnikach.

Rafał Śliwiak

Komentarze (1)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Pytanie #1140681 | 193.33.*.* 12 lip 2013 11:31

    Nie wystarczy zastosować lampy UV?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz