Geodeta jest niezbędny przy budowie domu

2019-03-11 10:11:52 (ost. akt: 2019-03-11 10:12:37)

Zaczynasz budowę nowego domu lub chcesz rozbudować stary? Chcesz doprowadzić przyłącze sieci uzbrojenia terenu do swojego domu lub zaktualizować mapę nieruchomości? Bez współpracy z geodetą się nie obejdzie.

Zanim rozpoczniemy budowę domu, musimy mieć jego projekt dostosowany do warunków terenowych, a ten powstaje w oparciu o mapę sporządzoną przez geodetę

Zanim rozpoczniemy budowę domu, musimy mieć jego projekt dostosowany do warunków terenowych, a ten powstaje w oparciu o mapę sporządzoną przez geodetę

Autor zdjęcia: Archiwum

Spróbujmy odpowiedzieć sobie na pytanie, czym zajmuje się geodeta. Najprościej byłoby odpowiedzieć — sporządzaniem map. Jednak sporządzanie map jest tylko wycinkiem obszaru jego działania. Geodeci uczestniczą bowiem w realizacji różnego rodzaju budowli (naziemnych, nadziemnych, podziemnych), prowadzą obsługę montażu, dokonują pomiaru odkształceń i przemieszczeń budowli oraz końcową inwentaryzację powykonawczą.

Wracając do mapy — sporządzona przez geodetę mapa do celów projektowych jest dokumentem niezbędnym przy ubieganiu się o pozwolenie na budowę oraz przy wykonywaniu projektu architektoniczno-budowlanego lub projektu zagospodarowania działki.

Kolejnym etapem realizacji inwestycji jest geodezyjne opracowanie dokumentacji projektowej w celu wytyczenia obiektu budowlanego w terenie. Jest to niezbędna czynność dla każdego inwestora, bez której nie można rozpocząć budowy domu. Ustawa prawo budowlane nakłada na inwestora obowiązek przestrzennego usytuowania obiektu budowlanego zgodnie z projektem budowlanym, w szczególności zachowania odpowiednich odległości względem granic nieruchomości, obiektów istniejących i projektowanych.

Zadaniem geodety jest także wyznaczenie w terenie odcinków sieci uzbrojenia terenu, tzw. przyłączy, dochodzących do istniejących bądź projektowanych budynków. Obecnie wykonanie przyłączy nie wymaga pozwolenia na budowę, a mimo to, jako praca wymagająca zgłoszenia pracy budowlanej — jest robotą wymagająca geodezyjnego wytyczenia i inwentaryzacji powykonawczej.
Efektem inwentaryzacji powykonawczej wybudowanych obiektów — domu, sieci uzbrojenia terenu — jest... mapa inwentaryzacji.

Co jeszcze? Geodeta wykonuje podziały, rozgraniczenia, scalenia działek, bada księgi wieczyste, wykonuje badania osiadania, przemieszczania i odkształcania budowli: pomiary osiadania i przemieszczania zapór wodnych, kominów.
Podsumowując — geodeta jest niezbędny przy realizacji wszelkiego rodzaju budów.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB