Zróbmy fachowy remont, by nasz balkon stał się bezpieczny

2011-07-11 10:24:24 (ost. akt: 2011-07-05 13:27:54)

Gdy na krawędziach i spodzie balkonu pojawią się białe nacieki i wykwity, najwyższy czas na remont. Balkon stanie się dla nas miejscem odpoczynku tylko wtedy, gdy będzie w pełni bezpieczny.

Remontu mogą wymagać zarówno stylowe balkony w starszym budownictwie, jak i te nowoczesne, wykonane zaledwie kilkanaście lat temu

Remontu mogą wymagać zarówno stylowe balkony w starszym budownictwie, jak i te nowoczesne, wykonane zaledwie kilkanaście lat temu

Autor zdjęcia: Shutterstock

Remont przeprowadzić możemy na dwa sposoby, w zależności od położenia progu drzwi balkonowych względem powierzchni płyty. Gdy próg jest na równi z płytą, musimy skuć jej wierzchnią warstwę, wykonać izolację przeciwwilgociową, zamontować obróbki blacharskie i odtworzyć płytę dociskową. Podkuwać betonu nie musimy, gdy powierzchnia płyty leży kilka centymetrów niżej od poziomu progu. Wówczas izolację układamy na istniejącej warstwie i wylewamy na niej płytę dociskową.

Szczelna izolacja przeciwwodna
Dobrym sposobem uszczelnienia balkonu jest wykonanie izolacji przeciwwodnej z dwuskładnikowej hydroizolacji, dostępnej wraz z taśmami do zabezpieczania krawędzi i dylatacji. Taśmy te wtapiamy nad krawędzią, łącząc ścianę z płytą, oraz w miejscu przebiegu wszelkich dylatacji. Spód i czoło płyty zabezpieczamy obróbką blacharską, która musi stanowić przedłużenie warstwy uszczelniającej (taśma musi zachodzić na blachę).
Hydroizolację nakładamy w dwóch warstwach. Prace rozpoczynamy od miejsc, w których wtapiamy taśmy lub narożniki uszczelniające. Do nałożenia drugiej warstwy izolacji przystępujemy po całkowitym wyschnięciu pierwszej (ok. 3-4 godz). Warstwę tę nanosimy prostopadle do pierwszej, za pomocą pacy lub pędzla.

Zabezpieczmy krawędzie i zbrojenie
Gdy płyta żelbetowa balkonu jest poważnie zniszczona, wówczas technika odtworzenia jej pierwotnych kształtów jest bardziej złożona. Po skuciu płyty do „zdrowego“ betonu, oczyszczamy wystające zbrojenie z rdzy i zabezpieczamy farbą przeciwrdzewną. Potem pręty i oczyszczony beton pokrywamy warstwą kontaktową z zaprawy wzbogaconej emulsją elastyczną.
Dla szybkiego wyrobienia nowych krawędzi, możemy wykonać mini szalunek z listew tynkarskich. Jeszcze przed zaschnięciem warstwy kontaktowej, wypełniamy szalunek właściwą zaprawą. Przez kilka dni powinniśmy chronić wykonane reperacje przed działaniem słońca, wiatru i deszczu.

Pewne mocowanie balustrady
Jeśli balustrada nie zachowuje stabilności, musimy ją porządnie zamocować. Po rozkuciu miejsc zakotwienia balustrady, odpyleniu i zwilżeniu wodą, mocowanie odtwarzamy szybkowiążącą zaprawą montażową. Gniazda połączeniowe wypełniamy zaprawą w miarę szybko, gdyż w optymalnych warunkach wiąże ona w ciągu ok. 15 minut. O naprawioną balustradę oprzeć się będziemy mogli już po kilkunastu godzinach.

Dobrać klej, fugę i silikon
Zwykle do wykończenia płyty balkonowej wybieramy płytki ceramiczne, gresowe lub kamienne. Do ich przyklejania powinniśmy użyć specjalistycznej zaprawy o zwiększonej elastyczności. W przypadku płytek mogących ulegać przebarwieniom w kontakcie z cementem szarym, musimy użyć kleju na bazie cementu białego.
Pomiędzy warstwą izolacyjną a płytkami nie zostawiamy wolnej przestrzeni: klejem pokrywamy całkowicie zarówno podłoże, jak i spody płytek. Ściany przy płycie balkonowej zabezpieczamy cokolikiem z płytek (10 cm ), wykończonym od góry flizówką lub silikonem budowlanym. Silikonu użyjemy również w miejscu połączenia okładziny płyty z cokolikiem. Spoiny między płytkami wypełniamy wybraną fugą.

Systemowo, warstwa na warstwę
Piotr Idzikowski, ekspert producenta chemii budowlanej

Do naprawy balkonu możemy zastosować system do naprawiania elementów betonowych i żelbetowych Atlas Betoner. Zaleca się go w przypadku spękań powierzchni lub odspojenia fragmentów betonu i odsłonięcia zbrojenia. Technologia naprawy polega na naniesieniu kolejnych warstw z zapraw cementowych, nadających uszkodzonym elementom odpowiednią nośność, odporność i estetykę.
System składa się z trzech zapraw: kontaktowej, wyrównawczej i szpachlowej. Wszystkie zaprawy są mrozo- i wodoodporne. System może być dodatkowo uzupełniony elementami hydroizolacji Atlas Woder Duo, gdy niezbędne jest wykonanie wodoszczelnej warstwy zabezpieczającej.

Rafał Śliwiak

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB