Na tarasie w pełnej krasie, czyli odporne i wytrzymałe płytki klinkierowe

2011-07-12 10:44:33 (ost. akt: 2011-07-05 13:46:49)

Aby nasz taras był estetyczny, funkcjonalny, a przy tym nie kosztował fortuny, do jego wykończenia warto wybrać płytki klinkierowe. Łączą one w sobie piękno z trwałością i jakością wykonania.

Kompletne systemy podłogowe i schodowe z klinkieru pozwalają na harmonijne połączenie ze sobą poszczególnych elementów zewnętrznych naszego domu

Kompletne systemy podłogowe i schodowe z klinkieru pozwalają na harmonijne połączenie ze sobą poszczególnych elementów zewnętrznych naszego domu

Autor zdjęcia: Kwadrat

— Płytki klinkierowe przypominają wyglądem terakotę, są jednak od niej dużo trwalsze — wyjaśnia Sylwia Kucko z salonu Kwadrat w Olsztynie. — Ze względu na bardzo niską nasiąkliwość, są odporne na mróz. Ich niewrażliwość na warunki atmosferyczne powoduje, że przez długie lata wyglądają jak nowe, nie zmieniając swojej barwy i właściwości.

Materiał trwały i łatwy w pielęgnacji
Klinkier jest wytrzymały na nacisk, odporny na ścieranie i zarysowania. Nie brudzi się, łatwo go utrzymać w czystości i pielęgnować. Płytki klinkierowe możemy stosować zarówno na tarasy zadaszone, jak i odkryte. Wykorzystanie ich na elewacji, przekłada się na bezproblemową eksploatację i brak konieczności odnawiania jej co pewien czas.
Klinkier dostępny jest w szerokiej gamie kolorystycznej: od tradycyjnej ceglastej czerwieni, przez różne odcienie beżu i szarości, po brązy i grafity. Możemy wybrać płytki jednobarwne lub cieniowane. Technologia produkcji sprawia, że występują różnice barw między poszczególnymi elementami z klinkieru. Stwarza to niepowtarzalny efekt kolorystyczny na ułożonych powierzchniach.

Sprawdzi się nie tylko na tarasie
Na rynku możemy znaleźć kompletne systemy schodowe, podłogowe i elewacyjne płytek klinkierowych — szkliwionych i nieszkliwionych.
— Poza płytkami podstawowymi, składają się na nie: stopnice, narożniki, kształtki, cokoły proste i schodowe oraz płytki elewacyjne i parapety — wylicza Sylwia Kucko. — Pozwala to na szerokie zastosowanie tych systemów w strefach wejściowych do budynków, na schodach wewnętrznych i zewnętrznych, tarasach, elewacjach, parapetach, a także na ogrodzeniach i elementach małej architektury.
Za układanie klinkieru lepiej nie brać się samemu. Powinien zająć się tym fachowiec, który będzie ściśle przestrzegał zaleceń producenta (odpowiedni klej, właściwa szerokość fugi, wykonanie dylatacji). A tylko właściwe ułożenie zagwarantuje nam trwałość i doskonały wygląd okładziny przez długie lata.

A może jednak zbudujemy taras drewniany
Tarasy drewniane zwykle są konstrukcjami ażurowymi, opartymi na betonowych stopach, które je podtrzymują. Budowa takiego tarasu nie jest skomplikowana, można więc obyć się bez pomocy fachowca i wykonać ją samodzielnie. Gdy już zdecydujemy, w którym miejscu chcemy taras postawić, musimy wyznaczyć jego kształt i rozmiary. Zanim zaczniemy wykonywać fundamenty, czasem konieczne będzie wyrównanie podłoża.
Wybierając drewno do budowy tarasu, warto wziąć pod uwagę drewno egzotyczne. Jego ciemna barwa znakomicie skomponuje się z zielenią ogrodu, a każdy z elementów będzie cieszył nasze oczy niepowtarzalnym rysunkiem. Drewniana nawierzchnia wygląda oryginalnie, wydaje się lekka, nie przytłacza nawet wtedy, gdy pokrywa duże płaszczyzny. Drewno ma doskonałe właściwości izolacyjne, dlatego zawsze wydaje się ciepłe.

AB

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB