Ciepła brama w sam raz na zimę!

2019-11-05 09:21:11 (ost. akt: 2019-11-05 09:25:46)

Chcemy czy nie — garaż, szczególnie taki w bryle domu, odbiera z tego domu nieco ciepła. Szczególnie bramą, nawet zamkniętą, ale źle wyizolowaną — ciepło ucieka w zastraszającym tempie. Co zrobić, by zmniejszyć straty i zatrzymać je w domu?

Ciepła brama w sam raz na zimę!

Autor zdjęcia: Pixabay

Zasadniczo odpowiedź jest bardzo prosta: nabyć ciepłą bramę garażową! Wiadomo jednak, że powiedzieć łatwiej, niż zrobić. Dlatego podpowiadamy, na jakie elementy bramy garażowej trzeba zwrócić szczególną uwagę, zwłaszcza wtedy, gdy nasz garaż jest ogrzewany. Lub gdy, choć bez grzejników, znajduje się w bryle budynku — wtedy też należy garaż uznać za w jakimś stopniu ogrzewany. W takich sytuacjach izolacyjność ścian i stropu sąsiadujących z nim pomieszczeń jest gorsza, niż przegród zewnętrznych. Stąd niejeden fachowiec stwierdzi, że garaż w bryle domu to same problemy, a architekci polecać będą budowanie garażu jako obiektu jedynie dostawionego do zasadniczej bryły domu, z zachowaniem termoizolacji jak dla przegród zewnętrznych.

Jeśli jednak nasz garaż jest w bryle — też są na niego sposoby. Wystarczy, że zastosujemy dobrą ciepłą bramę garażową. Ale dobrą, znaczy jaką?

Brama segmentowa

To ten rodzaj bram ma najwyższe parametry termoizolacyjne. Wszystko dlatego, że segmenty, z których jest zbudowana, wypełnia pianka poliuretanowa o właściwościach termoizolacyjnych, a więc są stale ocieplone. Tyle, że nie każda brama segmentowa będzie ciepła. Co dalej?


Współczynnik przenikania ciepła U

To najważniejszy parametr, od którego zaczynamy rozmowę ze sprzedawcą. Im niższy, tym lepszy. Uważajmy tylko, by wartość U dotyczyła całej bramy — a nie jej poszczególnych segmentów. Wielka sztuka: zaizolować jeden panel…! Przy standardowej piance grubości 40 mm współczynnik U dla segmentu wynosi około 0,5 W (m2K), a więc jest bardzo niski. A jednak na rynku bramy o takich parametrach nie znajdziemy, bo nie da się tak zaizolować całego jej obwodu i połączeń pomiędzy poszczególnymi segmentami. Przyjmuje się zatem, że współczynnik U na poziomie 1 W (m2K) dla całej bramy jest wynikiem bardzo dobrym, a wręcz celującym.

Segmentów mało i szerokie!

Łączenie poszczególnych segmentów tak, by przepuszczały jak najmniej ciepła — to największy problem. Czasem producenci projektują ich konstrukcję w taki sposób, by sekcje były maksymalnie szerokie i by było ich możliwie mało, ograniczając w ten sposób do minimum ruch powietrza pomiędzy nimi.

Dodatkowy system uszczelnień

Dodatkowa uszczelka obwodowa zabezpieczy płaszcz bramy wzdłuż wszystkich krawędzi, niwelując mostki termiczne, które powstają na ościeżnicy, oraz podwójna uszczelka dolnego panelu, gumowa i szczotkowa, która ogranicza wnikanie wilgoci i wiatru — ot, cały system. Dodatkowo montuje się także dodatkową uszczelkę na górnym panelu lub bezpośrednio na nadprożu.

Montaż specjalny

Ciepła brama garażowa wymaga specjalnego montażu, bo bardzo istotna jest grubość ściany. W tych jednowarstwowych bramę należy zamocować dokładnie w połowie jej grubości. Przy grubszych dwu- i trójwarstwowych, bramę montuje się jak najbliżej warstwy ocieplenia. Wszystko po to, by zapobiegać ucieczce ciepła z pomieszczenia. Niektórzy producenci proponują zamontowanie ościeżnicy z przegrodą termiczną, dzięki której konstrukcja bramy nie ma bezpośredniej styczności ze ścianą, co jeszcze bardziej ogranicza starty energii cieplnej.

Wentylacja obowiązkowa!

Przedobrzyć nie wolno w żadną stronę: całkowicie szczelna brama garażowa może powodować zbyt dużą wilgotność powietrza, a tej nie pozbędziemy się otwierając bramę jedynie w czasie wyjazdu i wjazdu z garażu. Wtedy pleśnie i grzyby, a do tego jeszcze rdzę mamy jak w banku! Dlatego nawet ogrzewany garaż powinien być wietrzony. Najlepiej kupić więc bramę z czujnikiem wilgotności, który — gdy odczyta zbyt dużą wilgotność, lekko uniesie się lub specjalny mechanizm odchyli górny panel bramy. I umożliwi przewiew!
Magdalena Maria Bukowiecka


Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB