Sama woda nie wystarczy, czyli usuwanie zabrudzeń po remoncie

2011-08-02 10:00:00 (ost. akt: 2011-07-26 12:34:52)

Aby radości z efektów letniego remontu nie popsuło nam mozolne sprzątanie po nim, warto zawczasu zaopatrzyć się w odpowiednie środki czyszczące.

Efektywne usunięcie zabrudzeń po remoncie może nastręczyć nam niemałych trudności

Efektywne usunięcie zabrudzeń po remoncie może nastręczyć nam niemałych trudności

Autor zdjęcia: Atlas

Wszechobecny pył, zachlapane klejem płytki, resztki cementu na ścianach i podłodze. Podczas prac remontowych i budowlanych zabrudzenia powstają wyjątkowo łatwo. Nawet dokładne zabezpieczenie miejsc robót ochronnymi foliami i uważne wykonywanie kolejnych czynności nie są w stanie całkowicie wyeliminować problemu.

Dobrze usuwa zaschnięte zaprawy
Świeże zabrudzenia wystarczy zazwyczaj przemyć dokładnie ciepła, czystą wodą. Większym problemem są te, które zdążyły już zaschnąć.
— Do likwidacji pozostałości po różnego typu zaprawach cementowych i wapiennych, np. klejach do okładzin, fugach czy zaprawach tynkarskich, przydaje się Atlas Szop — zapewnia Tomasz Wojtynek z firmy produkującej chemię budowlaną. — Jest to skoncentrowany środek, który w zależności od stopnia rozcieńczenia zmywa nawet najstarsze zabrudzenia.
Do czyszczenia z wykorzystaniem preparatu najlepiej użyć szczotki lub gąbki. Miejsca zanieczyszczone zaprawą cementową należy lekko nasączyć wodą. Następnie, w zależności od rodzaju i stopnia zabrudzenia, rozcieńcza się preparat z wodą (maksymalnie w stosunku 1:15) i rozprowadza na podłożu. Szczególnie mocno zaschnięte resztki zapraw należy nasączyć płynem bez rozcieńczania. Potem warto odczekać kilka minut, żeby płyn zaczął działać, a następnie zmyć go np. gąbką i dokładnie spłukać wodą. Po zakończeniu czyszczenia, całość oczyszczonej powierzchni trzeba dokładnie zmyć wodą.

Chronić fugi przed rozpuszczeniem
— Przy używaniu preparatu trzeba zachować szczególną ostrożność, jeśli na czyszczonej powierzchni znajduje się zaprawa na bazie cementu — wyjaśnia Tomasz Wojtynek. — Przemycie fugi nierozcieńczonym preparatem może się bowiem skończyć jej rozpuszczeniem lub przebarwieniem.
Do skutecznego usuwania plam po emulsjach gruntujących, farbach, dyspersyjnych tynkach elewacyjnych oraz zabrudzeniach po pigmencie z zapraw do fugowania służy podobny specjalistyczny preparat. Sposób jego użycia jest również analogiczny: rozcieńcza się go wodą (maksymalnie w stosunku 1:5) i rozprowadza na podłożu. Najbardziej dokuczliwe zabrudzenia należy nasączyć płynem bez rozcieńczania. Aby preparat zaczął skutecznie działać potrzeba ok. 15 minut.

Krzysztof Bieniek

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB