Jaki tynk na fasadę budynku, tradycyjny czy cienkowarstwowy?

2011-08-19 10:00:00 (ost. akt: 2011-08-16 12:49:17)

Tynk na elewacji musi trwały, odporny na działanie warunków atmosferycznych i łatwy w czyszczeniu. Będzie przecież wizytówką naszego domu przez długie lata.

Dobór właściwego rodzaju tynku pozwoli nam na wykonanie efektownej elewacji każdego domu

Dobór właściwego rodzaju tynku pozwoli nam na wykonanie efektownej elewacji każdego domu

Autor zdjęcia: Benjamin Moore

Na rynku dostępne są różne rodzaje tynków, a każdy z nich ma określone właściwości. Np. tynki cienkowarstwowe kładzione są na izolacji termicznej, a bezpośrednio na murze najlepiej zastosować tradycyjne tynki trójwarstwowe.
Do niedawna najczęściej stosowane były tradycyjne tynki cementowo-wapienne, przygotowywane na budowie. Można je układać na większości materiałów, z których powstają ściany zewnętrzne. Zapobiegają one zawilgoceniu ścian i poprawiają ich właściwości termoizolacyjne. Sprawdzone są też tynki cementowe, kładzione wszędzie tam, gdzie mur ma kontakt z wodą (np. na ścianach fundamentowych piwnic) oraz na powierzchniach narażonych na uszkodzenia mechaniczne (np. na klatkach schodowych).
Elewacje z tynków tradycyjnych są najczęściej białe — aby nadać im kolor, wystarczy pomalować je farbą do ścian zewnętrznych. Tynki cementowe i cementowo-wapienne są dość trwałe, ale szybko się brudzą. Nie da się tych zabrudzeń zmyć wodą czy wyszorować, jedynym wyjściem jest wykonanie nowej warstwy tynku.
Tynki cienkowarstwowe w porównaniu z tradycyjnymi mają dużo większy wybór kolorów i faktur. Są łatwe w wykonaniu — nakłada się jedną ich warstwę (1-5 mm) na płyty styropianu lub wełny mineralnej. Tynki te można też kłaść na betonie, tynkach cementowych lub cementowo-wapiennych. Są trwałe, odporne na działanie wody i czynniki klimatyczne.
Cienkowarstwowe tynki mineralne cechuje dobra przepuszczalność pary wodnej. Dostępne w niewielkiej gamie barw, często malowane są farbami elewacyjnymi. Tynki polimerowe (żywiczne, w tym akrylowe) są z kolei dość szczelne, co utrudnia oddychanie ściany, mają natomiast szeroki wybór kolorów. Zalety obu rodzajów łączą w sobie tynki silikonowe. Nie blokują przenikania pary wodnej, zwiększają trwałość muru, ulegają samooczyszczaniu w czasie opadów. Analogiczne zalety mają tynki silikatowe. Są one też elastyczne, dobrze pokrywają małe rysy powstałe w tynkach tradycyjnych.

Anna Banaszkiewicz

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB