Praktyczne przyrządy pomocne w bezpiecznym i precyzyjnym wierceniu

2011-08-22 10:00:00 (ost. akt: 2011-08-16 12:57:30)

Wiercenie czy wkręcanie nastręcza trudności szczególnie, gdy czynności te wykonujemy w niewygodnej pozycji nad głową, na skosach czy też w okrągłych przedmiotach . Wtedy przydadzą nam się do pomocy dodatkowe przyrządy.

Zastosowanie stojaka wiertarskiego pomoże nam w pracy na powierzchniach o różnym kącie nachylenia czy w nawiercaniu okrągłych przedmiotów

Zastosowanie stojaka wiertarskiego pomoże nam w pracy na powierzchniach o różnym kącie nachylenia czy w nawiercaniu okrągłych przedmiotów

Autor zdjęcia: Wolcraft

Należą do nich przenośny stojak wiertarski oraz adapter kątowy do wkrętarek. Taki zestaw powinien umożliwić nam precyzyjną i bezpieczną pracę.

Praktyczny stojak o wielu funkcjach
Po zamocowaniu wiertarki w gnieździe stojaka (o standardowym eurokołnierzu 43 mm), zyskujemy możliwość precyzyjnego wiercenia w poziomie, pionie oraz pod kątem (od +45 st. do -45 st.). Zadanie ułatwia nam pochylna, dwukolumnowa prowadnica z podziałką kątową oraz dodatkowy uchwyt zabezpieczający przed przemieszczeniem się prowadnicy. Pożądaną głębokość otworu gwarantuje ogranicznik głębokości wiercenia.
Cztery otwory w podstawie stojaka pozwalają na przykręcenie go do blatu. Wyposażony został on też w tzw. „rowek V“ pomocny w precyzyjnym nawiercaniu przedmiotów okrągłych. W uchwycie urządzenia znalazł się schowek na wiertła. Przystawka posiada gniazdo do podłączania odciągu usuwającego uciążliwy pył. Kształt jej podstawy ułatwia wykonywanie otworów dokładnie pośrodku powierzchni bocznej płyty meblowej lub deski.

Aby było nam łatwiej w zakamarkach
Kłopoty związane z operowaniem elektronarzędziami w wąskiej przestrzeni mogą każdemu majsterkowiczowi przysporzyć sporo stresu. Rozwiązaniem tych problemów może być adapter kątowy, umożliwiający wiercenie lub wkręcanie w sytuacji, gdy dostęp do miejsca wykonywania robót jest utrudniony.
Dobrze sprawdza się on zwłaszcza przy pracach z płytami gipsowo-kartonowymi i drewnem, gdy często mamy do czynienia z uciążliwym podejściem do obrabianego materiału, np. w zakamarkach poddasza. Niewielkie urządzenie zamocowane do wkrętarki lub wiertarki pozwala na wygodną pracę pod kątem 90 st. Dzięki małym rozmiarom (wymiary części kątowej to 48 mm włączając w to 25 mm bitu), adapter jest narzędziem niezwykle funkcjonalnym i poręcznym. Współpracuje z wiertarkami i wkrętarkami o prędkości obrotowej do 5000 obr./min. Przekładnia wyposażona została w łożysko kulkowe. Adapter ma też gniazdo z magnesem do wszystkich rodzajów końcówek i wierteł z trzpieniem sześciokątnym.

Krzysztof Bieniek

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB