Warmia i Mazury jak Toskania i Prowansja

2020-10-01 13:54:24 (ost. akt: 2020-10-01 14:08:06) Artykuł sponsorowany

O złotych proporcjach wg Leonarda da Vinci, o Warmii i Mazurach pięknych tak samo jak włoska Toskania i francuska Prowansja oraz o cegle, która, choć stara — wciąż zachwyca — opowiada Tomasz Lella, architekt z Olsztyna, właściciel Studia Architektonicznego „Pantel”.

Warmia i Mazury jak Toskania i Prowansja
— Dlaczego niektóre domy wydają nam się piękne? Dlaczego zdają się pasować do otoczenia i krajobrazu — a inne mniej? Jaka jest tego przyczyna?
— Odwołam się tutaj do złotego podziału Leonarda da Vinci i człowieka witruwiańskiego, który ukazuje idealne proporcje ludzkiego ciała. To z jednej strony geometria ciała, a z drugiej — matematyczne spostrzeżenie mistrza renesansu. Prostota pokazująca zasady kompozycji i ideał.

— Czy zatem jest jakiś przepis na określenie piękna lub idei piękna architektury regionu Warmii i Mazur?
— Według zacytowanych wyżej złotych proporcji matematycznych istnieje prosty przykład na piękno. Im mniej skomplikowana jest bryła, tym lepszy będzie efekt końcowy. Taki również powinien być projekt, wykonywany od ogółu do szczegółu — nie odwrotnie. Nie powinno się zaczynać od detali, kiedy podstawowa forma bryły nie jest jeszcze znana. Architekt wykonujący projekt, podobnie jak w rozgrywce szachowej — powinien przewidywać każdy ruch inwestora do przodu i znaleźć na niego projektową odpowiedź.

— Napisał pan książkę pt. „Piękno ocalone”, w której porównał pan architekturę Warmii i Mazur do architektury Toskanii i Prowansji. Czym kierował się pan porównując te na pozór bardzo różne regiony?
— Piękno regionu Warmii i Mazur tkwi w prostocie. Taka była idea budowania przed wiekami. Prosta, zwykła bryła budynków z naturalnych materiałów: cegły, kamienia, dachówki — one zawsze się sprawdzają, podobają i taki stan rzeczy potrwa jeszcze przez kolejne wieki.

https://m.wm.pl/2020/10/orig/tomek-18-wiz-2-650475.jpg

— Czy cegła czerwona przeżywa obecnie swój — niech będzie z włoska: renesans?
— Cegła jest wspaniałym materiałem. Różne jej odcienie i wymiary powodują, że znajduje coraz większe grono swoich zwolenników. W moich projektach domów Warmii i Mazur cegła jest jednym z podstawowych materiałów.

— A zatem jakie powinny być domy na Warmii i Mazurach?
— Przede wszystkim bardzo ważny jest porządek architektoniczny i zachowanie ładu urbanistycznego. Proste i nieskomplikowane domy nawiązujące do regionu i tradycji będą zawsze porządkowały przestrzeń. Jeżeli chcemy, aby ten region zachował swoją tożsamość na dalsze lata, powinno projektować się i stawiać domy nawiązujące do jego tradycji. Przykłady takich domów można znaleźć na stronie www.pantel.olsztyn.pl — Katalog projektów Warmii i Mazur.

Tagi:

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  • Polecamy

Biura nieruchomości - Olsztyn, Elbląg

Przetargi - Olsztyn, Elbląg

  • Ogłoszenie