Budowa bez wstrząsów w środku miasta, czyli technologia ścian szczelinowych

2011-09-15 15:49:12 (ost. akt: 2011-09-15 15:49:05)

Ściany szczelinowe to coraz częściej stosowana technologia obudowania głębokich wykopów. Minimalizują one negatywny wpływ wstrząsów powstających w trakcie prac budowlanych, a dzięki temu doskonale sprawdzają się przy inwestycjach na gęsto zabudowanym terenie.

Do pogłębiania szczeliny w ziemi używa się specjalnej koparki chwytakowej

Do pogłębiania szczeliny w ziemi używa się specjalnej koparki chwytakowej

Autor zdjęcia: Keller Polska

Pod określeniem „ściana szczelinowa“ kryje się metoda konstrukcyjna, wykorzystywana przy posadowieniu dużego obiektu oraz przy wykonywaniu głębokich wykopów. Te ostatnie mogą sięgać nawet do głębokości 30 m. Niewątpliwą zaletą ściany szczelinowej jest też jej duża sztywność oraz możliwość wykorzystania nie tylko jako elementu wspomagającego proces budowy. Służyć może ona zarówno jako podziemna ściana lub też fundament budynku.
— Takie rozwiązanie pozwala znacznie skrócić czas prac, a także ograniczyć koszty — ocenia Mirosław Zdunek, inżynier z Warmińskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego SA w Olsztynie. — Chyba jednak największą zaletą tego sposobu budowania jest możliwość przeprowadzania prac w bezpośrednim sąsiedztwie innych, istniejących już budynków.

Kilka etapów konstruowania ściany
Stworzenie konstrukcji ściany szczelinowej rozpoczyna się od zainstalowania na powierzchni gruntu żelbetonowych murków prowadzących na obu stronach ściany oraz na całej jej długości. Do pogłębiania szczeliny w ziemi używa się następnie specjalnej koparki chwytakowej. Aby zapewnić stabilność budowli i zapobiec osuwaniu się ziemi, szczelina w trakcie pogłębiania jest wypełniona zawiesiną iłową. Kiedy szczelina osiągnie już pożądaną głębokość oraz wymiary, kolejnym etapem jest przygotowanie zbrojenia. Umieszcza się w nim elementy niezbędne do instalacji kotew gruntowych, rozpór i stropów kondygnacji podziemnych. Natomiast samo betonowanie ścian szczelinowych odbywa się za pomocą jednej lub kilku rur wlewowych, w zależności od długości sekcji ścian. Wypierana zawiesina stabilizująca jest odprowadzana do zbiornika, gdzie następuje jej oczyszczenie, po czym nadaje się ona do ponownego użycia.

Mniej hałasu i mniej wstrząsów
— Technologia budowania ścian szczelinowych pozwalana na wzniesienie nowej budowli nawet w odległości 30 cm od fasady innych istniejących już zabudowań — wyjaśnia Mirosław Zdunek. — Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się wykorzystać ją podczas realizacji naszej inwestycji przy ul. Dąbrowszczaków w Olsztynie. Nowoczesny gmach „Business Centre“, który powstanie w tym miejscu, doda splendoru całej okolicy, a jednocześnie jego budowa nie odbije się negatywnie na istniejącej już w tym miejscu tkance architektonicznej.
Budowy prowadzone w technologii ścian szczelinowych mają też inną przewagę m.in. nad wylewkami tradycyjnych fundamentów. Cały proces generuje zdecydowanie mniej hałasu oraz mniej wstrząsów. Dzięki temu jest nie tylko bezpieczniejszy, ale też mniej uciążliwy dla mieszkańców żyjących w pobliżu nowo powstającej inwestycji.

Krzysztof Bieniek

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB