Ogrzewanie podłogowe, czyli ciepło płynie od stóp do głów

2011-09-21 12:12:27 (ost. akt: 2011-09-21 12:18:29)

Ogrzewanie podłogowe ma bardzo dużo zalet, ale na inwestorów czyhają też pułapki związane z jego instalacją. Jak skorzystać z tych pierwszych, nie wpadając w drugie?

Dzięki termostatowi podłogowa instalacja grzewcza włączana jest, gdy temperatura obniża się poniżej określonego poziomu

Dzięki termostatowi podłogowa instalacja grzewcza włączana jest, gdy temperatura obniża się poniżej określonego poziomu

Autor zdjęcia: Devi, Grupa Danfoss

Jedna z obiegowych opinii głosi, że tego rodzaju ogrzewanie można montować tylko w domach jednorodzinnych.
— Rzeczywiście montaż wodnego ogrzewanie podłogowego w mieszkaniu w bloku lub przy okazji drobnego remontu jest utrudniony — potwierdza Danuta Szutkowska, ekspert firmy produkującej systemy grzewcze. — Jednak w tych przypadkach jest możliwość wykorzystania elektrycznej maty podłogowej, która nie stawia przed inwestorem tak wysokich wymagań. Cienką, trzymilimetrową matę grzewczą można umieścić bezpośrednio w kleju mocującym płytki podłogowe lub w wylewce tuż pod powierzchnią podłogi.

Decyzja już na etapie planowania budowy
Z powodu konieczności położenia odpowiednio grubej warstwy izolacyjnej pod całą powierzchnią podłogi oraz wylania grubszej wylewki, wybór wodnego ogrzewania podłogowego powinien zostać dokonany już na etapie projektowania budynku. Ostatecznie zaś, gdy budynek jest jeszcze w stanie surowym.
Musimy przy tym też pamiętać o wyższym poziomie podłogi i uwzględnić to przy projektowaniu wysokości pomieszczeń oraz rozmieszczaniu otworów drzwiowych, okien balkonowych, cokołów itp. O wszelkich zmianach w projekcie domu, powinniśmy zaś koniecznie poinformować projektanta instalacji grzewczej, aby uwzględnił je przy doborze mocy urządzeń.
— Aby nie umieszczać rur grzewczych bezpośrednio pod dnem przedmiotów, które utrudniają rozprzestrzenianie się ciepła w pomieszczeniu, warto zawczasu zaplanować ustawienie dużych, masywnych mebli oraz wyposażenia, które zakrywa duże połacie podłogi — radzi Danuta Szutkowska. — Na „podłogówce” zawsze lepiej stawiać meble na nóżkach.

Jako pokrycie nie tylko płytki
Podłogi z ogrzewaniem podłogowym najczęściej pokrywa się płytkami ceramicznymi, ze względu na niski opór cieplny tego materiału. Nie oznacza to jednak, że płytki to jedyne dopuszczalne rozwiązanie. „Podłogówka“ równie dobrze może działać pod drewnem lub panelami. Musimy tylko zawczasu poinformować projektanta instalacji o wybranym materiale wykończeniowym.
Jeśli wykańczamy posadzkę drewnem, powinniśmy równomiernie rozłożyć elementy grzewcze pod podłogą (bez tzw. stref brzegowych). W ten sposób unikamy niekorzystnych dla materiału różnic w temperaturze podłogi. Stosujemy specjalne kleje i lakiery, wybieramy gatunki drewna o wysokim współczynniku przewodzenia ciepła i niskim współczynniku skurczu. Najlepiej by były to gotowe deski warstwowe, jeśli decydujemy się na drewno lite, to jego warstwa powinna być cienka.

Czy „podłogówka“ jest droga?
Danuta Szutkowska, ekspert firmy produkującej systemy grzewcze

Instalacja wodnego ogrzewania podłogowego kosztuje nieco więcej niż montaż tradycyjnych grzejników. Jednak w dłuższym okresie użytkowania przynosi wymierne korzyści. W pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym komfort cieplny jest bowiem odczuwalny przy temperaturze o dwa stopnie niższej niż przy ogrzewaniu grzejnikowym. Utrzymując dzięki „podłogówce“ temperaturę na poziomie 18 st. C, odczujemy więc taki sam komfort, jak przy 20 st. C uzyskanych w efekcie pracy grzejników ściennych. Ta różnica daje ok. 12 proc. redukcji kosztów ogrzewania.
Dodatkowe oszczędności zapewnia system sterowania temperaturą podłogi, który automatycznie reguluje wydajność cieplną grzejnika podłogowego, dostosowując jego pracę do zmian temperatury w pomieszczeniu. „Podłogówka“ będzie także bardziej wydajną formą ogrzewania dużych otwartych przestrzeni, salonów z dużymi oknami lub wysokim sufitem, antresolą czy klatką schodową.

Rafał Śliwiak

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB