Czysta woda bez bakterii dzięki odwróconej osmozie

2011-10-05 17:14:09 (ost. akt: 2011-10-05 17:16:33)

Odwrócona osmoza to jeden z najbardziej efektywnych sposobów oczyszczania zarówno domowej wody użytkowej, jak i tej przeznaczonej do celów przemysłowych. Wykorzystując tę metodę, bez użycia żadnych środków chemicznych można zredukować zanieczyszczenia nawet o 99 proc.

Zamontowanie w domu filtrów osmotycznych pozwoli nam praktycznie pozbyć się z wody drobnoustrojów, wielocząsteczkowych związków chemicznych oraz metali ciężkich

Zamontowanie w domu filtrów osmotycznych pozwoli nam praktycznie pozbyć się z wody drobnoustrojów, wielocząsteczkowych związków chemicznych oraz metali ciężkich

Autor zdjęcia: Armatura

O tym, że odwrócona osmoza jest sposobem nowoczesnym i skutecznym, może świadczyć długa lista miejsc, w których znajduje ona zastosowanie. Czysta woda za pomocą tej metody jest pozyskiwana w mieszkaniach i domach, ale także w szpitalach, placówkach gastronomicznych, zakładach pracy, przedszkolach i szkołach.
— Wysoka skuteczność uzdatniania wody w odwróconej osmozie jest szczególnie cenna tam, gdzie w grę wchodzi zdrowie nasze i naszej rodziny — uważa Małgorzata Kazimierczak, właścicielka olsztyńskiej firmy uzdatniającej wodę. — Zanieczyszczenia chemiczne i bakteriologiczne najczęściej pojawiają się, niestety, nagle. A nieprzyjemnej reakcji obronnej organizmu na drobnoustroje także nie da się wcześniej przewidzieć. W tym przypadku sprawdza się więc stare porzekadło, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

Czysto, czyściej, najczyściej
Odwrócona osmoza wykorzystuje jeden z mechanizmów naturalnie występujących w naturze. Osmoza to — w uproszczeniu — wyrównywanie się poziomów stężenia związków chemicznych w wodzie przedzielonej membraną. Natomiast w odwróconej osmozie wymusza się przepływ związków chemicznych i zanieczyszczeń do roztworu o wyższym stężeniu, tym samym oczyszczając wodę przeznaczoną np. do domowego użytku. Aby zaistniał taki proces, stosuje się półprzepuszczalną membranę, pozwalającą przenikać tylko cząsteczkom wody. — Pod wpływem ciśnienia woda przechodząca przez membranę jest trwale oddzielana od zanieczyszczeń, które następnie trafiają do ścieków — wyjaśnia Małgorzata Kazimierczak. — Wyjątkową zaletą tej metody jest jej bardzo wysoka skuteczność. Nowoczesne filtry, które ją wykorzystują, zatrzymują do 99 proc. drobnoustrojów, bakterii chorobotwórczych, wielocząsteczkowych związków chemicznych oraz metali ciężkich.

Rozwiązanie zdrowe i wygodne
Stosowane obecnie filtry odwróconej osmozy swoją wysoką skuteczność zawdzięczają nie tylko samemu procesowi przepuszczania wody przez membranę. Takie urządzenia stały się obecnie złożonymi systemami oczyszczania, w których właściwy proces odwróconej osmozy, poprzedzony jest przejściem wody przez przez filtry wstępne mechaniczne i węglowe. Wyłapują one większe cząsteczki zanieczyszczeń, a przez to znacznie przedłużają żywotność mniej obciążonej membrany półprzepuszczalnej.
— Bardzo ważnym czynnikiem, który z pewnością przyczynia się do upowszechniania tej metody w domach, jest proces miniaturyzacji — dodaje Małgorzata Kazimierczak. — Wzrost wydajności i efektywności poszedł w parze z bardziej estetycznym wyglądem filtrów oraz łatwością ich instalacji. Niewielkie rozmiary systemu filtrującego pozwalają schować go np. w szafce pod zlewem.

A może mineralna z kranu?
Dostępne są na rynku modele filtrów osmotycznych dodatkowo wzbogacone o tzw. mineralizator. Dzięki temu po przejściu przez urządzenie woda jest nie tylko oczyszczona, ale też dodatkowo lekko zmineralizowana, a tym samym zdrowsza dla organizmu.

Człowiek to głównie... woda
Woda w naszym organizmie jest wszechobecna i niezbędna do jego funkcjonowania. Jako składnik krwi dociera do wszystkich komórek, dostarczając im niezbędnych związków organicznych i nieorganicznych, uczestniczy w oczyszczaniu organizmu z produktów przemiany materii, rozprowadza ciepło. Pełni rolę rozpuszczalnika oraz wchodzi w skład płynów ustrojowych. Bierze udział w większości reakcji chemicznych przemiany materii. U noworodka stanowi ponad 80 proc., a u dorosłych zwykle 50-70 proc. wagi ciała. Jej znaczenie jest więc ogromne.

Krzysztof Bieniek

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB